Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni bir iş modeli oluşturmadan internet girişimciliğinde başarılı olunabilir mi?

İş modeli, yapacağınız işin ne olacağının tanımıdır. Ne yapacağınızı bilmezsenin o işi yapabilmeniz biraz zor olur diye düşünüyorum. Ayrıca iş modeli dediğiniz şey zaman içinde değişebilir. Şartlara göre farklı yönelere gidebilir. (Facebook, Youtube, Paypal gibi firmalar ilk kurulduklarında şimdiki iş modelinden farklı şekilde çalışıyordu)

Eğer sorunuz iş planı ise, bu konuda son zamanlarda farklı görüşler ortaya atılıyor (Bkz Lean Startup) . Ben şahsen dinamik bir iş planı olmasından yanayım. Yani iş planı olmalı ama değişken olmalı. Özellikle satışlar ve gelir kısmı çok kolay güncellenebilmeli. Pazarlama yapınız değişken olabilmeli. Bütçenizi ve nakit akışınızı her yaptığınız değişiklikle güncelleyebilmelisiniz.

İş planınız, iş modelinize göre şekillendiğinden, ola ki iş modelini değiştirdiniz (Bkz Pivot etmek) iş planınızı da ona göre güncellemeniz gerekecektir.

Son bir not: Bence iş modeli ve iş planı olmayan işlerin başarılı olma olasılığı, piyangodan para kazanabilme olasılığı ile aynıdır : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

342 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt