Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni bir kriz gelecek ve teğet geçmeyecek diyorlar. Ne düşünüyorsunuz?

Kriz aslında bitmemişti. Piyasaya bastıkları trilyonlarca Euro/$ ile mutlak sonu ertelediler. Çünkü onların Finansman sistemleri çöktü. Bataklığın tam ortasına bir gül bahçesi (karşılıksız para basımı) dikiyorsunuz sonra burası güzel koksun diyorsunuz. Balığı kokmasın diye tuzluyorlar "yaa tuz kokarsa.!


Nasrettin hocaya sormuşlar 'hocam kıyamet ne zaman kopacak', hocada 'küçük kıyamet mi yoksa büyük kıyamet mi' demiş. Demişlerki 'hocam o nasıl soru', hoca demişki 'bizim hanım ölürse küçük kıyamet koptu demektir ama ben ölürsem o zaman büyük kıyamet koptu demektir'.

Bende diyorumki eğer hiç borcunuz yoksa birde üstüne paranız varsa kriz size teğet bile geçmez.

Eğer borcunuz varsa birde paranız yoksa bırakın teğet geçmeyi krizi iliklerinizde hissedeceksiniz.

 • Paylaş

 • Dolar 3 ocak 2011 tarihi itibarı ile %9,22 arttı.
 • Benzin istanbul/avcılar 8 ocak itibarı ile %8,9 arttı.
 • Altın 1 ocak tarihi itibarı ile %8,1 arttı.
 • Cari açık 5 milyar 860 milyon dolar önceki yıl itibarı ile % 9 arttı.
 • Kıymalık et 2010 aralık itibarı ile % 7.1 arttı.

Bu oranlar optimist endeks değerlendirmesi ile bulunmuştur.


Kriz yok diyenler Allah aşkına ne iş yapıyorsunuz da ülke 6 ayda %8-10 arası fakirleşmişken bunu göremiyorsunuz...


Her ne iş yapıyorsanız bize de söyleyinde bu kriz bize de gelmesin.


Tuz kokmaz da tuzu kokuturlar. Tarifin on numara olmuş. Balık kokmasın diye tuzlanıyor gerçekten. Tuzu da kokutsa kokutsa, balık kokutur. Yani ekonomi sahte olanı barındırmaz kokutur. Ama her şeyi kitaplardan öğrenip de gerçek ekonominin içinde yer alamayan ya da alıyormuş gibi gözükenler ekonomiyi battı sanırlar. Halbuki ekonomi balığın kokusunu almıştır. Tuz gibidir ekonomi kokmaz.

Gelelim krize. Daha önce başka bir soruda da belirttim ilk krizin teğet geçmesi (ki aslında böyle bir şey yok, ekonomi küçük olunca kriz de küçük oldu) 2002 yılında Kemal Derviş'in aldığı ekonomik tedbirlere, AKP hükumetinin sahip çıkıp benimsemesi sayesinde olmuştur. Ancak üzerinden 9 yıl geçmiş bu tedbirler bir takım revizyonlar gerektiriyor ve maalesef bu tedbirler alınmıyor. Çok değil 6-7 ay önce Yunanistan battı dediğimizde, Türkiye yabancılara tahvil satarken neredeyse Yunanistan ile aynı faizi vererek sattı. Bu feci bir durumdu. Ama göremediler. İkinci kriz tamamen bölgesel bir nitelik gösterecek bizim için çünkü ekonominin babası cari açık denilen denge (ithalat/ihracat dengesi) oldu bitti Türkiye'nin aleyhinedir. Bunu da defalarca yazdık. Bu cari açıkla bu ekonomi gitmez diye. Şimdi bunu neden söylüyorum: şayet İspanya, İtalya, Macaristan, Bulgaristan ve Rusya gibi ihracat yaptığımız ülkeler amiyane bir tabirle batarsa yandığımızın resmidir çünkü ihraçatımızın % 46'sını Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Avrupa eğer kısmende olsa ekonomik krizle ithalatını kısarsa bizim cari açığımız dayanılmaz düzeylere gelecektir. Elimizdeki ABD ve uzak doğu ihracatı bu açığı kapatmaya yetmeyecektir. Aynı dağcıların yakalandığı oksijen yetmezliği gibi ülke kendi bünyesini tüketmeye başlayacak ve karşılığında işsizlik yükselecek, modern ekonomiler terk edilecek, özellikle de lüks tüketim dibe vuracaktır. Ekonomik olarak bir kriz olacağının göstergesi bizim ülkemiz için inşaat sektörüdür. Eğer inşaat sektöründeki ticaret (nakit akışı) yavaşlamaya ya da durmaya başlamışsa kriz dediğimiz şeyin geldim diye bize ce-eeee yapması en fazla 6 ay sürer. Şuanda inşaat sektörü mevsimsel yükselişini bile yapmadı. Anlayana buyurun size alarm. :)

Bu yazıdan ne editasyon puanı çıkar var ya :)) her kim yaparsa şimdiden teşekkürler :)

 • Paylaş

Yoksulu kriz tam onikiden zaten vuruyo. Teğet geçecek olanlar zaten zenginler:)

 

 • Paylaş
Eskisi teğet mi geçmiş ki ? cari açık ve işsizlik rakamlarına bakın son 10 yılda açılmış fabrika var mı
 • Paylaş
Eninde sonunda olacak, bakalım nasıl toparlamayı düşünüyorlar :S
 • Paylaş

abicim kapitalizm batıyo galiba. artık millet çalışmaktan çatlayıp ölmiicek galiba. olurmu lan. olur olur. olurmu ya. belki olur. olsa süper olur.

(geliştirmeyin yorumumu. devlet dairesine çevirmeyin burayı.) 

 • Paylaş
1

Hakan, bench press yap acaip gelişiyo yorum. kanatlanıyo :)

Yok canım hiç kriz gelirmi Türkiye'ye baksanıza enflasyon bile yok bizde.
 • Paylaş

Teğet geçti dedikleri aslında doğru ama bunu biz başarmadık.

Krize neden olan karşılıksız balon fonlar bizde olmadığı için teğet geçti diyorlar.

Ama şunu iyi bilin eğer bu şekilde olacağını tahmin edebilselerdi bu fonları alması için Türkiye'ye büyük baskı yaparlardı ve şu anda biz en kötü durumda olurduk.

Yüzyıllardır sömürdükleri ülkelerden getirdikleri paralar bir anda balon oldu gitti ve her şey daha yeni başlıyor ve ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Piyasayı uyutmaya çalışıyorlar yıkılmadık ayaktayız.

Hepsi şu anda batmış durumda.

Aynı oyunu petrol ve altında yapıyorlar.

Ne oldu petrol mu bitti ki dünyada fiyatı iki katına çıktı.

Aslında şu anda petrole ihtiyaç kalmadı hidrojen teknolojisi gelişti ama bunu kullandırmıyorlar çünkü ekonomik bağımlılık yok olacak.

O zaman istedikleri gibi dünyayı sömüremeyecekler.

Maymun artık gözünü açtı ama daha hala kafesin içinde kafesten çıksa hayvanat bahcesi duvarları var.

Kısaca daha çok gidilecek yollar, engeller tepeler  var.

 • Paylaş
2

Kuzey Kutbu, 12 paragraf yazmışsınız. 12 sorum var size
1. neden başaramadık, başarısızlığın nedeni herkesin söyleyecek br sözü olması ekonomi uzmanı gibi davranması ama üstüne düşen görevi yapmaması olabilir mi?
2.karşılıksız balon fonlar mı ? bir iktisat kitabı okuduğunuzu varsayarak bunu biraz daha açsanız, okumadıysanız, gsyih, gsmh, mg,enflasyon, devalüasyon, kavramları ve hesaplanma yöntemlerini gözden geçirin bence
3.Türkiye'ye baskı yapmadıkları ne malum, görnmez ki böyle baskılar, borsada ki dengelere göre bir yorum yapılailir ne kadar kesin sonuca ulaşılabilir tartışılır,
4.ne yapmaları gerekiyor, dışardan borc mu alsınlar, çözüm nedir sayın kemal derviş :)
5. su uyur piyasa uyumaz,
6.bizans oyunu mu , ali cengiz oyunu mu, ekonomi uzmanlığınıza hayran kaldım : kemal bey :)

Kuzey Kutbu, 6 soruyu teğet geçtim kemal bey 6 soru yeter şimdilik :)

Ecevit yüzünden bir gecede 25% fakirleştiğimiz günler aklıma geldi şimdi. O zamanlar olsaydı belki kriz bizi etkiler derdim ama şu an bence kriz bize etki etmez.  
 • Paylaş
Ya iktisat ile ilgili çok gülünüç bilgiler görüyorum bazen. Yok Ecevit zamanı böyleydi de bu zamanda şöyle falan. Ya arkadaşlar bu işi sadece büyük devletlerin hangi hükumeti isteyip istemediğine bakarak yorumlayabilirsiniz. Örneğin sol parti lideri birini kapital Amerika ve Avrupa sizce ister mi? Elbette tüm dengeleri bozacak ve yüzde 40 fakirleştirecek.Evecitin ekonomi planını sonraki hükumet 2006 yılına kadar kullandı! Ve yapılan bazı başarılar eski paketen dolayıdır! Her şeyi düşünmemek lazım arkadaşlar! Mesela yıllar sonra çekeceğimiz zararlar, bugünün plansızlığı yüzünden olacaktır!
 • Paylaş
2

Goqsheen, çok şükür senin gibi iktisattan anlayanlar va yahuuu :) Yoksa ne olurdu memleketin hali dmi :) 2 dakkada dünya sistemini çözmüşsün bravo...

Salih Oğuzhan Sever, avrupa'da dünyada hükümetlerin sağ sol olmasına bakmaz. global ekonomide paraya bağlı yaşandığı müddetçe kriz her zaman olacaktır. önemli olan ecevit ve öncekiler gibi sadece bizim ülkemizde yaşanan krizlerin önüne geçebilmek. global krizler zaten engellenemez, sadece dikkatli olunarak en az hasarla atlatılabilir. iktisattan anlayanlar bunu iyi bilirler...

Bir kriz olursa ekonomi felç geçirir gibi.
 • Paylaş
Hangi kriz bağıra bağıra geldi ki !? Onlar kriz gelecek diyorlarsa kriz gelmez, amaç sadece insanları tedirgin edip hareket edemez hale getirmek bence.
 • Paylaş
1

Cansu Arı, Bir ihtimal.

Temennimiz, umarım doğru çıkar.
 • Paylaş
O kriz ülkemize gelmeyecek ki nasıl geçeceği konuşulsun.
 • Paylaş
Valla diyenler de birşeylerden nemalananlar.Ama bir kaç hafta kafa yorduğunuzda zaten oalcakları tahmin edebilirsiniz arkadaşlar.Mesela devletin dükkanları kurumları bitmek üzere.devlet şimdi bunları özelleştirerek sıcak para akışını sağlıyor.ama yakında bitecek.kriz 2015 gibi gelir..
 • Paylaş
Ben kendimi bildim bileli kriz içinde bu ülke..
 • Paylaş
15 yıl sonra telekomu geri alacağız... bunun gibi bir çok şey geri dönecek... bence hesaplarınız zanlarınız kadar... Türkiye büyüyor ve kendi vatandaşları içinde bile çekemeyenler var. çatlasın çekemeyenler desem yeri. Ama çatlamasınlar. Yatmaya alışanlar çalışsa çok şey olur...  Bu kadar ilerledikten sonra artık ivmelendikten sonra dediğiniz bakkallar bitsede gider bu tren... Tabi kaçıranlarınız var belli bu treni... Artık sizde hızlanmaya baksanız iyi edersiniz... Biz bindik trene yolumuzu aldık. İşimizi arabamızı evimizi aldık... Siz neyi bekliyosunuz...
 • Paylaş
Siyasi bir ironi mi seziyorum??
 • Paylaş
İnanıyorum etkilemez bence de
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2282 Görüntülenme24 Takipçi19 Yanıt