Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elimde sadece bilgisayarda çalışan bir sürümü bulunan bir fikrim var. Beta sürümü İnternete açana kadar bu fikrin bana ait olduğunu onaylatabilmem söz konusu mudur? Yani böyle işlemler için patent veriyorlar mı?

Türkiye'de fikre patent alamazsınız. Hatta; yenilik içeren, donanım türevleri ile birleştirilmiş bir mekanizma dışındaki salt yazılımlara da direkt patent alamazsınız. Fikri haklar bakımından ise yapabileceğiniz yegane şey, (en ucuz yol budur) fikrinizi kapalı bir zarfta kendinize iadeli taahhütlü olarak göndermek olabilir (açmadan saklayacaksınız). Ancak burada da bir başka yerde bir başkası bu fikri gerçekleştirdiğinde bu benim de fikrimdi diyemezsiniz. Herkes aynı şeyi düşünebilir ancak herkes hayata geçiremez. En iyi çözüm hızlıca hayata geçirmektir ve ürünü kullanıma sunmaktır. Şayet endişeniz fikrinizi gören, bilen ve kullanmış olan yakınınızdaki birilerinin sizin bilginiz dışında mevcut ürününüzden esinlenerek ürün hayata geçirmesi ise bahsettiğim yöntem size hukuki süreçte fayda/destek sağlayabilir ancak kesin sonuca götürmeyebilir.
  • Paylaş
Dostum beta yayınından kastın tam olarak nedir bilemiyorum. Yanlız işletmesel bazda aşağıda paylaştığım linkte doyurucu bilgi mevcut. Aynı zamanda patent ve faydalı model kanunu madde 5 fıkra b de bilgisayar programlarının aranan yenilik, sanayiye uygunluk, konusunda olumlu bulunan durumlarında farklılık olarak özetlenebilecek koşulları barındırması halinde patentlenme kapsamında olduğu belirtiliyor. Belirttiğim kanun maddesi sadece bilgisayar programlarının patentlenmeye dahil olduğunu belirtiyor. Tüm kanununa göz atarak vardığım sonuca sende ulaşabilirsin.
Uzun lafın kısası evet yeni ve daha önce patentlenmemiş, sanayiye uygulanabilir (buradaki kast kanımca yayılma-fayda sağlama özelliği) olması durumunda belirttiğim kanunda patent yapabilecek kişilerde aranan özelliklerden birini barındırman halinde fikrini patentleme konusunda seni kimse durduramaz. Fakat fikrinin ya da programının farklılığını yetkililere kanıtlaman gerekcektir. Bu yüzden süpriz yaşamamak için patent bülteninden ve bakabileceğin diğer kurumlardan seninkine benzer bir şeyin patentlenmediğinden emin ol öyle git. Ayrıca dediğim gibi yetkilileri farklılığa inandırıcı materyal, çizim, vb. kaynaklarını da sağlam kıl. Anlattıklarım kişisel bazda patentlemeyi de kapsıyor. Yani gerçek veye tüzel kişi fark etmiyor. Kanunda aranan koşul ise TC vatandaşı olman gibi basit koşullar.
Bana sorarsan ki sormuşsun da :), patent alabilirsin.
İyi günler

dtajans.com/kobi-blog/fikri-sinai-mulkiy... .
  • Paylaş
Bu tarz bir konuda tescil almanız imkansız. Ama eğer ürünü tamamen oluşturursanız kodları için yazılım tescili yaptırabilirsiniz.
  • Paylaş
Patent yaptığımız iş insana ekonomiye sermayeye kar getiriyorsa patent için baş vura bilirsin kolay gelsin iyi geceler
  • Paylaş
Patentten cok lisans almaniz gerek . Tescil gibi yani. Mesela MIT lisansi, GPL lisansi gibi. Bunlar genelde Open Source tarz lisanslar. Sizin yapmak istediginiz anladigim kadari ile proprietary linans . Bu arada her iki secenekte bedava olacagi gibi olmayada bilir. Genelde boyle bir kani vardir open source (acik kaynak) lisanslari bedava diye. Halbuki illa ki bedava olacak degildir bunlar. Farkli versiyonlari falan vardir. Proprietary tarz lisansta illa ki parali olacak degildir. Siz urunu bedava dagitabilir, veya kisitlamali dagitabilirsiniz proprietary oldugu halde.
Proprietary (kapali kaynak) zannedildigi gibi tamamen kapali da degildir. Kaynak kodu kapali olan bir programin kodu illa ki gorulebilir bir sekilde. Mesela makine kodundan anlayan kisiler sizin yapmis oldugunuz yazilimin kodunu makine kodunda gorebilir icinde degisiklik yapabilirler.
  • Paylaş
Ya arkadaşlar cevabını 2 dakika içinde içinde bulacağınız soruları yazarak ne amaçlıyorsunuz anlamıyoruz
  • Paylaş
1

Fatih Gündoğan, Çok saçma yorum olmuş kobi destek merkezi. Bu sitenin amacı iki dakikada başka yerlerde yanıtı bulunabilecek soruları sorup, yanıtlar almak...

Ayrıca mobil aplikasyonundan klavye kullanmadan sorular arasında surf yapıp cevaplar okunabilirken, senin yanıtın duble anlamsız oluyor zira, örneğin araç kullanırken beklediğin kırmızı ışıkta, bu sorunun yanıtını araştıracak ekstra "2 dakika" yok.

Hasılı, amacı anlatabildiysek ne mutlu, anlatamadıysak senin problemin uzmancığım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

323 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt