Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni doğan bebekler nasıl yıkanır?

Öncelikle, bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmez, haftada 2-3 defa yeterlidir. Günün her saatinde yıkayabilirsiniz, fakat yatırmadan önce yıkarsanız bebeğin daha rahat uyuması sağlanabilir.

İlk zamanlar sünger banyosu gerekir. Yani bebek süngerle temizlenir. Enfeksiyon kapmasını önlemek için, göbeği düştükten ya da sünnet yarası iyileştikten sonra küvette yıkanmaya başlanmalıdır.

Yıkama işlemi için, kalın havlular veya süngerli banyo yastığı, yumuşak temizleme bezi,  temiz bir leğen, bebek şampuanı ya da bebeğin tahriş etmeyecek bir sabun, başlıklı bebek havlusu, temiz bir bebek bezi ya da giyecek gereklidir. 

Bebek kalın havluların ya da banyo süngerinin üzerine oturtulur ve leğene, bebeğin beline gelecek kadar, yaklaşık 30 derece sıcaklıkta olan su doldurulur. Bebeğin temizlenmeyen kısımları bir havlu ya da battaniyeyle örtülür.Bebeğin yüzü sabunsuz, yumuşak bir bezle yıkanır ve kulaklarının arkası yumuşak bir bezle silinir. 

Son olarak bebeğin kafası şampuanla temizlenir. Bu noktada başını durularken suyun yüzüne doğru akmaması sağlanmalıdır ki gözüne şampuan kaçmasın. Aynı zamanda yumuşak hareketler sergilemeye dikkat edilmeli. Hafif dokunuşlarla masaj da yapılabilir.

Bebekler ilk banyolarında ağlarlar, normaldir. Ama yine de suyun ısısı kontrol edilmeli, gözüne sabun kaçmamasına dikkat edilmeli.

Buyrunuz bu da video, daha iyi yardımcı olur belki :)

  • Paylaş
Öncelikle bebeğin sudan korkmaması, suya alışabilmesi için anne kucağında yıkanması doğru olandır. Bebek her gün yıkanmayabilir ancak bebeğin rahatlığı ve temizliği açısından her gün yıkamak bebeği rahatlatacaktır. Daha sonra küvetine yerleştirmeden önceki tutuş şekli çok önemlidir. Bebeğin başı kolumuzla desteklenecek şekilde olmalıdır. Böylece bebeğin boynunda gereksiz bir zorlama olmayacaktır. Ayrıca bebeğin yıkanacağı ortam ne sıcak ne soğuk olmalıdır. Bebeğin küvetine dolduracağınız suyun sıcaklığı ve yıkama suyu sıcaklığı kesinlikle 36-37 derece olmalıdır. Banyo esnasında gerekli olanlar ve banyo bitiminde gerekli olan bebek havlusu hazır olmalıdır. Bebeği yıkarken ya da havlu almak için beklemek bebeğin üşütüp hasta olmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanında bebeğin gözlerinin yanmamasına dikkat edilmelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1467 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt