Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni doğum yapan biri diyet yapabilir mi?

Yeni dogum yapan kadin gunde 700-800 ml sut uretecektir ve bebek anneden ~ 500-600 kalori yiyecektir... anne ihtiyaci kadar yediginde, bebegin anneden yedigi enerjinin gram karsiligi kadar agirlik kaybeder zaten... 4-6 ay suren emzirme periyodundan sonra, hala agirligi fazlaysa, o zaman baslayabilir zayiflama diyetine.benim meslek erbabi olarak onerim, her iki kosulda da profesyonel yardim alarak, vucutta kalici hasar birakabilecek kayiplara sebep olmadan, saglikli beslenmeyi ogrenmesi temelli bir cozumdur
  • Paylaş
Yeni doğum yapan bir anne eğer bebeğini emziriyorsa diyet yapması, özellikle de diyetisyene danışmadan bunu gerçekleştirmesi hem kendi hem de bebek sağlığı için yanlıştır. Emziren annenin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Anne adayının bilmesi gereken en önemli şey emzirirken harcadığı kaloriyi bilmesidir. Eğer anne düzenli olarak bebeği emzirirse zaten aldığı kiloları zamanla vermektedir.

Aslında kiloların verilememesinin büyük nedeni annelik iç güdüsüdür. Emzirirken sütün azalmaması için anneler durmadan enerji veren gıdalar tüketirler ve kilo alırlar.
Annenin yeterli protein, vitamin ve minerallerinin alınması gereklidir. Ayrıca günlük sıvı miktarının da alınması önemlidir. Yeterli dengeli ve çeşitli beslenen annelerin sütü diğer annelere göre daha kaliteli ve bebeğe daha uygun olur. Diyetisyene danışmadan herhangi bir yerde okudukları ya da duydukları metotları uygulamak yanlıştır.

Emzirmeyen annelerde 9 aylık bir gebelik süreci geçirdiklerini unutmamaları gereklidir. Bu süreçte kaybettikleri demir gibi önemli mineralleri yerine koymak kilo vermekten daha önceliklidir.
  • Paylaş
Ben bu konuya bilimsel yaklaşmaktan ziyade yorum yapmak istiyorum. Yeni doğum yapmış bir kadın zaten doğum anında ve ilk 3 gün içerisinde fazlasıyla kilo kaybeder yediklerine biraz dikkat ettiği takdirde zaten kilo verir , bu sebepten diyet yapmasına gerek yoktur
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

431 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt