Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni girişimde proje nereye yaptırılabilir?

Yeni bir internet girişiminde proje nerelere yaptırılabilir ? Sözleşme nasıl oluşturulur ve nelere dikkat edilmesi gerekir ?Düzenle
Yeni bir fikir geliştirirken eğer teknik alt yapınız yoksa en iyisi yazılımcı bir ortakla işe başlamak.

Tabi bu seçenek dışı ise aşağıdaki yollar izlenebilir.

Görsel Tasarım İşeleri;

Görselleri HTML'e döndürmek için;
Development işleri;
Burada tek başınasınız, ya ortak bulun ya da bir firma arayın.
Mesela ben sagclick.com ile çalıştım. Kendileri butik bir tasarım firması ve sizlere de öneririm.
  • Paylaş
Pek çok yazılım firması ve freelance yazılımcılar var. Geçtiğimiz günlerde aldığım bir girişim projesi teklifinde nasıl bir süreç işlendiğini aktarmak isterim.
Girişimci gerçekleştirmek istediği projenin tüm ekranlarının tek tek tasarımını yaptırmıştı. Bu çok önemli bir nokta. Yazılım olarak çalışmasa da sunumunu yapabilecek ve projenin neye hizmet ettiğini gösterebilecek kadar tasarımlarını çıkarmıştı.
Ben de yazılımcı olarak anlamam gerekeni anladıktan sonra kendisine bu işin yazılım geliştirme maliyetinin zaman ve ücret olarak ne olacağının bir analizini çıkarıp teklif olarak sunmuştum.
Girişimci bunun gibi alacağı teklifleri değerlendirip bütçesine ve stratejisine uygun karar verecektir.

Projenizin tamamını bir yere yaptırabileceğiniz gibi projenizi kısımlara ayırıp her bir bölüm için ilgili uzman arayışlarınız da olabilir.
Bu bölümler
- Tasarımcı : Proje görsel tasarımı
- Arayüz geliştirici : Görsel tasarımın internet tarayıcısında çalışmasının sağlanması için gerekli çalışmalar
- Yazılımcı : Projenin veritabanı tasarımı ve genel programlanması.

Projenize katkı sağlayacak her çalışanın yapacağı işlerin azami ne kadar zaman alacağı konusunda sizin de bir öngörünüz olmalı.
Örneğin proje görsel tasarımı için 2 haftalık bir çalışma olabilir ve ilave 1 hafta revize çalışmaları olabilir.

Böylece kendisi ile noter huzurunda bir sözleşme yapabilirsiniz. Sözleşmenizin konusu gizlilik şartlarında olabilir ve yapılacak çalışmanın süresi ve ücreti yazılabilir. Sözleşme konusunda bir avukattan da danışmanlık alabilirsiniz.
  • Paylaş
viveka.com.tr ve startupkitchen.co gibi kuluçka merkezleri fikri hayata geçirmenizde de yardımcı oluyorlar. Genel sözleşme şartlarını onlarla konuşabilirsiniz.

Buna ek olarak kendiniz bir yere yaptırmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka bu kişi/kurumların referanslarına ve benzer yeti gerektirecek işler yapıp yapmadığına dikkat edin derim.
  • Paylaş
Evet teknik alt yapınız yoksa yazılımcı bir ekiple çalışmanızı tavsiye ederim. Güvenilir ve sağlam olmaları tecrübeli olmaları önemlidir. Çünkü ne kadar çok proje o kadar çok deneyim demek ve çok proje görmüş birisinin ufku hayal gücü, sizin projenizi anlayıp pratiğe dökmesi daha kolay olacaktır. İletişim kurmanız bile daha kolaydır. Bir projemizde BT Akademi ekibiyle çalıştık, gerçekten çok deneyimlilerdi. Ortaya güzel bir iş çıkmıştı.
  • Paylaş
Kendiniz yapabilirsiniz… Ayrıca danışmanlık firmaları var: academy gibi academycon.com
  • Paylaş
atolye15.com olarak yardımcı olabiliriz. Projenizi sadece hazırlamak ile kalmayıp, reklam kampanyaları ile doğru kullanıcılara ulaşmanızada yardımcı oluyoruz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR