Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni gittiğin bir üniversiteye daha hızlı alışmak için yapılması gerekenler nelerdir?

İlk gittiğinizde örneğin ilk 1 haftanız nasıl geçiyor?Eve dönme filan? ne bilim istiyor musunuz?Düzenle
Keşke bu durumda olsam. Bir daha üniversiteye başlasam. Öncelikle bu olaya bir hayat deneyimi olarak bakman gerekiyor. Yeni yerler, yeni insanlar... Ama tercih hakkını elinde bulundurmalısın. Şehri gez, mekanları ve insanları incele. İçine girmeden önce dışarıdan izle, turist gibi :) Hedefsiz olma, ilgi alanlarına ve kendini geliştirmek istediğin alanlara yönelmek için nerelere gitmen gerektiğini belirle. Yalnız gezmekten çekinme, kendine güven. Sen ilgi alanlarına doğru yöneldikçe zaten anlaşabileceğin insanlarla karşılaşacak ve arkadaş edineceksin. Bu arada dersleri de ihmal etme sakın, önce dersler sonra sosyal hayat :)
 • Paylaş
Ben üniversiteye alışmakta oldukça zorlananlardanım. Aşağıdakileri ben yapmamıştım/yapamamıştım ama şimdi düşününce yapsam çok daha iyi olurdu dediğim şeyler:
 • İlk haftalarda tüm öğrenci klüplerinin tanışma toplantıları var. Kendine daha yakın hissettiğin 1-2 etkinliğin tanışma toplantısına katıl mutlaka.
 • Kendi bölümünün üst dönemlerinin derslerine gidip (ama 1 yıl üst dönemler olsun) oradaki kişilerle yaşadıklarını ve düşündüklerini paylaş onlardan da öneriler iste.
 • Yapabiliyorsan mutlaka Hazırlık bölümü oku İngilizce biliyor olsan da. Hazırlık dönemi arkadaşlıkları çok uzun yıllar sürüyor ve adaptasyonu çok hızlandırıyor.
 • Paylaş
İlk başta tabiki yabancılık çekiceksin ama bu senin arkadaş ortamlarında ki atılganlığınla tamamen değişiyor. Mümkün oldukça her şeyi bir anda yapmaya çalışma(örn. Şehri gezmek, bütün etkinliklere dahil olmak vs.) kendini herşeyin yeri ve zamanı var diyerek kontrol etmelisin.Kendini geliştirebileceğin etkinliklerde yer almaya bak ilgi alanlarını genişlet kendini geliştirdiğin sürece çevren genişler böylelikle üniversiteye ve şehre alışman daha kolay olur.
 • Paylaş
Eğer küçücük bir yerden kalkıp İstanbul'a gidiyorsan bile 1 haftada alışmaya başlıyorsun. Öncelikle herkesin de senin gibi yeni olacağını düşünürsek için rahat olsun :) Okullarda yeni öğrenciler için oryantasyonlar yapılıyor onlara katılabilirsin ve bence en önemlisi ki bu ilerde de senin çok işine yarayacaktır, ilgilendiğin kulüplere üye olmanı şiddetle tavsiye ederim. Üniversite hayatının tadını çıkar hayatının en güzel yıllarını yaşayacağın 4 sene var önünde tadını çıkar :) Başarılar :)
 • Paylaş
Zamanla. Sabrederek
 • Paylaş
Derslere bakarsın, hemen çalışmaya başlarsın, bir süre sonra bakarsın ki üniversiteye fark etmeden alışmışsın.
 • Paylaş
İlk bir ay eve dönmek istiyorsun. Eğer yurtta kalacaksan herkes seninle samimi olmak isteyecek. Samimi buldukların olacak. Ailene hasret kalacaksın ama ilk günkü gibi özlemden ağlamayacaksın. Çünkü çevrende artık tanıdığın insanlar olacak. Bana böyle oldu en azından :)
 • Paylaş
Ortama alışmanızda gideceğiniz üniversitenin nasıl bir yer olduğu çok önemli. İstanbul'da bir üniversite mi, kampüsteki bir fakülteyi mi kazandınız ya da vakıf ünversitesi mi yoksa devlet mi? Açıklaması uzun... Eğer bölümünüz ilgi duyduğunuz bir alansa, eh yapabilirim dediğiniz bir şehirdeyseniz ve maddiyatla ilgili sorunlarınız yoksa çabuk alışılır diyorum ben. Her neresi olursa olsun heryerde kendiniz gibi davranın, bu yaşanacakların seyrini değiştirir, herşey güzel olur.
 • Paylaş
Yapacağın ilk şey erkeklerle tanışmaktır. Bir erkekle tanıştıktan sonra zaten onun arkadaş ortamına giriyorsun. Doğal yeni bir çevren oluşuyor. Çoğu kişi tanışmakta güçlük çekiyor. Bu özgüven eksikliğinden dolayı ortaya çıkıyor. Kendini sakinleştir. Git ve birkaç arkadaş edin. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
 • Paylaş
İlk hafta sessiz ol ve etrafı izle. Sistem nasıl işliyor bak ve sistemde bir kör nokta bul oradan yardır. Ben öyle yaptım. Fakültede beni tanımayan ender rastlarsın. Tabii ne şekilde tanınmak istediğin de önemli.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2416 Görüntülenme17 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları