Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni internet düzenlemesi hakkında fikirleriniz nelerdir?

Öncelikle bu tür düzenlemeler kısmen bir çok Avrupa ülkesinde de yapılıyor. Yalnız bizimki vur deyince öldür mantığıyla yapıldığından hepimizi çok etkiliyor. Öncelikle düzenlemenin amacına bakmalı ki bu düzenlemenin 17 Aralık ertesinde hızla yapılmış olmasını manidar buluyorum. Bu manidarlıkla yüce devletimizin aynı, televizyon kanalları ve gazetelere uyguladığı sansür gibi halkımızın İnternet üzerinden bilgiye erişimini kısıtlamaya çalıştığı aşikardır. Avrupa'da benzer uygulamalar sadece mahkeme kararıyla yapılmaktadır, yurdumuzda ise tamamen bakanlığa yani hükumete bağlıdır. Bunun bütün bu yolsuzluk "iddialarının" üstüne yapılmış olması hükumetimizin bizden icraatlarını gizleme operasyonuna benzemektedir. Bundan sonra hükumet kendisini rahatsız eden her türlü içeriği kaldırma yetkisine sahip olacaktır ki bu da haber alma özgürlüğümüze indirilmiş sağlam bir darbedir.

Tüm trafiğin kayıt altına alınması mesela Almanya'da da uygulanmaktadır yalnız 10 yıldan uzun bir süredir bunu yapan Alman hükumeti İnternet'i hiçbir şekilde yavaşlatmamış, bunu uygun teknolojilerle gerçekleştirmiştir. Bizde ise bırakın yasayı, yasanın çıkacağı söylentisi çıktığından bu yana İnternet inanılmaz şekilde yavaşlamıştır. Bunu da henüz bir yasa bile yokken İnternet'in devlet tarafından, yasa dışı bir şekilde kayıt altına alınarak yavaşlatılmasından başka bir şeye yoramıyorum.

Tabii ki devlet yasalar çıkartıp "halk için" (derken evindeki bir milyon liraya üç beş kuruş diyemeyenlerden bahsediyorum) zararlı içerikleri yayınlayan siteleri "mahkeme kararıyla" yasaklayabilir. Buna hiçbir şey denemez, demokrasilerde, temsili hükumet halk için çeşitli kararlar alma yetkisine sahiptir. Yalnız kayıt altına alma amaçlı tüm ülkenin İnternet'inin yavaşlatılması artık işimizi yaparken araştırma yapma özgürlüğümüzü kısıtlamaktadır. Bu hem büyük bir iş gücü kaybına neden olmakta hem de tasarımlarımızın güncel malzemeler kullanılmadan ilkel şekliyle yapılmasına neden olmaktadır. Bunu devletin iş yavaşlatma eylemi yapması gibi görebiliriz ki devlet bir şirkettir, CEO'su başbakandır ve kendi kendini baltalayan bir iş yavaşlatma eylemi yapamaz, yapmamalıdır.
  • Paylaş
Mevcut iktidarın kendi halkına karşı olan korkusunun üzerini örtmeye çalıştığı absürt düzenleme mavrasıdır.
  • Paylaş
Siyasi bir karardır...
  • Paylaş
Çok kısa, benim için şöyle ki ;
bilişim ve internet sektörünün üreticisi olması konusunda nüfusa ve genç nüfusa bakılarak net bir cevap çıkartabilirsiniz. "Bu ülke olması gereken yerde değil", fazlasıyla tüketicisi bir ülkeyiz, ben internet sektörünün içinde bir yol kat'etmeye çalışan biri olarak, konuyla ilgili bir çok kişiye göre ne kadar tecrübesiz olsam da durumu farkedebiliyorum. Durumun farkedilmesi için illa ki bu camianın içinde olmanız da gerekmiyor. Bu ülkenin, dünya da en lider üreticilerden olmasını herkes kadar bende istiyorum ve son olarak, bu işe kesinlikle siyâsi veyahut husûsi(devlet büyüklerinin kişisel) meseleler karıştırılmamalı.

Teşekkürler :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

227 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt