Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni iş fikri nasıl oluşur?

Bir yerlerde bir eksiklik veya bir problem gördüğünüzde beyniniz bu olguyu derinlere bir yere atar ve size unutturur. Bu olgu beyninizde siz farkında olmadan sürekli işlenir ve çözümlenir. Örneğin, bir mekanda oturuyorken o mekanın bir eksikliğini fark edersiniz, beyniniz bu eksikliği gidermek için sizden habersiz arka planda durmadan çalışır ve bir gün aniden o mekandaki eksikliği giderecek iş fikri bulduğunuzu sanırsınız. Halbuki fikir o an aklınıza gelmedi, beyninizde bir yerlerde durmaksızın o eksiklik üzerinde yoğun bir çalışma vardı ve sadece sizin haberiniz o an oldu.

Kısacası gezmek, okumak, düşünmek ve hayal etmek, iş fikri oluşmasında önemli olgular olduğunu düşünüyorum.
Dip not: Buna benzer beynin çalışma mantığıyla ilgili örnekleri merak ediyorsanız "Incognito" kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Kitap kapağı:
Girişimcilik
  • Paylaş
İşe dönüşebilecek fikirleri her an çevrenizde gözlemleyebilirsiniz. Ticarete dökülmek için bekleyen fikirler ne geçmişte daha fazlaydı ne de günümüzde çok daha az. Tarihin her döneminde girişimciler bu açıkları görüp çözümler üreterek ticarete dökebilmişlerdir.
  1. Sınırsız sayıda olan fikirleri tasnif etmeyi alışkanlık haline getirmek. Buna ben girişimci düşünce yaklaşımı adını veriyorum. Aslında bu coğrafyada bu konuda çok şanslıyız. Neden? Çünkü, masa sayısından restoranların günlük cirolarını tahmin edebilecek bir çevrede yetiştik :) eksik olan ise yenilik odaklı düşünmeye pek alışkın olmamamız. Bu ikisini birleştirdiğinizde ortadaki iş fikirlerinden hangisini başlangıçta seçmek gerektiği konusunda daha doğru tahminler yapılacaktır.
  2. İş yapılacak alanda bilgi sahibi olmak. Kaçınılmaz bir sonuç olarak insanlar daha iyi bildikleri konularda çok daha iyi çıkarımlar ve tahminler yapabilmektedir. Misal kargo konusunda bilginiz ve deneyiminiz varsa size gelen kargonun geç gelmesi hakkında neler yapılabilir diye düşünürken bu konuda bilgisi olmayan birine göre çok daha başarılı çözüm önerileri çıkarta bilirsiniz.10. 000 saat kuralını biliyorsunuz. Bir konuda uzman olmak için minimum 10. 000 saat üzerinde çalışmanız gerekli (az çok 4 seneye tekabul ediyor) . Her iş fikri üzerinde bu kadar zaman harcayamazsınız fakat en azından iyi bir ekip, dışarıda iş fikrinin kullanıcıları, iş fikriniz ile alakalı ürünün üreticileri ile konuşarak çıkarım sahibi olabilirsiniz. Ama yinede en az 1. 000 saat o konuyu araştırmanız ve üzerinde düşünmeniz gerekir. (Kabaca 4 ay)
  3. Ekmek kırıntılarını toplayabilmek. İyi bir iş fikri üretebilmek geniş vizyonlu olmayı gerektirir. Tek bir alana sabit kalamazsınız. Eğer kalırsanız başarı şansınız düşük olur. Farklı alanlardaki açıkları birleştirmeyi bilmelisiniz. Mesela Square (squareup.com)! Perakende veya hizmet sektöründe offline çalışanların pos harici kolay ödeme alabilmeleri için geliştirildi. Farklı sektörlerin ortak sorunlarını çözebilmek sizi bir adım önde konumlandırır.
  4. Fikrinizi test edebilmek. Önce kendinizden başlayın. Böylesi daha kolay. Ya da kendi sorunlarınıza odaklanın. Daha sonra araştırın, olası kullanıcılarla konuşun. Geri dönüşleri alın. Lean Startup (Eric Ries) güzel bir metod. Bunu araştırabilirsiniz.
  5. Zamanlama. Bazı iş fikirleri güzel olmakla beraber zamanı gelmediği için başarısız olabiliyor. Buna dikkat etmek gerekli. Mesela 3B materyal basımı için Türkiye'de açılacak bir pazar yeri harika bir fikir olmasına karşın şu anda ticari olarak ne kadar başarılı olur? Bir veya iki senede kapanmak zorunda kalır mı? Bu nokta gerçekten çok önemli. İyi bir girişimci çok fazla inat eder ama bu konu hariç. Eğer zamanı olmayan iş fikri üzerinde inat edilirse bu sadece daha fazla para kaybına yol açar.

Umarım fazla uzun olmamıştır ve keyifle okunur. Son bir not;

Şu anda, aklınızdaki fikri birileri de sizinle aynı anda geliştiriyor olabilir. Asla unutulmaması gereken şey, fikrin yanında yönetim kabiliyetinizin de ne kadar önemli olduğudur. Sadece fikre odaklanırsanız başarısız olursunuz. O yüzden hem kendinizi hem fikrinizi olgunlaştırın.
  • Paylaş
1

Serkan Köse, Çok güzel ve açıklayıcı bir yanıt olmuş... Teşekkürler...

Burhan Çetinkaya (@Burhan)'ın yanıtına ek olarak bu konuda bir ışık daha tutması açısından Girişimci bir ruha sahip olmanın başarıdaki rolü nedir? Girişimcilik yeteneğini geliştirmek isteyenler neler yapmalıdır? sorusundaki yanıtları da inceleyebilirsiniz. Ek olarakFikir geliştirme yöntemleri nelerdir? sorusunu da inceleyebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1049 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt