Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni kimliklerde din hanesinin kaldırılması doğru mu?

İsabet olmuş.
  • Paylaş
Kesinlikle doğru. Kimlik, kişinin fiziki durumunu ve aile durumunu öğrenmek için kullanılır. Din hanesinin yazılması, çok saçma. Müslüman iki insanın evladı müslümanlarca müslüman kabul edilebilir. Ama , o kişi bunu kabul etmek zorunda değildir. Bİr de hiçbir insanın bir başka insanın dinini 'resmi' olarak bilmesine  gerke yoktur! Devletin bile!
  • Paylaş
4

Özgür Çelen, din hanesi, kişinin kimsesiz olduğu durumlarda öldüğü zaman nasıl bir törenle cenazesinin kaldırılacağını gösterir. yoksa kimsenin diniyle devletin uğraştığı yok. isteyen istediği gibi dini inancını kimliğine yazabilir. şu islam düşmanlığından vazgeçin artık.

Cem Deyupoğulları, Siz önce yorumları ' din düşmanlığı' görmekten vazgeçmeyi öğrenin lütfen! Her yazıyı islama bir hakaret oalrak algılıyorsunuz; aklınızdan şüphe ederim, kendinize gelin! Burada düşmanlık besleyen tek zihniyet siz, ve sizin gibilerin zihniyetleri. Sizlerden öğrenecek değiliz dini. Dünyada kimliksiz şekilde ölüm de ne dinine mensup olduğu anlaşılmayan kaç tane canlı varlık var? bu bir... İkinicisi de şu an kimliklerinde 'müslüman' yazan kaç kişi, sizce gerçekten müslüman olmayı kabul etmiştir? bunu nerden biliyorsunuz?

Cem Deyupoğulları, kimliğinde ' islam' yazan birini 'din düşmanı' oalrak addetmeniz bile ne kadar çelişkilerle dolu konuştuğunuzun bir kanıtı..

Özgür Çelen, Sade ve Sadece ; dine düşman olanlar içinde islamiyet, müslümanlık geçen konularda karşı yorumda bulunur. inanıp inanmamakta herkes özgür, ama mantıklı yapılan hiçbirşeyede mantığınızın yetmediği şekilde yorum yapmayın.

@ccCEMmm hocama katılıyorum, insanları birbirinden ayırt eden isimlerimiz, ebeveynlerimizin bilgileri, doğduğumuz yer gibi bilgiler olmalı.

Hep merak etmişimdir, din hanesinde herhangibir din yazmak zorunda oluyorda neden kan grubu hanemizde bilgimiz yazmıyor? Din hanesinden çok kan grubunun yazılması esas alınsa, kaza durumlarında kan grubunu bulmak için harcanan zamana kan aramak daha iyi olur.

Din kişinin özgür iradesidir, ister kabul eder ister etmez, bu kadar basittir. Kişileri inançları yüzünden ayırmamak gerekir...
  • Paylaş
Din hanesinin kaldırılması düşünce önünde bir engel ben din hanesinin olması ancak kullanılmasının isteğe bağlı olması gerektiğini düşünüyorum isteyen istediğini yazdırsın. yurt dışında ölürsem ve cenazem ülkeye bir türlü getirelimiyorsa müslüman olduğumun bilinmesini tercih ederim yetkili makamlarca,  ki kendi dini ritüellerime göre gömülebileyim. isteğe bağlı olmalı bu bilgi ve kimlikte bu hane olmalı.
  • Paylaş
7

İlginc Adam, Mantıklı ama yurtdışındakiler için pasaporta yazılması daha uygun sanki...

Hakan, olabilir. hinistanda cayır cayır yanmayım yeter :)

İlginc Adam, Tegin daha fena :) cesetleri akbabalara yediriyorlar, kemikleride parçalayıp onları da yediriyorlar geride hiç bir şey kalmıyor :) en azından diğerinde kül kalıyor...

Hakan, bildiğin yamyammış onlar . birde afrikalılara laf atardık :))

İlginc Adam, Bir videoda izledim hiç sorma, resimlerle slayt halindeydi tüylerim ürperdi :)
Tegin diye hatırlıyordum "Tibet" olarak düzeltme yapıyım bu arada.

+18 lik bir video link:

Hakan, görüntüler tibet diyosunda altına ne alaka ilamı çağrıştıran müzik yerleştirmişler anlamadım. hele hele video biterken arapça Muhammed yazması düşündürücü. acaba dezenfermasyon amaçlı bir video mu bu. .

İlginc Adam, Cidden bende çözemedim :S

Din ibaresinin kaldırılması saçma bence çok saçma
  • Paylaş
Kaldırılmasını  mantıklı buluyorum.Kimlikteki bütün bilgiler bilimsel yani kanıtlanabilir...Bir insanın kimliğinde müslüman yazabilir ama bunun geçerliliği ne derecededir.Bu din ibaresini yeni doğan bir birey için doldurulması hangi mantıkla yapılır? Yani kimliklerde bulunan din ibarelerinin gerçeği yansıtmayacağını düşündüğümden gereksiz buluyorum...Ayrıca din konusu insanlar için çok hassas bir konudur.Ayrımları,farklılıkları vurgulamaya gerek yok.İnsanlar inançlarını içselleştirebilmeli.
  • Paylaş
1

Özgür Çelen, Kimlikte Yazan Din İbaresinin Bilimsel Özeti : Asıl amaç ; kimsesiz kalan insanlar vefat ettikleri zaman defin işlemlerini devlet yerine getirir. Devlet laik bir devlet olduğu için her dine eşit mesafede yaklaşmak zorundadır. Ve ölen kişi hangi dine mensup ise o dinin gereği olan camide, cemevinde, kilisede veya sinegogda cenaze merasimi yapılıp, ilgili dinin mezarlığında defni gerçekleştirir.

müslümanlıkla niye bu kadar uğraşılıyor anlamış değilim. lafa gelince herkes müslüman ama müslümanlığın gereklerini yerine getiren %10 . kişi ben doktorum dediği zaman doktor olunmuyor. doktorluk vazifelerini yerine getirirse doktor deniyor. aynı şekilde mühendisler içinde geçerli. mühendislik bilgisi olmayan kimse mühendislik yapamaz değilmi. eğer 20 yıl okuyup mühendis olup sonra ben mühendisliği içimde yaşıyorum derse insan, o zaman kendine birkez daha aynadan bakmasını tavsiye ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

897 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları