Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni mezun birisi olarak ilk işe başlarken dikkat edilmesi gereken hususlar neler olabilir?

Ne istediğimizi bilmemiz gerekiyor önce. Bunun üzerine gerçekten durup düşünmek çok önemli.
Mezun olmadan hemen önce bir an önce çalışma hayatına atılmak için motivasyonumuz çok kuvvetli oluyor. Bu istekliliği sürekli kılmak gerekli. İçsel motivasyonumuzu yüksek tutabilmemiz ve bunu kendi kendimize başarmamız gerekiyor. Denemeden bilemezsin, dene.
Gelişime açık, öğrenmeye hevesli, meraklı, 'neden' sorusunu çekinmeden sorabilen, egolardan arınmış bir birey olabilmek. Kendi işinin lideri olabilmek, yaptığın işi yaşayabilmek, bunun için de benimsemek, benimseyebilmek için yine öğrenmek gerekiyor. Yolun başındayken kişisel gelişimine önem verirsen senin için büyük artısı olur. Enerjin karşı tarafa geçecektir, emin ol.
Bunlar kendimizi yönettiğimiz durumlar. Bir de dış dünya var ki, orada da diğer kişilerle rekabet etmek zorunda olduğumuz bir sistem var ne yazık ki.. Bunun için de iletişim, duygusal zeka gibi konular yanında teorik bilgilerini arttırarak uygulamaya geçirebileceğin ortamları yaratmak durumundasın.
Yani aslında asıl öğrenim hayatın şimdi başlıyor. Ve sakın unutma, kimse düşündüğün kadar akıllı değil :)
Gözün ve yolun açık olsun, başarılar dilerim.
  • Paylaş
1

Serhat Zengin, Çok sevdiğim bir sektörde istediğim bir iş teklifi aldım. İlk önce bir kaç eğitimden geçeceğim daha sonra pozisyon için en uygun hale geleceğimdir. Şu an için maddi olarak ihtiyacım çok az. Ailemle de yaşıyorum, yani iş olarak istediğim olduğu için çok mutluyum. Tek sorun kafamdaki; maaş. Şu nedenle ki; ortalama bir maaş gibi gözüküyor çünkü ihtiyacım çok yok. İleride hayatımdaki değişikliklere göre (evlilik vs) bu maaştaki artışlar karşılar mı tam emin olamıyorum.

Önerileriniz için çok teşekkürler.

Az konuşmak, çok gözlem yapmak, yerinde sorular sormak.
Kılık kıyafete özen göstermek, çalışma saatlerine uymak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

107 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt