Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni mezun olacak endüstri mühendisine iş bulma konusunda tavsiyeleriniz nelerdir? Önce askere mi gitmeli yoksa iş başvurusu yapıp çalışmalı mı?

Bence askerlik şart değil. Ben Garanti Teknolojide çalışıyorum, askere gitmemiş bir sürü yeni mezun arkadaş çalışıyor burada. İşe alım için askere gitmiş mi koşuluna çoğu şirket artık bakmıyor. Aslında askerden öncesinde iş tecrübenin olması iyi de olabilir. Böylece sektörü ve çalışma hayatını tanımış olursun ve askerlik döneminde düşünmeye vaktin olur, gerçekten bu işi mi yapmak istiyorum yoksa farklı bir pozisyon benim için daha mı uygun olur? Bu arada askere giderken, çalıştığın şirketten çalıştığın yıl kadar tazminat alıyorsun, bunu değerlendirmek maddi açıdan iyi olabilir:)
İş bulma konusunda ise, gerçekten nasıl bir pozisyonda çalışmak istediğine karar ver önce, sektör çok da önemli değil. Örneğin satınalma yapmak istiyorsan, bu işi öğrendiğinde bütün sektörlerde çalışabilirsin.
Endüstri mühendisi, bir çok pozisyonda işe alınabildiğinden, hangi işi yapmak istediğine karar vermek çok daha önemli diye düşünüyorum.
Bol şans:)
  • Paylaş
Elbette önce askere gitmeleridir. İnsanın yolun başında iken ayak bağından kurtulması kadar mantıklı başka bir şey olamaz. Askere gitmeden işe girmenin tek mantığı henüz öğrenci iken ya da henüz askere gitmemişken güzel bir iş fırsatı yakalandığında mantıklı olabilecek bir davranıştır. Yoksa önce işe gireyim sonra askere gideyim derseniz hayata tersten başlamış olursunuz. Askerlik hep karın ağrınız olur, üstüne yarın öbür gün bir evlilik meseleniz çıkar hepten başınız derde girer.

İş bulma konusunda tavsiyem ise genel olarak bütün yeni mezun arkadaşlar için aynıdır. Öncelikli olarak hayata 1-0 yenik başladığınızı düşünmeyin. Tecrübem yok nasıl iş bulacağım kim beni neden işe alsın diye düşünmeyin. Kendinize güveniniz olsun. Sonrasında ise yapmanız gereken en önemli şey ne istediğinize karar vermek. Ne istediğinize, ne yapmak istediğinize nasıl bir kariyere sahip olmak istediğinize karar verirseniz o alana yoğunlaşmanız daha kolay olur. Örneğin bir otomobil fabrikasında endüstri mühendisi olarak çalışma niyetiniz var ise; otomobili öğrenin. Fuarına gidip sektörü tanıyın, sektörün çalışanlarını tanıyın, az para veren bir şirket bile bulsanız çalışın, staj yapın ve işiniz ile ilgili kendinizi geliştirin. İyi iş iyi kariyer, tozlu yollardan geçiyor. İşin mutfağındaki görevinizi bitirdikten sonra zaten yeterince birikime sahip olmuş olacaksınız ve istediğiniz parlak kariyere daha kolay sahip olabileceksiniz.
  • Paylaş
Yeni mezun herkes bir şekilde çalışmalı, bu konuda sayfalarca yazı yapabilirim neden çalışmalı diye. Binlerce nedeni var.

Ama en önemlisinden başlayacağım, iş ilanları genel de nasıl dır. Askerliğini yapmış en az 3: yıl tecrübeli diye yazarlar. 22 yaşında mezun ol 6 ay askerlik, 3 yıl tecrübe yaş oldu 25-26 e bu saatten sonra da bari düzgün bir işe girmek lazım kafası gelir insana hop işsiz kaldın. Bırakın askerliği filan mümkün olduğu kadar geç gidin, master filan yapın sureyi uzatın mümkün olduğu kadar, iş bulun kendi paranızı kazanın, tecrübe biriktirin, çevreniz olsun. Arada askerlik her türlü çıkar, imkân var ise iyi kötü demeyin bir yerden başlayın iş için. . .
  • Paylaş
İş bulması için askerlik şart değil. Hatta gitmesine bile gerek yok. İlk başta iş bulsun kendine. Askerlik nasıl olsa kaçmıyor. Bir şekilde gidecek. Ama ilk önce yapması gerekeni yapmalı. Her şeyi tastamam etsin de, ondan sonra askere gider. Tabi bu benim fikrim. Başkaları belki değişik düşünüyordur onu bilemem. Nasıl olsa herkesin düşüncesine saygım var :)
  • Paylaş
Devlette çalışmayı düşünüyorsanız ve bu imkanı yakalamış iseniz önce işe girin. Yok özel sektör veya serbest çalışma düşünceniz varsa önce askere gidin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1071 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt