Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni nesil araçlardaki 'auto hold' yani 'otomatik kalkış' sisteminin mantığı nedir? Nasıl çalışır?

Otomatik tutma yada eğim kalkış asistanı olarak adlandırılan Auto Hold Aracın rampalarda geri kaçmadan kalkmasını hedefleyen bir sistemdir. Bir şoför için rampada aracı kaçırmadan kalkış yapabilmek tecrübe isteyen bir durumdur. El freni yada ayak freni kullanarak aracı kaldırmak her zaman mümkün olmayan zorlu bir durumdur. Auto hold açık pozisyonda iken aracınız rampada durduğunda otomatikman devreye giren bir frendir. Kalkış esnasında otomatik vites araçlarda, yolun eğimi, gaz pedalının konumu, motorun torku, v.s değerleri kontrol ünitesinde değerlendirerek araç kendi yükünü omuzlanıp kalkacağı ana kadar freni bırakmaz.
Debriyajlı araçlarda ise ekstra debriyaj konum algılayıcısı vardır.
Auto Hold bir çok yönden avantajlı sistemdir. Fakat burada dezavantajlarına değineceğim.
Auto Hold öncelikle araç sürüş emniyetini ön planda tutan bir sistemdir. Her ne kadar sürüş kolaylığı ve emniyet sağlasa da bunun kullanıcıya çıkardığı bir faturası vardır. Auto Hold kullanılan bir araç her zaman diğerlerine nazaran fazla yakar. Bunun nedeni aracı rampada kaldırırken araç kalkışı sağlayana dek freni bırakmamasından kaynaklanmaktadır. Araç kalkış süreci içerisinde motorun sarfettiği efor bir yakıt sarfiyatıdır. Bu sarfiyat sizin şoförlük kalitenize göre gerekli yada gereksiz olarak nitelendirilebilir.
Diğer bir dezavantajı ise aracı rampada park ederken, ileri - geri gidişler esnasında Auto Hold'un devreye girmesidir. Aracı park ederken her ileri- geri hareket dur kalklarla olmaktadır. Bu rampada olduğunda Auto Hold devreye girerek kalkışları zorlaştıracak ve yakıt sarfiyatı artacaktır.
Diğer yandan fren balatalarının ömrünün ne oradan kısalacağı da aşikardır.
Kısacası Auto Hold'u sürekli açık bırakmak size yakıt sarfiyatı olarak dönecektir. Bu yüzden gerektiğinde kullanılması yakıt sarfiyatı açısından önemlidir. Ayrıca emniyet kemeriniz takılı değilken Auto Hold devreye girmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6299 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt