Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni öğrendiğim bir olay, okuduğum bir şey çok geçmeden başıma geliyor. Bunun mantıklı bir açıklamasını yapabilir misiniz?

Sorduğum şey algıda seçicilik değil. Çok kısa bir örnek verecek olursam; Geçenlerde okuduğum bir romanda Kızın adı maya ve bana arkadaşlarım arı maya derdi..yazıyordu. O an kafamı kaldırdım ve televizyonda arı maya vardı. Bu ve bunun gibi olayları sıkça yaşıyorum...Düzenle
Verdiğin örnek üzerinden gidecek olursak mantıklı bir açıklama bulmak pek mümkün görünmüyor. Belki tesadüf demekle yetinmeliyiz. Birileri gelip enerji, sinerji bir şeyler sıkabilir ama çok da bilimsel bir açıklama olmaz.

Daha genel düşünecek olursak benim aklıma şöyle bir açıklama geliyor. Yaşadığımız çağ gereği her gün onlarca, yüzlerce hatta belki binlerce şeye maruz kalıyoruz ve biz sadece çok az bir kısmını fark ediyoruz. Duyularımız farkında olduğumuzdan çok daha aktif ama biz bunlara her zaman tepki vermiyoruz. Şunun farkında olmamız lazım hiçbirimiz kendi halinde, kendi köşesinde insanlar değiliz artık. Hiç bilmediğimiz, görmediğimiz yerler hakkında bile ne çok bilgi sahibiyiz. Her taraf görüntü, her taraf ses... Bilgisayarda geçirdiğin saniyeler boyunca bir bombardımana tutuluyorsun gerekli gereksiz her şeyi algılıyor beynimiz. Cep telefonunu arama dışında her fonksiyon için kullanıyorsun. Akşam biraz tvye baksan minimum 10 kanaldan yayın izliyorsun. Radyolar yayın yapacak frekans bulamıyor hepsinden ayrı ses ayrı yorum. Yazısız ürün yok. Hemen şu an kafanı kaldır ve bak markası, reklamı olmayan tek bir ürün görebilir misin? Ama o kadar normalleşmiş ki bu durum insan bunları görmediğini düşünebiliyor. Yani diyeceğim o ki senin durumun sadece duyularının algıladığını fark etmek.

Bana da çok olur o durum. Bir kitabı ne kadar şevkle okursam, filmi ne kadar keyifle izlersem hayatımda o eserden o kadar çok bulurum. Konsantre olup içine giriyoruz demek hepsi bu. Yoksa hayatımı değiştiren bu kadar çok kitap bu kadar çok film olmasını açıklayamam :) Soyut bir konuda öğrendiğim bir şey karşıma çıktığında hep şu sözü hatırlarım; önemli olan okyanusun büyüklüğü değil senin kabının büyüklüğüdür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

89 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt