Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni taktırdığım 8 gb(4+4) ram lardan sonra bilgisayarım neden normalden çok daha fazla ram kullanıyor?

Mesela, web tarayıcı açsam bile ve sadece bir kaç sekme açsam yine de fazla ram kullanıyor. Yani fazladan ram almam çok da işe yaramadı:)Düzenle
İşletim sisteminiz siz ya da işlemi yapan kişi tarafından yeni RAM'lerle birlikte 64Bit'e yükseltilmiş olabilir. Tarayıcı olarak Firefox kullanıyorsanız, artık son versiyonunu bilmiyorum ama önceki versiyonları çok RAM kullanıyordu. Chrome o problemi çözmüş görünüyor. Bir de bilgisayarınız başlangıçta bir çok gereksiz uygulamayı başlatıyor olabilir, çözüm: Başlat'a tıklayın, "msconfig" yazın "enter", açılan programda "Başlatma" sekmesine gidin, listeden tanıdığınız ve işinize yaramayan programların çentiğini kaldırın. Antivirüs, Windows programcıkları gibi şeyler kalmalı ama Adobe Updater gibi sürekli ihtiyaç duymadığınız gereksizlikleri kapatın. Program kurarken iyi okumuyorsanız bir çok gereksiz ve/veya zararlı program da kurulmuş olabilir.
  • Paylaş
Mesele normalden kastınızın ne olduğunda, eski 32 bit lik 4 Gbyte lığa göre ise, kullanacak tabi, RAM kullanmak içindir, var ki kullanıyor:)

RAM den geriye kalan yetmiyorsa, kasıyordur, arka planda çalışan ıvır zıvırları kapatmak lazım, geliyor olabilir.

Mesele, eskisine oranla hızlanıp hızlanmadığıdır, her iki duruma Pİ testi yapın, Benchmark programlarıyla karşılaştırın, hızlanmışsa sistem, RAM de çok kullanılır, işlenen veri çoğaldığı için cache bellek de öyle... Cache de yetersiz kalmış olabilir bu arada...


Aslına bakarsanız birçok sebebi olabilir, yazılımsal donanımsal, çokça kullandığı kelime optimizasyon. Donanımda optimizasyon yapmak gerekebilir, bazı yazılımlar buldu mu RAM i gasp eder, bunları ayarlamak gerekebilir. Kim ne kadar RAM kullanıyor bakmak gerek.

Bazı yeni nesil antivirüsler de, RAM yetersizse, bazı işlemleri askıya alıp, arka planda beklemeye geçer, RAM i buldu mı, kullanır birşeyleri tarar durur, o da olabilir.
  • Paylaş
donanım hatası/sn 400 ü geçiyor 3ds max i çalıştırdığımda, photoshopta ise 600 ü geçiyor mesela. Bu tür hatalar ram sorunlu olunca olurmuş. Ne dersiniz?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

668 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları