Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni yerli sosyal paylaşım sitesi olan gunble.com hakkında neler düşünüyorsunuz? Gerçekten başarılı olabilir mi? Artıları ve eksileri ile bilgilerinizi alabilir miyim?

@hakank soruyu yönelttiğin için teşekkür ederim. Siteyi biraz olsun inceleme fırsatım oldu ancak sitenin hakkımızda (gunble.com) kısmını okuduktan sonra eleştirmemeye karar verdim. Sadece aynı düşüncede olan arkadaşlara çok kısa bir öneride bulunabilirim. Developer arkadaşlar akıllarındaki fikirleri hayata geçirmeden önce mümkün olduğunca dünyadaki user experience gelişmelerini yakından takip edip, bu konularda bilgi ve birikime sahip insanlarla iletişime geçsinler. Ayrıca akıllardan çıkmaması gereken bir diğer konu ise "Ben ne fayda sağlıyorum?" olmasında fayda var diye düşünüyorum. Yapanın emeğine sağlık.
 • Paylaş
2

Hakan Köse, Rica ederim, fikirlerinle katkı sağladığın için ben teşekkür ederim.

Soner Yildirim, Üye oldum. Siteyi biraz inceledim. Böyle bir girişim gerçekten güzel fakat çok fazla şanslı olacağını sanmıyorum. Basit bir yapısı var. Profesyonel bir kadro oluşturulup kurumsallaştırılamazsa boş bir çalışma olacaktır. Bu gibi siteleri yapmak aslında çok kolay sadece yapabilenler isminden söz ettirebiliyor. Çok ciddi rakipleri olduğunu belirtebilirim(facebook, twitter gibi). Ama site ne bir twitter ne de facebook özellikleri taşıyor. Zamanla olabilir ama dediğim gibi bu pastadan pay alabilmek için farkedilebilir, tercih nedeni olabilecek bir özellik olursa daha iyi olabilir. Bu şekilde ilginin de artabilceğini düşünüyorum.

Merhaba,

Bir projeye baktığımda ilk olarak 3 saniye kuralına dikkat ediyorum.
Siteyi ilk defa ziyaret eden bir kişiye derdini anlatman için 3 saniyen var.

İstatistİkler gösteriyor ki ziyaretçilerin tamamına yakını 3 saniye içinde olayı anlamaz ve faydayı görmezse siteden çıkıyor.

Bu yüzden ilk önerim sayfa ilk açıldığında insanları üye yapmaya çalışmak yerine, onlara sitenin ne ile ilgili olduğunun anlatılması.

Çoğumuz cursoru aşağı indirmiyoruz, istersen heat map toolları incele.

Bu araçlar kullanıcı gözüyle bakıldığında sitenin hangi eksikleri olduğunu renkler yardımıyla gösteriyor.

Mesela ziyaretçiler cursorı aşağıya doğru indiriyorlar mı bunu görebilirsin.

Sanırım aşağıdaki aracın ücretsiz deneme periyodu var, bir incele.

crazyegg.com
Ya da google'da heat map tool yazarak arama yapabilirsin.

Bu büyük ve halledilmesi gereken ilk sorun gibi göründü.

Amaç-fayda ve üyelik sistemini cursorı aşağı indirmeden anlatabilmelisin.


Kolay gelsin.
Özenç Kılıçcıoğlu@sosyalmedyacci
 • Paylaş
Biraz inceledim, yeni açılmış olması sebebi ile biraz boş görünüyor, daha fazla üye ile bunun üstesinden gelinebilir. Ancak bundan önce öneri ve eleştirilerime gelirsem; bence biraz tasarımda düzenlemelere gidilebilir. Örneğin, tipografi konusunda biraz düzenleme yapılmalı (çok hızlıca düzeltilebilir diye söylüyorum). Tanıtım turu çok hoş olmuş. Üst ana menüde bulunan yazı ve ikonlar neredeyse görünmüyor gibi, siyah üzerine olunca renklerinin daha açık olması gerekir (malum ana navigasyon orada). Ana menüde notifikasyon, mesaj veya diğer ikona tıklayınca üstten aşağı bir alan açılıyor ancak geri kapanmıyor (ikona tekrar tıklandığında kapanabilir). Sol üst köşedeki ok işaretine tıklayınca slide ile açılan sayfada bir hesap makinesi ve takvim var, bunlar ne işe yarıyor anlaşılmıyor.

Şimdilik bunlar öneri ve tespitlerim. Başarılar dilerim.
 • Paylaş
Üye oldum ve denedim. Düşüncelerimin bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Komünite tabanlı yeni girişimlerin genel problemi olan "Hayalet Şehir" problemi burada da var ama kendini çok fazla hissettiriyor.
 • Beni hiçbir aksiyon içine dahil etmedi/edemedi ve hızlıca kaybetti, bir daha beni oraya çekmesi çok zor bu anlamda :(.
 • Bildirmler, vs. için ekrandaki büyük yer değişikliği rahatsız edici (aynı şey hesap makinesi, takvim geçişinde de var).
 • İsim olarak bir anlam ile bağdaştırılamıyor, yazım problemleri olabilir (biz de yaşadık).
 • Başarılı olabilmesi için diğerlerinden farklı bir deneyim sunmalı kullanıcıya -sosyal ağ olarak-. Mevcut sosyal ağlar üretimin olmadığı, sadece takip ve içerik tüketimi üzerine olduğu için insanlarda bu yöndeki alışkanlığın sonucu olarak, üye oldukları bir yerde bunun hazırda olmasını istiyorlar. Yani beni paylaşım denizine alabilmeli beni eğer sosyal ağ ise.
 • Sitedeki eksiklerin -Yakında- gibi başlıklarla önizlemesi yerine gerçekleştirilmemiş olan her şeyin arayüzden kaldırılması gerekli diye düşünüyorum. Kullanıcılar zaten kullanmaya karar verirlerse dileklerini ileteceklerdir ve siz de önem sıralaması ile bunları hayata geçirirsiniz.
 • Paylaş
Ben bu tarz girisimlere karşı olduğumu soylemeliyim... yapan kardesin emegine saygim sonsuz ancak, yapılan biseyin Türk versiyorunu, cin versiyorun vs.vs. bana doğru gelmiyor...
 • Paylaş
Çok çok amatörce bir oluşum. Hiçbir destek hibe, kredi almadan yapılmış onlarca gömlek üstün işler var. http://mergeen.com da bunlardan birisi bence
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1709 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt