Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeni yerli sosyal paylaşım sitesi olan mergeen.com hakkında neler düşünüyorsunuz? Gerçekten başarılı olabilir mi? Artıları ve eksileri ile bilgilerinizi alabilir miyim?

Sosyal platformlarda rakibiniz çok büyük olduğu için işiniz çok zor... Google++ sın bile kulllanım oranı çok düşükken yeni bir sosyal platformun kurulması ve tutması çok zor... Öncelikle projeniz bize ne sunuyor?? facebook.com dan başka bize sunacağı neler var... Mesele benim inploid.com'u kullanmamın en büyük nedeni sıkıldığım zaman meslektaşlarımın sorduğu soruları cevaplamak yada benim sorduğum sorulara cevap bulabilmek... Arada sitres atmış oluyorum... Bence herkesi sosyalleştirmek yerine bir alana yönelmek daha doğru olacaktır... Üye olup sitenize girdim... Emek harcamışsınız ama insanları oraya toplamak için farklı şeyler sunmanız gerekmekte... linkedin.com sosyal bir iş platformu... inploid.com sorulara dayalı bir paylaşım platromu... Farkettiyseniz ikisi facebooktan farklı işleri yaptığı için ayakta. .
 • Paylaş
Yeni bir sosyal medya hesabı açmaya neden ihtiyaç duyarım? Gerçekten mergeen.com'un iddiası olan kafa dengi arkadaşlar aramaya o platformda ihtiyacım var mı?

Mevcut facebook hesabımda sosyalleşemediysem, ailemle sosyalleşemediysem, iş hayatımda ve yakın arkadaşlarımla sosyalleşemediysem, sosyal hayatın içinde yeni insanlar tanıma becerisi gösteremediysem ve yalnızlaştıysam o zaman mergeen.com'a ihtiyaç duyabilirim. Eğer yalnızlık çekiyorsam bunun için internete ve sosyal ağlara dadanabilirim. O zaman da benim gibi yalnız ve sosyalleşememiş insanları sosyal ağlarda bulacağım bu büyük bir ihtimal. Çünkü mevcutta facebook ve diğer mecraları insanlar kullanarak ilkokul arkadaşlarından başlayıp iş hayatındaki arkadaşlarına kadar herkesle sosyal(!) bir ilişki içinde. Neden yeni bir ağa katılayım ve kafa dengi arkadaşlar bulmak için ayrı bir çaba harcayayım?

Tersten de düşünürsek ben de başkalarının kafa dengi arkadaşı olabilmem ve başkalarının da beni bulabilmesi için çaba sarfedecekler ve benim yaşadığım asosyalliğin bir benzerini aslında kendi içinde yaşayanlar beni aramaya başlayacaklar. Burdan da anlaşılıyor ki gerçekten karşılıklı yalnız iki insan birbirini bulmaya çalışacaktır. Yalnız insanlar da genel de problemli ve kısa süreli depresyona girmiş insanlar olacaktır. Sonuçta sağlıklı bir iletişim ağı olmayacaktır.

En azından ben yokum : ) )
 • Paylaş
1

Cemal Tekin, YOKUM DİYOR :D DRAGONS DEN GİBİ OLDU :D

Dünya'da da başarı ihtimali yüksek Türkiye kaynaklı bir arama motoru veya sosyal paylaşım ağının kurulmasından çok mutlu olurdum ancak ne yazık ki gördüğüm projeler genelde klon projeler. Facebook ile aynı özelliklere sahip bir sosyal paylaşım ağının başarı ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum. Mergeen'in de hayata eğlence, basitlik, pratiklik veya ticari bir tanıtım, kazanç şansı getiren facebook'dan farklı bir özelliğini göremedim. Google+'ı da mecbur olmasam hiç kullanmak istemezdim ama SEO iyileştirmesinde, yazarlık onayında vs gerektiği için kullanıyormuş gibi yapıyorum. Bu tür sitelerin iş ağları dahil benim hayatımda kotası doldu, bir tane daha üyelik yapma isteğim olmadığı gibi mümkünse bazılarını hayatımdan çıkarmak istiyorum. Yani karmaşık, hıza odaklı, eskiye göre gereksiz denecek kadar fazla sosyal iletişimde olduğumuz bir sürecin peşinden antitez olarak sakinlik, rafine, sadeleştirilmiş, huzurlu hayat, yavaşlık, doğallık, güven, yükselen değerler olacak. Karmaşık ayarları yapılandırmamız gerekmeden bizi tanıyıp analiz eden, sadece sevebileceğimiz insanları, twitleri, gönderileri, mekanları, markaları, ürünleri bize gösteren tüm üyeliklerimizi tek bir yerden sade arayüzlerle bize ileten projeler daha çok ilgi çekecek gibi görünüyor.
 • Paylaş
İLK ÖNCE DÜZ MANTIK BAKALIM :)

1-Siteye girdim üye oldum tasarım güzel ve sade
2-Facebook da 250 nin üzeindeki arkadaş sayımdan mergeen.com da bir tane bile yok :) hoop hemen kullanıcı kaçtı emin olun bir daha kolay kolay gelmez haber sitesine gelir ama sosyal ağa gelmez (tabi zamanla kullanıcılar oluşacak diyen arkadaşlar olacak olur tabi)
3- şimdi bir etkinlik merak ettim mergeene giridm ne o etkinlik var nede iletişim kuracağım insanlar hoop kullanıcı yine kaçtı :) eşek sudan gelir ama kullanıcı bir daha gelmez :)
4-Bir firmanın sosyal ağ hesabını merak ettim aradım taradım yok hoopp kullanıcı yine kaçtı artık gelmeyeceğini biliyoruz :)

çok basit nedenler saydıklarım, Facebook bile türkiye pazarına ilk girdiğinde milyonlarca kullanıcı vardı ve ingilzice idi ve birok insana ulaşbiliyordum

Online inek besleme :) dahil bütün internet projeleri desteklenmeli, yapamazsın edemezsin diyenlere hayatım boyunca uyuz oldum :) bir çok proje ile ilgilendim, tüm projelerin desteklenmesinden yanayım yalnız özellikle göze sokmak için büyük yazayım kabak gibi dursun öle :) KESİNLİKLE KÜÇÜK YATIRIMCILAR SOSYAL AĞ PROJELERİNE GİRMEYİN küçük yatırımcıdan kastım 2 milyon dolarınız olsa bile küçük yatırımcısınız :) daha önce bu işle uğraşan biri olarak söylüyorum karşınızda milyar dolarlık rakipler var. Google 'ı bile türkiye de alt edersiniz ama facebook ve twitter çok zor tabi bu sözlerim sadece KÜÇÜK YATIRIMCILAR için , geniş kitle sosyal ağ projeleri 1- devlet 2- Yaptırım ve medya gücü olan holding 3-geniş kitlelere ulaşan topmlumsal bir yapıyı arkanıza almanız gerekiyor(siyaset, vakıf, cemaat gibi) bunlar olmadan işiniz zor. Bu zorluk sadece Türkiye özgü değil bu işte Almanya, çin, ingiltere, rusya dahi başarılı olamıyor lokal olarak başarılı oldukları var ama neyse bu açıklamam sıkcı ve uzun iş :) bu işin dünyadaki tek babişkosu :) Amerika birleşik devletleri yu es ay :)
Şimdi oha nerelere uçtun diyen arkadaşlar olacaktır :) sosyal ağ van'daki adamla İstanbul'daki adamın aynı anda entegrasyonunu sağlayacak bir yapı sadece script değil, finansal güçte de değil çok neden sayabilirm ama yol yakınken bırakın DEMİYECEĞİM yol yakınken daha işlevsel bir projeye dönüştürün bakın sadece doktorlar, avukatlar için bir ağ yapabilrisniz, mühendisler olabilir , grişimci ağı olabilir sakın yanlış anlamayın sadece sosyal ağ tüm kitle kullanıcıları çok zor diyorum mesleki yada branş ağlarının başarılı olacağını öngörüyorum.
tekrar söylüyorum online hipopotam tokatlama oyunu bile :) sosyal ağ projesinden güçlüdür.

Not : eğer bana olumsuz düşüncelerimden ötürü kızacaksanız lütfen iinizden çaktırmadan sövünüz :) saygılarımla
 • Paylaş
Siteyi birazcık inceledim ama Emre Bey'e katılıyorum. Yapılan uygulama insanların günümüz sosyal ağında aradığını ya da eksikliğini hissettiği noktaları pek de sunuyor gibi gözükmüyor. Aslında olaya ekonomi çerçevesinden de bakacak olursak piyasanın %90'ında birkaç büyük firmaların sahiplendiği bir işe girmek pek de mantıklı görünmüyor. Ben pek başarılı olacağını düşünmüyorum.
 • Paylaş
Favicon olmayan site bende güvensizlik oluşturuyor.
 • Paylaş
1

Serkan İnce, Sene olmuş 2014 hala favicon'suz siteler var :/

Öncelikle ilk siteyi açtığımdaki izlenimimi söyleyeyim. Açılış sayfası sloganı çok sıradan olmuş "sosyal çevreni genişlet! " ee insanların amacı çevresine adam toplamak mı yoksa hayatındaki eksik kalmış tarafları farklı seçeneklerle tamamlamak mı? Ben sizin sloganınızdan şunu anladım boşver orjinal düşünceler çevren kalabalık görünsün yeter nicelik önemli niteliği kim takar! Girişte bir kere 1-0 mağlup başlıyorsunuz. Site hakkında başka yorum yapacak bilgim yok o da zamanla oluşur zaten.
 • Paylaş
Sayenizde yeni bir sosyal paylaşım sitesinin varlığını öğrendim : )
 • Paylaş
Sosyal paylaşım platformları günümüzde çok büyük oyunculara sahip olan bir sektör, milyon dolarları ellerinde tutan Facebook, Twitter, Tumblr gibi siteler her kesimin ihtiyacına neredeyse cevap verebilecek nitelikte.

Günümüzde bir sosyal paylaşım platformunu etkili ve başarılı kılan unsurların başında targeting geliyor bence. Doğru hedef kitlesini seçip, ince düşüncelerle platformunuzu süslerseniz, başarılı olabilmek için yapmanız gereken şey daha fazla reklam ve daha fazla marketing çalışması olacaktır. Lakin gelir modeli iyi tasarlanılmamış bir sosyal paylaşım platformunun tutunması çok güç. Büyüdükçe artacak olan sunucu maliyetlerini göz önünde bulundurmak ve büyümeye paralel olarak gelir arttırma gibi çalışmalar izlenebilir. Genel amaçlı bir sosyal paylaşım platformuna ise sıcak bakmadığımı söyleyebilirim.

Sevgiler. . .
 • Paylaş
Taklitlerin aslını yaşattığı gerçekliğine uygun bir yayın yapan, özgünlükten tamamen uzak ve tatminkarlık noktasında başarılı olamayacağını şu an için öngördüğüm bir site olduğu görüşündeyim. . .
 • Paylaş
Şimdi merak edip kaydoldum... Ve beni cezbeden herhangi bir şeyler bulamadım, Ne amaçla kurulu olduğu bile yazlı değil... Tasarımı bile çekmedi... Nasıl bir revizyon yapılır ve nasıl diğer sitelerden ayrılır? Sanırım kendi sorunu,
 • Paylaş
+ Hash tag olayı Twitter kullananlar için güzel bir alışkanlık olacaktır.
+ Resim paylaşımı benzeri platformlar için güzel bir alışkanlık.
+ Tasarımın sadeliği güzel bir özellik.

- Mörc denilen yazıları "Ana sayfaya" gitmeden yazamıyorsunuz.
- Rakiplerini göz önüne alırsak isminin daha akılda kalıcı olması gerekirdi.
- Kısa video yükleme özelliği eklenerek Vine gibi biraz daha öne çıkmayı başarabilir.
 • Paylaş
Sitenin ne işe yaradığını anasayfada nedense açıklanmamış. Facebookta bile hala bir açıklama var.
 • Paylaş
Mergeeni yaklasik 1 yildir biliyorum uzun bi aradan sonra az once siteye giris yaptim tasarimi degismis ve cok guzel oldugunu dusunuyorum yeni tasarimin... Umarim daha populer olur ve daha fazla uye barindirir icinde
 • Paylaş
Site tasarımı hoş ve mükemmel kullanışlı ancak rakipleriyle rekabet edebilecek kadar güçlü bir fikir yok ortada, tasarım var yaratıcılık yok. Ama bence umut vadediyor. Mesela bu site için yapılması gereken bazı fikirler oluştu aklımda. : D
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2625 Görüntülenme19 Takipçi15 Yanıt