Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yenilenebilir enerji sektörü Türkiye'de ne zaman doygunluğa ulaşacak veya ulaşabilir?

solar enerji ve rüzgar enerjisine gerekli yatırım yapılmakta ve hızla büyümekte. içinde şu an bulunamazsak da ilerde muhakkak el atmayı düşünüyoruz.
 • Paylaş
rüzgar enerjisi üzerine çalışmaktayım. ancak hükümetin lisans verme ve birim fiyat politikası yatırımcıyı ve teknoloji üreticilerini yıldırmış durumda. Ayrıca petrol lobisi de bu sektörün gelişimini önlemeye çalışıyor. Ama biz ülkemizde bu projeleri yapıp istihdam sağlayamazsak, bu konuda uzmanlaşmış kişileri yetiştiremeyeceğiz :( (ya da olamayacağız)
 • Paylaş
bu sektör malesef yıllardır gelişemiyor, tüm yeterliliğe sahip olmasına rağmen. benim de çalışmakta olduğum firma ve başka birçok yatırımcı Türkiye'de proje geliştiremeyince komşu ülkelerde iş geliştirmeye başladlar. Ancak benim zoruma giden; kendi ülkemizde yatırım yapıp, bu şekilde enerji üretebilmek varken, başka ülkelerin bu engelleri çok hızlı kaldırmasından dolayı, bizim de oralara yönelmemiz.
 • Paylaş
En az 50 yıl ulaşmaz.
 • Paylaş
2157 senesinde
 • Paylaş
bende enerji sektöründe çalışan biri olarak eskiye göre daha olumlu görüyorum geleceği en azından özel şirketler de yatırım yapabiliyorlar, heslere yada rüzgar enerjilerine. ama stairwayin dediği gibi bazı lobiler buna karşı çıkacaktır. ama doyuma ulaşmak değil şu an için gelecekte uzun bir süre bile mümkün olmayacaktır.
 • Paylaş
petrol sektörü şu an için ırak iran suriye gibi türkiye'ye komşu ülkelerde oldukça popüler bir sektör. bu ülkelere yatırım yapmak amacıyla bir çok girişimci ülke dışında çalışma gayretinde. yenilenebilir enerji sektörünün ülkemiz için gelişmesi şahsımca tam yeri tam zamanı.
 • Paylaş
Türkiye özellikle yenilebilir enerji kaynaklarından güneş alanında çok büyük fırsat kaçırdığını düşünüyorum. Bugün Avrupa'da feasible olarak kabul edilmesi mümkün olmamasına rağmen bunca yatırım yapılarak sektörün gelişmesinin yolu açılmış olmasına rağmen, Türkiye'de karşılaştırmalı üstünlük üzerinden gidip, fiziki şartlar açısından çok sayıda avantaj kenara itilip, yüksek maliyetler göz önünde bulundurulmuştur. Sektöre yatırımın önü açılmış olsaydı belkide pek çok uluslararası firmanın yatırım yapacağı, üretim hattını buraya kaydırabileceği bir ülke olacaktık, böylelikle önemli istihdam yaratılacak ve Türkiye bu alanda muhtemelen bir marka olacaktı. Bununla beraber, fatura devlete kesilmeyip, uzun vadede halkın cebinden elektrik faturalarındaki kademeli bir şekilde %0-%5 arasındaki bir artışla maliyet karşılanacaktı. Ben sektörün doygunluğa ulaşacağı yılı aşağı yukarı yapılacak 2 nükleer santralin ekonomik ömrünün bittiği döneme denk geleceğini düşünüyorum.
 • Paylaş
bende sizinle aynı fikirdeyim. ama 8 euro cent birim fiyat ile solar plant lerin geri dönüşü mümkün değil ve bahsettiğiniz ülkelerde solar plant ile üretim yapanlar için farklı birim fiyatlar mevcut. Sırf bu gecikmeler yüzünden tüm dünyanın içinde olmak için can attığı DESERTEC projesini de ıskalayacağız.
 • Paylaş
Güneşin finansal modellemesi için yeni yaklaşımlar da esasen denenebilir. Bugün Sistem Gün Öncesi Fiyatları üzerinden değerlendirildiğinde, Türkiye'de elektriğin en pahalı olduğu saat dilimi, güneş enerjisinden en çok verim alacağınız saatlerdir. Özellikle yaz aylarında bu yaklaşım mutlak doğru olmasından ötürü, bunun üzerinden bir çalışma gerçekleştirilebilir, Türkiye için farklı şekilde hazırlanmış bir fizibilite üzerinden çalışma gerçekleştirilebilirdi.
 • Paylaş
En kısa zamanda olmasını isterdim. Biraz zor galiba
 • Paylaş
nerdeyse yok gibi usta yenilenebilir enerji barajlar hariç haa bu arada birkaç yerde rüzgar türbini var o kadar ..bir zamanlar biodizele vergi indirimi verdiler .sonra ne oldu petrol şirketlerinin işine gelmeyince kaldırdılar.olmayan şeyin doygunluğu da yoktur
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

863 Görüntülenme8 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları