Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeraltı edebiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçeği mi yansıtıyor? Yoksa içi boş bir akım mı?

Yeraltı edebiyatının ne olduğunu, ne zaman kim tarafından başlatıldığını sormuyorum. Sadece okuyanların bu akım hakkında neler düşündüklerini merak ediyorum. Düzenle
19. Ve 20. Yüzyılın başlarında başlamış bir rivayete göre kökeni Marquis De Sade'ye ulaştığı öngörülmüştür. Asıl önemli nokta edebi alanda müthiş bir özgürleşme olduğu aşikardır.
Charles Bukowski ve Chuck Palahniuk dünya edebiyatına en iyi örnektir..
  • Paylaş
4

Uğur Çakmak, Bu soruyu ilgili edebiyat türünü takip edenlerin kişisel fikirlerini öğrenmek için sordum. Sanırım sizin ki "Asıl önemli nokta edebi alanda müthiş bir özgürleşme olduğu aşikardır." şeklinde. Peki bahsettiğiniz yazarların dışında tavsiye edebileceğiniz yazarlar var mı?

Canan Unalan, Hikmet Temel Akarsu , Yusuf Atılgan , Vüs'at O. Bener .. Bir de Oğuz Atay :)

Uğur Çakmak, Teşekkürler

Canan Unalan, rica ederim :)

C. Palahniuk un ölüm pornosunu okuduktan sonra , yerin oldukça altından bir yerlerden başladığımı farkettim.

Otomatik Portakal'ı da işin içine koyarsak , sistem dışı kalabilme mücadelesindeki bireylerin , edebiyat yolu ile birbirlerine "Merhaba" diyebildikleri tatlı bir patikadır.


Rüya bütün çektiğimiz
Rüya kahrım , rüya zindan
Nasıl da yılları buldu
Bir mısra boyu maceram

A.Arif


(Adamlar şu dizelerden 6 sezonluk Lost'u çıkarmış)
  • Paylaş
Hakan Günday'la birlikte popüler olmaya başlayan ve gittikçe de inandırıcılıktan, yaşam tecrübesinden uzaklaşan beğenmediğim bir dil ortaya çıkmaya başladı.
Bir başka deyişle, gerçek yaşam kesitlerini içermesi, en azından beni inandırmasını beklediğim bu akımın yarım yamalak yaşanmışlıkları kaleme alan yazarlarca katledilmesi ve yayıncıların popülarite adına okuyucuyu ikinci sınıf kurgularla karşı karşıya bırakması hiç hoş değil.
Yayıncılar için bir eleştirim de, madem bu denli memnunsunuz bu akımdan ve iyi satıyor; Neden çoğu ölmüş olan Türk yeraltı edebiyat yazarlarının kitaplarını tekrardan raflara çıkartmıyorsunuz?
Bırakın okuyucu okusun ve kıyaslasın, o zaman görelim popçu yazarlarınızın gerçekten yüzünü..
işte böyle öperim en direk namüsait yerinizden. . .
  • Paylaş
3

Uğur Çakmak, Hakan Günday okumadım ama okumak lazım, en azından bir kitabını. Ben yeraltı edebiyatına yeni başladım Charles Bukowski ve Chuck Palahniuk okudum ki ikiside müthiş. Hele Palahniuk'ın Gösteri Peygamberi müthiş bir eser

Ayhan Şimşek, Tabii yeraltı edebiyatı konusunda farklı tartışmalar var, edebi mi olmalıdır, yoksa gelişi güzel yaşanmışlıkları mı içermelidir gibi... Kaldı ki Canan hanımın ve sizin bahsettiğiniz yazarlarımız ve eserleri değerini tartışmasız kanıtlamıştır. Hele ki Yusuf Atılgan'ın Aylak Adamından sonra Kaybedenler Kulübü tadında okuduğum çalışmaların neredeyse tamamından keyif alamadım.
Aslında yazılmış ve hala da yazılacak çok şey var fakat; tüm okuduğum makale ve tezler içerisinde en gerçekçi samimi olarak size aşağıdaki linkte ki tezi okumanızı tavsiye ederim.
erhanbirol.com/othersites/halime/halimec...

Uğur Çakmak, Teşekkürler

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

109 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt