Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yerçekiminin olmadığı durumlar nasıl oluşur?

Yer çekimi maddelerin birbirini karşılıklı olarak çekmesiyle olur. Kütlesi olan her cisim çekim gücünden etkilenir ve yeryüzü tarafından çekilir. Newton, elmanın yere düşmesine neden olan kuvvettin yerçekimi olduğunu farkeden ilk insandı. Birbirini çeken kütleler büyüdükçe çekim kuvveti artar. Yani Ay'ın yer çekiminin Dünya'ya oranla az olma nedeni budur.
İki kütle arasındaki mesafe arttıkça çekim kuvveti azalır. Yani yer çekiminin olmaması için tüm cisimlerden oldukça çok uzaklaşıp uzay boşluğuna gitmemiz gerekir.
Bir yolu daha var: Serbest düşme
Serbest düşüş esnasında yer çekiminin etkisi çok fazla hissedilmez. Yani bir kutunun içine girseniz ve bu kutu havaya atılsa sizde havada süzülebilirsiniz. Kutu ne kadar yukarıya atılırsa yere düşme süresi de o kadar uzun olur. Kutunun penceresi olmazsa eğer yani düştüğünüzü görmezseniz havada süzüldüğünüzü kesinlikle farkedersiniz.
  • Paylaş
Bununla ilgili bir deney izledim. Bir uçakla atmosferin üst katmanlarına ulaşılıyor, üst katman derken atmosfer 150km'den fazla bir yarıçapa sahip. Sadece havanın uçağı taşıyabildiği üst katmanlar yani 10km kadar. Orada nispeten küçük düşey bir yay uçuluyor. Yani uçak yükseliyor ve alçalıyor. Alçalma esnasında hız tam ayarlanarak yerçekimi yokmuş gibi hissettirilebiliyor. Tabii bu bir dakika kadar sürüyor ama bir kutuda yüksekten atılmaktan daha güvenli oluyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

285 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları