Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeryüzünde bildiğiniz tek eşli canlılar nelerdir?

Erkeklerinin tek eşli olduğu türler oldukça az. Bildiğim kadarıyla imparator penguenleri, angut kuşları ve goriller tek eşli. Bir de karadul örümceğinin erkeği tek eşli, birleşmeden sonra dişi erkeği yiyor, zaten erkeğin ikinci bir birleşme şansı olmuyor.
  • Paylaş
17

Nazende , Aşkını midesine gömüyor hayvancık ne yapsın:)

Winterwitch, Şöyle de düşünebiliriz; eşini başkasına yar etmek istememesinden ötürü "aklımda kalacağına, karnımda kalsın diyor." Biliyorum oldukça ilginç bi bakış açısı oldu bu :D.

Şaman, Oooo yorumlar güzel olmuş :) Eşini başkasına yar etmemek için öldüren Türk erkeklerini aklar gibi olmuş... Ben hala çok doğru olduğunu düşünmüyorum :)

Nazende , :)) aklamak:( böyle erkeklerle kıyas yaparak hayvancıka hakaret etmeyelim lütfen. Kadınlara zulmeden erkek müsveddelerini de yese hiiiç fena olmaz:))

Nazende , Hepsi yemiyormuş. Bende nasıl nesli tükenmiyor diye merak ettiydim. Sanırım ufak bir düzeltme lazım:)

Şaman, Şimdi ben de araştırdım, tüm örümcekler birleşmeden sonra erkekleri yemeye çalışıyormuş, bazıları kaçıp kurtulabiliyormuş. Soy tükenme problemi olmuyor çünkü yüzlerce yumurta yumurtluyorlar.

Winterwitch, Aklıma geldi. Fener balıklarıda tek eşli sayılabilir. Çiftleşme sırasında erkek dişiye yapışıyor. Geri kalan hayatını da öyle geçiriyor. :)

Şaman, Vayyyy en romantik fener balıklarıymış :)

Nazende , romantikliği fenerindendir:))Fener balığı da ilginçmiş. @ chamacon haklısınız o kadar yumurtlamaya soy tükenmez. Bir kaçar iki kaçar üçüncüde ağa düşer:) Sayenizde merakım arttı. Teşekkürler.

Ayhan Şimşek, Tek eşli yaşayan kuşların isimlerine bakın biri angut diğeri kelaynak. Ha birde Kazlar varmış :))

Şaman, Kızlar da angut, kelaynak, kaz ya da goril istiyor anlaşılan ama gidip hep bonoboları beğeniyorlar :)

Ayhan Şimşek, ehehe ruhen hangi hayvansın diye bir soru var mı diye bakınmaya gidiyorum^^

Winterwitch, Bu arada kurtlarda tek eşliymiş. Ayrıca konuyu biraz daha araştırınca birçok kuşun tek eşli olduğunu gördüm. Birde televizyonda kuş belgeseline rast geldim ve orda da tek eşli bir sürü kuş gösterdiler. Diğer hayvanlara nazaran kuşlar neden tek eşliliği seçiyor acaba?

Ayhan Şimşek, Hayat kısa her kuşa benden bira. Bukowski

Şaman, Yahu kuşlar tek eşliymiş ama hepsi de aldatıyormuş. Tek eşli hayvanlar yokluktan tek eşli oluyor, fırsatını bulur bulmaz da çok eşli oluyorlar...

arsiv.ntvmsnbc.com/news/375967.asp

Bu yazıyı okursanız çirkin ördek yavrusu nereden geliyor görürsünüz... :) Bukowski'ye teşekkürler, biram bitti, bir tane daha söylesin.

Ayhan Şimşek, "Hayat kısa kuşlar öldü" dedi Nietzche (:

Teknik olarak peygamber develeri de tek eşli sayılır(yalnızca erkekleri) . Çünkü çiftleşme anında dişi, erkeğin kafasını kopartıp yiyor. Sessiz kuğular, belgesellerden anımsadığım kadarıyla somon balıklarının dişileri de tek eşli. Çünkü yumurtalarını bıraktıktan sonra ölüyorlar. Albatros kuşu, kara akbabalar, benim aşırı derecede mıncıklama isteği duyduğum, bayıldığım, öpmek istediğim dazlak kartal(bald eagle) ve kaya kartalı tek eşli. Bazı karides türleri, ahtapotlar(bütün türleri için geçerli mi bilmiyorum ama ömürleri az olduğundan bir kez çiftleşebiliyorlar) . Yine baykuş manyağı olarak bayağı peçeli kuş(barn owl) da tek eşli olabiliyormuş. Birde mühendislik dehaları(eğitimlerini Almanya'da tamamladıklarını düşünüyorum, kabul edin muazzam baraj inşaa ediyorlar) yani kunduzlarda tek eşli. =)
Burdan National Geographic ve Discovery Channel ailesine teşekkürü borç bilirim efenim. =) =) =)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1005 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt