Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeryüzünde biliçli tek varlık insanken neden sadece tek bir dille ömrünü tamamlıyor?

Anadili kavramıyla açıklanabilir zannedersem. Bir dili öğrenme meselesi var ayrıca; Oktay Sinanoğlu da kitaplarında bahseder;

100-200 kelime ile öğrendiği dili konuştuğunu zanneden insanlar oluşturuyor, dil öğrenme ve öğretme metodolojisi ve bu eksenli kurum, kuruluşlar. Dil bilimciler de bu konuda, ne zaman öğrendiğiniz yabancı dille düşünmeye başlar ve rüyalar görürseniz, artık o dili öğrenmeye başlamışsınızdır derler mesela.

Anadili meselesi, insanın beyninde bazı yapısal temellerin oluşmasıyla ve belirli kalıplarla düşünmeye yol açıyor. Ve bu şekilde, bir anadil gibi başka bir dili öğrenmek zor iş. Kaldı ki, öğrendikten sonra o dilde gereken kıvraklığa ulaşma hadisesi daha zor.

Her iki meseleyle alakalı bir durum da, kendi anadilini kullanan insanlar bile, günlük rutinde yine birkaç yüz kelimeyle konuşuyor. Eğitim seviyesi, günlük yaşam kalitesi yüksek, entellektüel insanlar bile 500-600 kelimeyle konuşuyor. Ki bu dili sonradan öğrenen insanın bu aşamada yaşayacağı zorluğu düşünün.

Her ülkede yabancı dil öğrenme yaklaşımı farklı imiş, mesela bizim gibi ülkelerde temel gramatik+günlük konuşmalar tabanından hareket ederken, başka ülkelerde kelime ezberleme+temel gramatik şeklinde. Adam henüz gramatik bilmiyor mesela, ama o kadar çok kelime ezberlemiş ki, bunları arka arkaya sıralayarak önce direk derdini anlatabiliyor. Acaba hangisi doğal sürece en yakın olanı, bilemiyorum.

Eninde sonunda insanlık tek dille konuşacak, ya da en az ortak bir dille konuşabilir hale gelecek.
  • Paylaş
Bence de tamamlamalı. Daha çok kitleye, daha çok insana ulaşmak için farklı bir dil öğrenmeli ki bu da günümüzde ingilizce bilmekten geçiyor.
  • Paylaş
1

Arif N., İngilizce çinceden kolay olsa gerek :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

491 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları