Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeryüzündeki insanlarının %98 inin dini bir inanca sahip olduğu, %2 sinin ateist olduğu verilerini duyuyoruz. Ayrıca yeryüzünde çok meşhur olan, 'Din Savaşları' isimli konu mevcut. Eğer bu yüzdeler ters olsaydı (%98 ateist,%2 inanan), yeryüzünde ateist savaşları olmaz mıydı ya da daha mı az olurdu?

Azınlıklar çoğunluk olana kadar hep sempatik, iyimser, insan odaklı, modern gibi çekici argümanlar üretir ve bunları üretirken samimidirler. Toplumda çoğunluk olmaya başlarken aralarına her devrin adamı yalakalar girer, bunlara kısaca liboş diyoruz. Sonra o azınlık çoğunluk halini alınca gücün verdiği sarhoşlukla sapıtır savaşta, çıkarır, diktatör de olur.

Ateist veya inanan, fark etmez adı din değil de genetik savaşı olurdu ama o savaşlar olurdu.
  • Paylaş
Ateizm'de uğruna savaşılacak bir dogma yoktur. Zaten sapkın toplulukların yaptıklarının haricinde savaşlar da her ne kadar din savaşı vb gibi kılıflara sokulsa da sadece ekonomik nedenlerle yapılır. Herkes Ateist olsa dahi savaşlar son bulmayacak sadece din kılıfı yok olacak onun yerine mesela ırk kılıfı gibi kılıflar kullanılacaktır.

Bir de eklemek isterim %2 Ateist kısmı resmi olarak doğru ama %98'inin dini inanca sahip olduğu gerçek değil. %16 dini inancı olmayan Teist vardır. Ayrıca mesela Avrupa Hristiyanlarının da yarıya yakını sadece sosyal itibarlarını kaybetmemek için kiliseye üyelerdir... İstatistik tamamen yanlıştır...
  • Paylaş
1

Hüseyin Boyacı, düzeltme için teşekkürler...

Savaşlarda dinin etkisi yadsınamaz. Ancak bazı Ateistlerin saplantı haline getirip dillerinden düşürmedikleri "Savaş = Din" retoriği de fazlasıyla abartılı.

Öncelikle doğanın yapısında ve dolayısıyla da insanın benliğinde mücadele zorunluluğu mevcut. Bunu görmeliyiz. Hayatta ve ayakta kalmak için tüm canlılar ve özellikle insan ciddi bir mücadelenin içinde. Kimi zaman yapılan mücadelenin şiddeti çok artmış ve "savaş" denilen acı gerçekle yüzleşilmek zorunda kalınmıştır.

İnsanlık tarihine bakıldığında "din" odaklı yapılan savaşların az "din" bahanesiyle "ekonomik" odaklı yapılan savaşların çok olduğu görülecektir.

Gerek Hristiyanların doğuya yaptığı akınlar; gerekse Müslümanların batıya doğru yaptığı akınların hiç biri "din" odaklı değildir. Karanlık çağın gariban Avrupalısı doğunun zenginlik efsaneleriyle gaza getirilmiş ve doğuya hücum etmesi sağlanmıştır. Çöllerin ortasında ömürleri hurma yiyerek geçen Müslümanları verimli arazileri fethetmeye yönlendiren şey de dinin bizzat kendisi değildir. Meselenin odağında "mide" kaygısı yer almaktadır.

Bugün Ortadoğu da yaşananların hangisi "din" odaklıdır? Filistin meselesi dini bir mesele midir? Devletleri olmayan Yahudilerin bu konuyu kompleks haline getirmesi ve Tevrat ayetlerini bahane ederek toprak mücadelesi vermelerinin neresi "din" odaklıdır? Aynı şekilde yaşadıkları toprakları koruma kaygısıyla hareket eden Filistinlilerin davası nasıl olur da "din" odaklı kabul edilebilir?

Afganistan, Irak başta olmak üzere, ABD/Rusya ortak yapımı Ortadoğu İşgalleri filminin ana fikri din midir yoksa enerji hattı mıdır?

Myanmar'da Budistlerin saldırılarının temelinde bile ekonomik kaygılar yatmaktadır.

Dinlerin tedavülden kalkması gerektiğini düşünen birisi olarak, savaşlar için esas sebebin "din" olmadığını ama dinin çok güzel bir bahane olduğu söylüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

90 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları