Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeşil BT (Green IT) nedir?

Çevre Sağlığı
Sunucuların, bilgisayarların ve ortamda bulunan yan ürünlerin harcadığı enerji kaynağının ve yaptığı karbondioksit salımının yönetilmesine Yeşil BT (Green IT Management / Green Computing) denir. Bu konumlar bir firma, site, hastane, banka veya holding olabilir. Bu kavram avrupa da bir iş kavramı olarak karşımıza çıkabiliyor. Yeşil BT (Green IT) için danışmanlık ve çözümler veren firmalar mevcuttur. Bu danışmanlık firmalarının tetkik ettikleri özellikler:

  1. Sunucu Odaları: Yeşil BT yönetimi ortamın sunucu odasının analizi ile başlar. Sunucu odalarında analizlenen ana iki unsur; sunucular ve soğutma sistemleridir. Yapılan bir ankette, sunucu odalarında harcanan enerjinin %69 unun soğutmaya ve hacime harcandığı anlaşılmıştr. Enerji verimli sunucular ve işlemciler şu anda sağlayıcılar tarafından üretilip, piyasaya sürülmüştür. Bunların başında Sun, IBM, Intel ve AMD gelmektedir. Amaç az enerji kullanıp, az ısı çıkartarak, soğutmadan da verimlilik almaktır.
  2. Masaüstü Bilgisayarları: Sunucu merkezi dışında en çok enerji harcayan birimlerde masaüstü bilgisayarıdır. Masaüstü bilgisayarlarında da enerji yönetimi olabileceğini söyleyen danışmanlık firmaları çözümü, ağ tabanlı enerji yönetim yazılımları olduğunu belirtiyorlar. Gün içerisinde gerekmediğinde kullanıcılara bilgisayarlarını kapattırmak, bekleme konumuna aldırmak zor bir uygulama olduğu için ağ tabanlı çalışan bu yazılımlar, sistemi dinleyerek koşullar sağlandığında birimleri otomatik olarak bekleme konumuna getirebiliyorlar ve sonra da kapatabiliyorlar. Mesai sonlarında açık kalan her türlü enerji harcayan birimleri otomatik olarak da kapatılabiliyor. Bir diğer yöntemde kasaları ortadan kaldırıp istemci iş istasyonu (client workstation) kurmak olduğu belirtiliyor.
  3. Hareketlilik: Firma içinde çalışan personelleri şirket içinde ve şirket dışında hareketliliğini artırarak da enerjiden tasarruf edilebiliyor. Ortamda içinde harcanan enerjinin hesabı yapıldıktan sonra personel sayısına bölünerek bulunan, kişi başı harcanan enerji üzerinden tasarruf edilebiliyor. Satış ekibinin olabildiğince ofis dışında tutularak harcanan bilgisayar, ısınma, aydınlatma gibi enerji emilimi yapan birimler üzerinden de tasarruf elde edilebiliyor. Çağrı merkezlerinin (Call Centers) taşeronlaştırılması da konum açısından bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Koşullar sağlandığında enerji emilimin %40 düşürülebileceği hesaplanmış.
  4. Gölge Sistemler: Bu kavram, bütün enerji yönetiminin merkezleştirilmesi anlamına gelir. BAS-Building Automation Systems: Aydınlatma ve ısı yönetiminin merkezden ölçümlenmesi ve raporlanması. EMS-Energy Management Systems: Aydınlatmanın, ısıtmanın, havalandırmanın merkezleştirilmesi. Bu merkezi yönetim sistemleri Yeşil BT'nin yapılabilmesi için gerekli sistemlerdir. Fortune 100 deki firmaların %40'ının EMS sistemi kullandığı bilinmektedir.
  5. Gölge Sistemlerinin Konuşturulması ve Konumlandırılması: BAS ve EMS türü sistemlerinin birbirleri ile veri transferi yaptırılarak merkezi yönetim sağlanabiliyor. BAStan çıkan raporlara göre EMS sistemleri tepki verebiliyor. BAS ve EMS türü sistemlerin IT departmanlarında konumlandırılması da tasarruf sağlayabiliyor. Daha az kablolama, çift yönlü uzman barındırma, daha az donanımsal platform kullanma, daha az sistem bakımı işlemlerinden tasarruf edilebiliyor.
Çevre Sağlığı
  • Paylaş
Yerinde bir soru olmuş Sanal makinelerim var sadece 9 taneler :) ve sadece bir sunucu (IBM) Bir storage (IBM) im var hepsi Bir Sunucu üzerinde çalışıyor hem sunucumun işlemcisinin performansını tam anlamıyla alıyorum hem daha az elektrik harcıyorum .... Citrix Sayesinde ... Bu arada Citrix i Bilmeyeniniz var mı?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

688 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt