Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeşil pasaport nedir? Almak için neler gerekir?

Kimler alabilir?Düzenle
Zamanında bizzat kendim aldım:
 1. Öğrenci belgeniz. Bu öğrenci belgesi fakülte sekreterliğinden/müdürlükten onaylı olmalıdır ve belge üstündeki tarih pasaport başvuru tarihinizden en fazla 3 gün içinde alınmış olsun. Belgedeki güncelliği kontrol ediyorlar.
 2. Yaralandığınız velinin memurluk derecesini gösteren belge. Bu belgeyi anneniz/babanızın çalıştığı kurumdan edinirsiniz. Fakat dikkat edin bu belge maaş bordrosu, maaş derecesini gösteren belge değildir. Bu belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünde imza sirküsü kayıtlı kişiler tarafından verilir. Her kurumda imza sirküsü kayıtlı bir kişi vardır. Kıdem ve derece bildiren belgeyi onun imzalaması gerekli. Mesela Milli Eğitim'de çalışan bir memur pasaport için kıdem gösteren belgeyi yine aynı kurumda çalışan ve imzası emniyette kayıtlı olan kişiden almalıdır.
 3. Nüfus cüzdanının aslı.
 4. 2 adet biyometrik resim: Biyometrik resminiz yoksa fotoğrafçıda çıkartırken pasaportta kullanılacağını ve biyometrik resim istediğinizi belirtin. Ayrıca fonu sadece beyaz renktir. 50x60 mm boyutludur.
 5. Velinizin nüfus cüzdanı veya pasaport aslı.
 6. Pasaport cüzdan bedelini gösteren banka dekontu: Bankaya pasaport cüzdan bedeli için para yatırıyorsunuz. Size verilen dekontu saklayın çünkü başvuru sırasında verilecek.
 7. 18 yaşından büyükseniz SGK'dan alınacak çalışma durumunu gösteren belge: Bu belge sizin bir yerde çalışıp çalışmadığınızı gösteriyor. Yani anne/babaya bağlılık durumunuzu...
Ayrıca başvuru sırasında parmak izi alınıyor. Bunu önceden almanıza gerek yok. Orada parmak izinizi veriyorsunuz.
Unutmuş olduklarım varsa en doğru bilgiyi epasaport.gov.tr den bulun. :)
 • Paylaş
2

Hakan, Bir küçük ek; yeşil pasaport 3. Dereceden maaş almaya hak kazanmış devlet memuru ve ailelerine verilir çocuklar okudukları sürece bu haktan faydalanır. Bu arada cevap çok güzel teşekkürler.

Gündüz Ayar, 1, 2 ve 3 abi :)

Sanırım yeşil pasaport ile yurtdışına çıkışta kullanılan Pasaport soruluyor ki durum şöyle;


3. derece'den itibaren devlet memurlarına kanunla verilen hususi pasaport niteliğinde olan ve bir çok dünya ülkesine vizesiz giriş imkanı sağlayan ve hatta gümrüklerde diğer pasaportlara göre daha hızlı geçiş imkanı veren test edip bizzat onayaladığım özel bir pasaporttur. Almak için devlet memuru olmak ve en az 3. dereceye hak kazanmış olmak lazımdır.


Diğer hak sahipleri ve detaylı bilgi için iem.gov.tr/iem/index.php?menu_id=171
 • Paylaş
Yeni yasayla, kız ve erkek çocuk farketmeksizin, evlenmediği ve çalışmadığı takdirde, 25 yaşına kadar kullanabildiği hususi pasaporttur.
 • Paylaş
ABD ve İngiltere için hiç bir önemi olmayan pasaporttur. AB ülkelerinde işe yarar devlet memurları ve birinci derece yakınları alır. 3 ün 1 'i dercesine düşmek şartı var sanırım.
 • Paylaş