Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeterince iyi olmayan bir çalışan nasıl kovulmalıdır?

Bir çalışanı işten kovmak, bunu hak etse bile her zaman zordur. Bu durumda o kişinin kırılmaması gibi bir ihtimal yok. Ama şirket için en iyisi neyse o yapılmalıdır. Yine de konuşurken kelimeler dikkatli seçilmeli, o kişinin eve gidince ailesine, arkadaşlarına bir açıklama yapması gerektiği unutulmamalıdır. Onun bu açıklamasına yardımcı olabilmek adına net konuşmak daha faydalı olacaktır. Eğer kovarken eksik yönlerini açıkça belirtirseniz kendisini bir sonraki işi için daha iyi geliştirecektir.
  • Paylaş
Yeterince iyi olmayan bir çalışan kovulmaz. Sadece o işletme ve takım için doğru kişi olmadığı nedenleri kendisine ifade edilir. Yani iyi niyetle samimiyetle durumu ona söylemek demektir. Kovmak ise daha farklıdır. O çalışanı sevmeme, kendisinden hoşlanmama duyguları ile başlar bu durum ve iş hayatındaki bazı pürüzler bahane edilir.
  • Paylaş
Herkes her işte iyi olucak diye bir kaide yoktur. Herkesin becerisi, ilgisi farklıdır. O işte yeterince iyi olmayan çalışan, eğer ki biraz kendine güveni de varsa eleştiriye açık olur uyarılara kulak asıp iyi olmaya çalışır veya o işi yapamayacağını anlayarak işten ayrılır ya da patronu bunu ifade edip işten çıkarır. Kovmaksa biraz ağır gelir insana o yüzden ortada ağır bir durum yoksa kullanmak doğru değil bence. İşten çıkarılmak daha düzgün geliyor bana.
  • Paylaş
İki çeşit iletişim yolu vardır. Biri doğrudan diğeri dolaylı... Ülkemiz , biraz duygusal bir toplum olduğundan genelde dolaylı yoldan iletişimi seçer. Ama doğru olanı, doğrudan iletişim yöntemidir. Neden yeterince iyi değil? Bunu yazıya döküp buna uygun şekilde sebebini açıklamak yeterli olacaktır... Ama öncesinde yapıcı olmanın da faydası vardır. Örneğin bu eksikliği kapatması için belli bir dönem izin verilmelidir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

924 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt