Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yeterince kompleks bir bilgisayar kendi varlığının farkında olabilir mi? Olduğunu varsayarak bunu nasıl ayırt edebiliriz?

Bunu belirleyen bilgisayarın kompleksliği değil bilgiyi anladığını anlama kompleksliğidir. Çok da uzak olmayan bir gelecekten (50 yıl civarı) konuştuğumuzu düşünürsek, bunu anlamak için elimizdeki mevcut Turing testleri yetersiz kalacaktır ama bunun için çok zorlanacağımızı sanmıyorum. Teste tabii tuttuğumuz yapay zekanın, mevcut varlığını algıladığını anlayabilmemiz güç olacaktır. Bütün testlerden geçse bile bu bizim için, evet bilinçli bir varlık çıkarımına götürecek ama bundan emin olabilmemiz güç. Kendi bilincimizi %100 ispatlayabildik mi? İnsan beynin %100 nasıl çalıştığını anlamadan bunları yapabilmemiz mümkün gözükmüyor.

Bilinç dediğiniz şey; kendi varlığının farkında olmak ise bir makineyi bu şekilde de programlayabilirsiniz ama bu onun hür (bağımsız) düşüncesi olmayacaktır. Bizim ona öğrettiğimiz bir gerçeklik olacaktır ve makine bunun farkına varabilmesi için mevcut bilgilerinden yeni bilgiler yaratmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu da istikrarlı bir yaklaşım ile olamaz bence. Çünkü insan doğası da stabil değildir. Bir çok mutasyonel hata ve yanlışlar içerisinde gelişiyoruz. Eğer tüm çizgilerimiz düz olsaydı hiçbir zaman bir virajın ne demek olduğunu düşünemeyecektik ve otoyol bize çok anlamsız gelecekti veya hiç aklımıza gelmeyecekti bile.

İnsan seviyesinde veya daha üstün (ileride daha üstün olacaktır) seviyede bir yapay zeka icin mevcut computing sistemleri yetersiz kalmaktadır. Basit seviyeli bir yaklaşım için quantum computer'lar kullanılabilir ama hala katı donanım (hardware) veya mevcut derleyici (compiler), programlama yaklaşımları ile modellemek çok zor olacaktır. Sivil donanıma ve düşük seviye seçilim yapabilen derleyicilere ve yapay zekanın farklı bölümleri için farklı programlama yaklaşımlarına ihtiyacımız olabilir.

Bütün bu problemleri aştığımızda sanırım kabul edilebilir bir derece, düşünebilen bir bilgisayarın varlığını da kabul ettirebiliriz. Hem kendimize, hem de ona :)
  • Paylaş
1

Zeynep Zülal Güner, Teşekkür ederim :)

Bu soruya cevap vermek için farkındalığın bilimsel analizinin yapılması gerekir. Farkındalık ile bilinç temelde aynı şeyler. Bilinçli bir bilgisayar aynı zamanda yaratıcı da olmak zorunda. Yaratıcılığın temelinde de sorgulamak yatar aslında. Düşünün siz bir saat boyunca hiçbir neden olmadan bir koltukta oturdunuz mu? Sanmıyorum. Orada bulunmanızın bir nedeni olmalı. Oturmaya başladığınızda "ben neden burada oturuyorum" ya da "benim amacım ne" gibi sorular sormaya başlarsınız. Soruya gelecek olursak. Bir bilgisayarın bilinçli ya da bir farkındalığa sahip olması için bilimin felsefi argümanları kullanmadan mutlak bir bilimsel argümanlarla bilinci açıklamak zorunda. Bu şu an için bu bilimin çok uzak olduğu bir konu. Bilgisayar ile ilgili uzman arkadaşlar daha iyi bilirler kompleks yapılar işlem gücünü artırabilir ama farkındalık yaratmaz. Yani örneğin yapay zekanın sizle sohbet etmesi olasıdır ama bu otomatik komutlar neticesinde gerçekleşir. Komutlar dışında bir soru sormanız ya da atıyorum ona dik dik bakmanız yapay zeka için "komut dışı" yani nötr olacaktır.

Eğer bizim gibi düşünen bizim gibi duygulara sahip nerede ne yaptığının farkında olan bir robot olduğunu varsayarsak bu çok tehlikeli olabilirdi. Bunu ayırtetmek gerçekten zor olabilir... Ama insansı düşünceye, duygulara, hislere, yaratıcılığa, bilince ve benliğe sahip bir robot şu an ve önümüzdeki çok uzun yıllar için sadece bilimkurgu olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

83 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt