Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ygs sınavında başarısız oldum ve şu an direk geçiş yapmayı düşünüyorum. Çevremdekiler boşa zaman kaybedersin diyor bekleyip tekrar sınava girmemi tavsiye ediyor. Sizin düşünceleriniz nedir?

Bölümüm bilişim teknolojileri direkt geçiş yaptığım bölüm "bilgisayar programcılığı" olucak eğer geçiş hakkımı kullanmassam "bilgisayar mühendisliği" düşünüyorum.Düzenle
Ben bilgisayar programlama mezunuyum. İş sende bitiyor aslında, ama statü de bazı yerlerde önemli oluyor maalesef.
Ben 6 senedir bu işle uğraşıyorum. Çalıştığım yere mühendislik bölümünden gelen stajyerlerin bir çoğu benimle tanıştıklarında ön lisans mezunu olduğumu duyunca bir mühendislik kibirine giriyorlar. Fakat hiçbiri de benim bulunduğum teknik seviyede değil.
Okul, eğer sen bir şeyler almak istemezsen sana hiçbir şey vermez. Eğer amacın bu alanda bilgi sahibi olmak ise akademik kalitede bir yol seç ve mühendislik oku derim.
Türkiye'deki ön lisans bölümleri, bölüme gelen öğrencilerin seviyelerinden ve hocaların yetersizliğinden (doçent vs zor bulursun bir çok yerde) dolayı maalesef kaliteli eğitim vermiyor.

Eğer şu an fırsatım olsaydı ön lisans yazmaz ve 2 senemi harcamazdım. Dgs ile mühendisliğe devam etmek istiyorum fakat yaşım 26 olmuş, hayatım bir düzene girmiş, belli maddi sorumluluklarım var. Bir saatten sonra bu işler daha da zor oluyor. Maddi durumunu, yaşını bilmiyorum, ama ön lisansa gireyim Dgs'den mühendisliğe geçerim diye bir yol düşünüyorsan tavsiye etmem.
  • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Herkes o rüya ile giriyor 2 yıllığa, ama okul zor bitiyor. Ben de geçerim 4 seneliğe diyordum, okul 4 senede bitti. 2 sene çalıştım çünkü, okulun 100 katı daha fazla şey öğrendim iş yaşamında, yani pratikte.

Bence Sınava bir daha girmen senin için gayet iyi olucaktır. Neden dersen şu an programcığıla geçme isteğinin sebeplerinden biri de dikey geçiş avantajı olabilir ama 2 sene sonra geçiş koşullarının ne olacağını kimse söyleyemez. Tutki koşullar değişti geçiş imkanları zorlaştı bu senin geleceğini değiştirecek nitelikte bir karar olur ve bu olay çok hoşuna gitmez sanırım. Son olarak diyeceğim şey şu ki ben sınava 3 kere girdim hepsinde de tam liste bilgisayar mühendisliği yazdım evet biraz gecikme yaşandı ama aldığım kararın ne kadar yerinde olduğunu şimdi anlıyorum.
Saygılar.
  • Paylaş
Bekleme yapma geç derim
  • Paylaş
2 yıl eğitim kapsamlı değil 12 ders görüyon 1 dönemde aynı bölümün 4 yıllıgında aynı dersleri dönem bası 6-7 oolarak daha faydalı görüyosun iyi demişler 4 yıllığa kas pişman olursun
  • Paylaş
Brutal Code meslektaşımızın dediklerine katılıyorum. Bende önlisans mezunuyum üniversitede aldığım bilginin nerdeyse aynısını lisede de aldığım için, okulu diğer derslere biraz yorarak 2 yılda bitirdim. Şimdi ufak bir bilişim şirketinde isteğe özel yazılım geliştiriyorum. Asıl eğitimimin şuan gerçekleştiğine inanıyorum. Kısacası öğrenmek bir yana sen 4 yıllık mezunuyum diyebilmek için okumalısın. "Öyle demeğe gerek yok. " tazzında da düşünmemelisin bence. :)

Onun haricinde şuan Açık Öğretim Fakültesi(aof) ile okuluma 3. Sınıftan konaklama işletmeciliği bölümüyle devam ediyorum. Bölümler farklı ama dönemim şuan 6 (3. Sınıf) bitmek üzere olarak geçiyor. Tabi yinede "lisans mezunuyum" diyemem.
Okumamın sebebi arkerliği biraz askıya almak ve bittiğinde kısa dönem askerlik hakkına sahip olmak. (Soruyu soran bayan değildir umarım :)
  • Paylaş
2

Brutal Code, İş yerinde stajyer dahil herkes mühendislik mezunu bir sen ön lisans mezunu olduğunda, ağzınla kuş tutan programcı olsan da, şu okulun şu mühendislik fakültesinden mezunum diyememek maalesef zoruna gidiyor.

Orhan Tutum, Anlıyorum, haklısınız.

Bende bir bilgisayar programcısı olarak şunları söylemek isterim sana, bir çok firmada sana ne mezunu olduğunu sormayacaklar belki de, türkiye de yazılım alanında çok büyük mühendislik işleri malesef olmuyor, yeni teknolojiler falanda geliştirilmiyor. Herkes var olan bir şeyleri kullanıyor. Ben sistem geliştirmek istiyorum diyorsan Mühendislik oku, Mühendis ile yazılımcının arasındaki en büyük fark matematik bilgisi bence, Türkiyede abi bu çalışsın nasıl çalışırsa çalışsın mantığı olduğu için kimse performansa falan bakmıyor. Performansı da inan sadece matematik bilgisi belirliyor. Eğer ben mühendisim dediğinde, sistem kuramayacak, leb denildiğinde çorumdan geldiğini ön göremeyeceksen... Diplomanla rezil dahi olabilirsin... Ben mühendisim dediğinde beklentileri bir hayli yükseltmiş olacaksın. Yoksa herkes kodlama yapabiliyor.
  • Paylaş
1

Feyza Demirağ, Okul eğer sen bir şeyler almak istemezsen sana hiçbir şey vermez . Eğer amacın bu alanda bilgi sahibi olmak ise akademik kalitede bir yol seç ve mühendislik oku derim.

Sakın bekleme direk yap tercihini sonra pişman olursun yani kendmden biliyorm
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

979 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt