Bilmek istediğin her şeye ulaş

YGS'de çıkan soruların bundan sonra açıklanmamasının nedeni nedir?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in gösterdiği gerekçe, 'soruları ileride yeniden kullanabiliriz'. Kararın ne kadar doğru olduğu tartışılır. Hatalı sorular varsa nasıl düzeltilecek bu durumda? Gerçi onu da matbaa analizi ile açıklıyorlar.
  • Paylaş
ÖSYM sözde soru havuzu oluşturduğu için soruları açıklamıyor. Ama unutulmamalıdır ki ÖSYM artık eleştirilerden ve her sene iptal olan sorulardan ve tartışılan sorulardan kurtulmak için bu kararı almış gibi görünüyor.
  • Paylaş
Diğer ülkelerde de aslında sistem bu şekildeymiş. Belli bir soru havuzu oluşturulup aynı sorular tekrar tekrar kullanılabiliyormuş böylece. Ama bu ülkede -üstelik bu kadar rezalet üzerine- güvenmememiz ve tepki göstermemiz yersiz de değil.
  • Paylaş
Haklı gerekçeleri var dense de nedense! Hiç masum gelmiyor bu sistem
  • Paylaş
Sınavlara bizzat girerek tanık oldum ki % 20 lik sorular sınavın eleyici soruları değil. En kolay soruları yayınlıyorlar.Soru havuzu oluşturma mantığı diğer ülkelerde aynı sistem olsa bile anlamsız. Bu kadar dershane, bu kadar yayınevi çok mu ustalaştı bu işlerde de soru havuzları bu kadar geniş?
  • Paylaş
Osymnin sadece sorularin % 20 sini aciklamasini seffafliga darbe ve bu teknoloji cagina aykiri bir durum olarak goruyorum. Her yil birkac sorunun iptal edildigi gözönüne alindiginda sorulari aciklamamak haksizlik ve geri dönüş tur. Bu durumun mağduriyet lere yol acmamasi icin bir an once düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum.
  • Paylaş
Burada bir şifre iddiası var:
matematikvegeometri.com/ygs-lys/ygs-soru...
Gayet de mantıklı. Benim kanaatim hilelerin, şifrelerin ortaya çıkmasını engelleme amaçlı soruları yayınlamama kararı alındığı.
  • Paylaş