Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yılan figürünün tarihi ya da dini anlamda çok kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bazı dinlerde yılan şeytanı simgeler. Basit mantıkla şeytan varsa cehennem vardır. Cehennem varsa cennet vardır. Cennet varsa tanrı vardır.
  • Paylaş
Özellikle eski tarihlere ait gılgamıs destanı gibi ya da kutsal kitaplarda hem olumlu hem olumsuz bir figür olarak kullanılmış hatta hayata ve ölümü simgelemiş. Ve enteresan geliyor iki yılan figürü dünya tıp birliğinde ve türk tabiplerinde veya birçok tıp ile ilgili sembollerde kullanılmış. Daha ilginç gelen bana sanki Dna yapısını gösteriyor gibi çift şeritli sarmal halinde resmedilmiş.
  • Paylaş
Hristiyan inancına göre şeytan Havva'yı kandırmak için şeytan kılığına girip onunla konuşmuş. Yaradılışın bazı dinlerde böyle anlatılması kaynak olmuş olabilir sonraki mitlere...
  • Paylaş
Sultanahmet meydanına dair eski minyatürlere baktığınızda da üç başlı bir yılan heykeli görürsünüz.
  • Paylaş
Kendi halinde yaşayıp sürünüp giderken yılan, kadının birinin adamın birini kandırması ve yasak bişey yapıp cennetten kovulmalarına sebep olması suçu ile suçlanarak tüm insanlığın sorgusuz sualsiz nefretini kazanmış bir hayvandır. Çatal dillidir, erkekleri ve çatal penislidir, türlerine göre avını ya zehirleyerek ya da kendi vücuduna hapsedip sıkarak safdışı bırakır. Belli başlı uzuvlarının mahrumiyetini çok dar yerlere sığışabilerek ve avlarını ararken çok başarılı şekilde kamufle olarak bertaraf ederler. Bu yaratıktan çok dersler alınması gerekirken insanların masal kahramanlarının suçlarını yüklüyor olmaları da acıtasyon bir durumdur.
  • Paylaş
Ben yılan figürünü hep saglık da görüyom
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

587 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları