Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yılbaşında evde verilen partide ev sahibi olarak dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu konuda oldukça tecrübeli biri olarak cevap veriyorum. İlk adım partiye davet edilecek kişileri seçmek. Evinizin büyüklüğüne göre davetli sayısını ayarlamalısınız. Küçük bir ortama çok fazla kişiyi sokmayın. İkinci adım yılbaşı menüsü. Gelen arkadaşlarınızın da fikrini alarak bir menü hazırlayın çünkü birinin sevmediği ya da alerjisi olduğu bir şeyi yapmak istemezsiniz. Yemek dışında da bolca ikram bulundurmalısınız çünkü o gece gerçekten insan sürekli bir şeyler yemek istiyor. Alkollü alkolsüz içecekleri ve buzu da unutmayın. Yemek haricinde vakit geçirmek için bir oyun seçebilirsiniz. Ayrıca çalacak müzikleri önceden hazırlamanızı öneririm. Müzik ve danssız bir yılbaşı gecesi olmaz. Evi süslemeyi de ihmal etmeyin.
Yılbaşı
  • Paylaş
Yılbaşı partilerinde gelen sayısı hesaplamak oldukça zordur. Herkes bir başka iyi anlaştığı arkadaşıyla veya sevgilisiyle gelecek olduğundan yapacağınız her türlü kişi hesapları boşa çıkacaktır. Bu yüzden iyisi mi önceliğinizi atıştırmalıkları fazla fazla yapmaya verin. Patlamış mısır, kuru yemiş ve cips türevlerinin yanı sıra mesela patates püresi vari mezelik yiyecekler geceye uygun düşecektir.
Bunun dışında bir odayı bayılma-dinlenme odasına çevirmek ve etrafına bol bol poşet ve havlu bırakmak ertesi gün işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Sonra müziğin olduğu has oda mümkün olduğunca kırılıp düşme tehlikesi olan ve odayı daraltıcı eşyalardan temizlenmeli ve hareket alanı yaratılmalı. Bu has odanın 1/3'i dans edilebilecek bir boşluğa sahip olurken diğer eş parçacı ayakta tutunmak isteyenlere ve kalan eş parçası da oturmalık yerlere sahip olmalı. Sonrasında MUTFAK çok önemli. Mutlaka kahve, cezve, bardak, havlu gibi sık ihtiyaç duyulan malzemeler görünür bir yerde toplanmalı ayrıca ceset torbası diye tabir etiğimiz çöp torbasından bir tane mutfağa, bir tane has odaya ve bir tanede giriş kapısına mutlaka uygun şekilde yerleştirilmeli. Ve BALKON, TERAS gibi hava alma alanı... İşte bu alanda çok önemli. Mutlaka sandalye benzeri oturmalık bir şeylerden fazla fazla buralara yerleştirmek lazım. Sonra sonra siz evet o gece her ne olursa olsun o gece eşyaların size olan aitliğini ve hatıralarını unutun. Her ne olursa olsun samimiyetle umursamayın ve tadını çıkartın. Unutmayın o gece bu ev sizin eviniz değil...
Ve bu özel gece için herkesi şaşırtacak ekstrem bir şov hazırlayın... Bu ne olabilir.
Bu tabii ki sizin hayal gücünüzle alakalı... Mesela son yılbaşı partimde geri sayımın tamamlanmasıyla birlikte önceden toplamış olduğum eski tabaklar parçalanmıştı... Bir diğerinde tv parçalanmış, bir başkasında kadehler ama illa ki o alkol yüküyle bir şeyleri parçalamak diyorum. Eskiyi geride bırakma anlamında parçalamak iyi bir karar noktası oluşturduğuna bir çok kere şahit oldum... .
  • Paylaş
  • Bütün herkesin yiyebileceği tarzda yemekler tercih edin. Sosyetik olsun diye uç yemekler yaparsanız misafirleriz aç kalır. Yemek miktarını ve çeşitliliğini çok abartmayın yoksa topluca mide fesadı geçirirsiniz.
  • Müziği, mikrofonu, müzik aletini, tombala, tabu, iskambil vb. Oyunları, fotoğraf makinasını, kamerayı hazır bulundurun.
  • İçki içiliyorsa siz fazla içmeyin. Yoksa bir köşede sızarsınız. Hem partiyi kaçırırsınız hem de misafirler bu durumdan hoşnut olmaz. Misafirlere de birden bolca içki ikram etmeyin. Yoksa gece başlamadan biter.
  • Atıştırmalık stoklayın. Çünkü saat ilerledikçe insanlar bir şeyler atıştırmak ister. Soda bulundurmanızı da tavsiye ederim.
  • Misafirlerinizi evde bırakıp evden dışarı hiç bir surette çıkmayın.
  • Misafirlerin sızması olasığına karşı evinizde ağırlayamayacağınız insanları çağırmayın. Ayrıca evinizdeki yatacak yer, battaniye ve yastık sayısı da misafir kadar olmalı.
  • Hassas komşularınız varsa partiden bir gün önce yılbaşında parti yapacağınız konusunda onları bilgilendirin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

645 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları