Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yıllanmış şarap mı kalitelidir sadece? Şarap nasıl saklanmalı? Rose/Kırmızı/Beyaz hangisi hangi yiyecekle tüketilmelidir? Sek şarap, yarı tatlı şarap, cabernet mauvignon, merlot, öküzgözü, porto şarabı. Farkları nelerdir? Yeryüzünde kaç çeşit şarap var? Türkiye'deki en kaliteli şaraplar hangileridir?

Hayır her türlü şarap kaliteli olabilir. Hatta içilebilmek için yıllanmaya ihtiyaç duyan şarap diğerlerine göre daha da kalitesizdir aslında. Çok kaliteli İspanyol şaraplarından Rioja'lar sadece 7 yıl yaşarlar ama en genç hallerinde bile nefislerdir. Yıllandırılan şaraplar genellikle pahalı ve içtiğinizde sulu hissi veren Fransız şaraplarıdır. Ayrıca bir kırmızı şarabı açıp iki saat dinlendirdiğinizde 7 yıl kazandığı söylenir.

Rose şaraplar soğutulmuş olarak aperatif şeklinde tüketilebilir. Beyaz şarbın hiç taraftarı olmasam da yine soğutulmuş olarak beyaz et, beyaz soslu makarnalar ve tabii ki beyaz ete dahil olan balıkla tüketilebilir. Bu iki türden fazlaca içmek vücudu kurutarak baş ağrısına sebep olur. Zaten tüm şaraplarla şarabın yanında en az şarap kadar su tüketilmelidir.

Kırmızı şaraplar soğutulmamalı, en fazlası 18 derece gibi bir mahzen sıcaklığında saklanmalıdır. İçileceği zaman da 2 saat kadar açılıp oda sıcaklığında bekletilmelidir. Bu işlem mümkünse şarabın yüzey alanını arttıran bir karafta yapılmalı ardından içine kesinlikle buz atılmadan, karıştırılmadan içilmelidir. Bu tür şarabın yanında her yiyeceği tüketebileceğiniz gibi özellikle kırmızı et güzel olur.

Sek şarap bildiğimiz şaraptır, yarı tatlı şarap denilen dömisek şaraplar 4,1-12 gr/l şeer muhteviyatlarıyla aperatif olarak içilmeye uygundur.
Yazdığınız diğer isimler üzüm çeşitleridir, her birinin lezzeti ayrıdır Cabernet ve Öküzgözü üzümlerini oldukça benzetirim. Porto Şarabı ise oldukça tatlıdır. Şarap gibi içilirse içindeki şekerden dolayı kolayca çarpar. Yeryüzündeki şarap çeşitlerinin adetini bilemeyeceğim ama üzüm çeşidi, yapılış türü gibi nedenlerle şarap çeşidi değiştiğine göre binlerce farklı şarap vardır.


Yurdum şaraplarını pek beğenmiyorum. Sonradan öğrendiğime göre şarap fıçılarını dezenfekte etmek için yakmalarının kalıntı lezzetini aldığımdan şaraplarımızı bıyıklı buluyorum :) Böyle de lezzet tanımlaması garip oldu ama, keskin bir ayırt edilebilir tatları var. Beni ülkemizde en beğendiğim şaraplar Kav Boğazkere Öküzgözü küveleridir. Diğer markalardan da aynı küveleri içip keyif aldığım oldu :)


Aslında unutmadan söylemeliyim; sonuçta şarap bozulmuş üzüm suyudur, ne kadar güzel olursa olsun üzüm suyu kadar güzel olamaz. Bir de kafası olmasaydı...
  • Paylaş