Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yıllardır bolca emek verdiğimiz inploid'in soru ve yanıtları neye göre sildiğini bilmek istemez misiniz?

Ben bilmek istiyorum. Eğer radikal bir silme operasyonu yapılıyorsa bunun neye göre olduğunu bilmek biz emek verenlerin hakkıdır. Bunu alenen talep etmek istemiyordum ama artık silmeler rahatsızlık vermeye başladı ve hala bu kuralları yazılı olarak göremedik... Sağduyusuz asker gibi silen editörlerin elindeki listeyi biz de görmek istiyoruz.Düzenle
Öncelikle herkesten rica ediyorum, biraz sakinlik. Olayı biraz detaylı incelemek ve aydınlatmak için bazı bilgiler vererek başlayalım.

Silinme zamanına göre son silinen 100 soru (gizli/anonim sorular hariç) ve bu soruların aldığı yanıt sayısı ve ayrıca soruyu soran kullanıcılar aşağıdaki şekildedir.

Sizden ricam lütfen listeyi dikkatlice inceleyiniz ve silinmesinin yanlış olduğunu düşündüğünüz kaç tane soru var bir düşününüz. Bunu düşünürken bazı kriterlerden bahsedeyim yeri gelmişken.

Öncelikle bir soru,mükerrer olduğu için silinebilir. Eğer mükerrer olan soruların her ikisi de yanıt almış ise, bunlar birleştirilerek tek hale getirilebilir.

Bir soru,çok fazla yazım hatası içeriyorsa ve anlam eksikliği var ise silinebilir. Mesela aşağıda şöyle bir soru var; "bana acil deney lazım çünkü 1. Olursam tablatle laptop alıyorum:)"

Not; yazım hataları moderasyonda düzeltilebilir ancak bazen soruyu soran kişinin anlatmak istediği düşünceyi değiştirmemek adına bunu yapamıyoruz. Çünkü, bunu yaptığımızda "sorumu neden değiştirmişler, ben bunu sormamıştım" şeklinde şikayetler geliyor.

Bir soru,soru değil ise silinebilir. Mesela aşağıda şöyle bir soru var; "Galaxy note 4"

Bir soru, soran kişinin eğlence çabası ya da fazlaca geyik ise silinebilir. Mesela şöyle bir soru var; ""Ceviz getireyim yersin" sözünden ne anlıyorsunuz? Bu soruyu herkes anlayabilir mi? "Beni benden alırsan seni sana bırakmam" sorusuna bile cevap verenler varken bu soruya cevap vermemenizi şimdiden şiddetle kınarım... Ceviz cümlesindeki felsefeyi açıklayınız.. " sağolsun guzinturhan bizleri hiç rahat bırakmıyor soruları ile :)

Bir soru,şikayet aldığında silinebilir. Buna şu an örnek veremem ancak şikayet konusu soru ve şikayet edenin rahatsız olduğu noktalar dikkate alınarak silinme ile sonuca bağlanabilir.

Bir soru,hakaret, küfür, aşağılayıcı kelimeler, kişinin sadece kendi düşüncesini, reklam ve bunlara benzer sakıncalı şeyler içeriyorsa silinebilir.

Bir soru,sürekli olarak aynı kişi tarafından yukarıdaki sebeplere dayalı olarak ve genel kullanımı bozmaya yönelik biçimde soruluyor ise silinebilir. Yani buradaki durum şudur; örneğin sevgili guzinturhan tarafından sorulmuş sorulara baktığımızda tablo şöyle:

[guzinturhan]: "Ceviz getireyim yersin" sözünden ne anlıyorsunuz? Bu soruyu herkes anlayabilir mi? "Beni benden alırsan seni sana bırakmam" sorusuna bile cevap verenler varken bu soruya cevap vermemenizi şimdiden şiddetle kınarım... Ceviz cümlesindeki felsefeyi açıklayınız..
[guzinturhan]:'Bir bakireden beklenmeyecek sürpriz kaltaklık yetti canıma sarraflık' cümlesini felsefik, sosyolojik ve psikolojik açıdan açıklayabilecek misiniz?
[guzinturhan]:Yani sen İstanbul'sun ya da İstanbul'un kokusu vb sinmiş üstüne. İstanbul parçalarında neden İstanbul var ve ben neden İstanbul deyince gözlerim doluyor ve unutamıyorum?
[guzinturhan]:İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
[guzinturhan]:Buranin modetörü kim
[guzinturhan]:Bir toplantida sikıntidan patladiginizda naparsiniz ?
[guzinturhan]:Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :)
[guzinturhan]:Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :)
[guzinturhan]:Kalbinizde kac gül kuruttunuz?


İşte sorun da burada başlıyor sanırım. Şimdi bu tabloya baktığımda, ben şöyle düşünüyorum; burada oluşturulan içeriğin sadece size değil başka insanlara da faydalı olabilmesi için bir mekanizma gerekiyor. Hatta zaman zaman bu mekanizmanın iyi olmasından dolayı memnuniyet belirtiyorsunuz. Şimdi ise hayal edin ki her önüne gelen yukarıdakine benzer sorular sorarsa burası sizce nasıl bir yer olurdu?

Örnekse örnek buyurun, sevgili cevahircakir diyor ki "inploid benim sorularımı sansürlüyor, bu uygulama faşizandır". Tarih sırasıyla kendisinin sorduğu ve silinen soruları;

[cevahircakir]: Ben gerçeğim ya siz gerçek misiniz ??
[cevahircakir]:Seviyorsan git elini tut bence halay çekersiniz olursa olur olmadı bi çay içersiniz derken?
[cevahircakir]:İnploid benim soruları sansürlüyor! Bu faşizan uygulamanın sizce bir mantığı var mıdır, doğru mudur

Ayrıca, aşağıdaki listeye bakınca, moderasyon tarafında nelerle uğraştığımızı da bir miktar anlamanızı rica ediyorum. Listenin devamında bazı açıklamalar yapacağım, lütfen okuyunuz.

===================================================================
Kendinize ait, içerisinde bloğunuzun ve takipçilerinizin olduğu bir web siteniz olsun istermiydiniz ?
0 YANIT gustobilisim

"Ceviz getireyim yersin" sözünden ne anlıyorsunuz? Bu soruyu herkes anlayabilir mi? "Beni benden alırsan seni sana bırakmam" sorusuna bile cevap verenler varken bu soruya cevap vermemenizi şimdiden şiddetle kınarım... Ceviz cümlesindeki felsefeyi açıklayınız..
4 YANIT guzinturhan

'Bir bakireden beklenmeyecek sürpriz kaltaklık yetti canıma sarraflık' cümlesini felsefik, sosyolojik ve psikolojik açıdan açıklayabilecek misiniz?
5 YANIT guzinturhan

insanlar neden karsısındakine kötü davranırken bir başkasından iyilik bekler ?
1 YANIT AYSGL

Bugüne kadar Orhan Pamuk un ve Elif Şafak ın kaç tane eserini okudunuz ?
0 YANIT omerkomurcu

Yani sen İstanbul'sun ya da İstanbul'un kokusu vb sinmiş üstüne. İstanbul parçalarında neden İstanbul var ve ben neden İstanbul deyince gözlerim doluyor ve unutamıyorum?
1 YANIT guzinturhan

yağmur kar bulut ve dolu arasındaki benzerlikler
0 YANIT sasasasaas

Birkaç gündür sağ tarafta çıkan Travel Girls reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kızları davet etsek gelip bizde mi kalıyorlar? ☺
0 YANIT chamacon

eğer para kazanmak gibi bir derdiniz olmasaydı, ne ile meşgul olurdunuz?
0 YANIT ozgeekupeli

Kadın/erkek ilişkileri ile ilgili sorulardan sıkıldığımı hissediyorum peki ya siz kadın/erkek ilişkileri ile ilgili sorulardan sıkıldınız mı, neden?
2 YANIT devrimdeniz

Seçme şansınız olsa hangi zaman diliminde yaşamak isterdiniz?
4 YANIT HECTOR
Seçme şansınız olsa hangi zaman diliminde yaşamak isterdiniz ..
0 YANIT HECTOR

Okuyacağınız son kitap, sarfedeceginiz son sözcük , göreceğiniz son kişi (ruhunuzu alacak olan değil :) ), bulunacaginiz son yer, son şarkı ve aşık olacağınız son kişi cevaplar sizi nasıl bir duyguya sürüklüyor ne ne olurdu?
2 YANIT omerkomurcu

Galaxy note 4
0 YANIT ismailkacmazer

Mustafa Sarıgül Vatikan'ın emri ile İBB adayı oldu diyenlerin, tayyibin ak Sarayın açılış ziyaretini PAPA hazretlerine (!) yaptırması arasındaki çelişkiyi anlamak için bir insanın ZEKİ olması gerekli midir?
1 YANIT hakkan

midyatweb(nokta) com/yazarlar/tuba-ceker/dobo-suryani-yemegi-midyat/156/
0 YANIT tubaceker

Ask nedir
0 YANIT zekiye2

bana acil deney lazım çünkü 1. Olursam tablatle laptop alıyorum:)
0 YANIT yagmur5

bu sitenin moderatoru kim? 0 YANIT belgisaygi
bu sitenin moderatoru kim? 0 YANIT belgisaygi

Bir daha dünyaya gelecek olsanız nerede veya hangi zamanda doğmak isterdiniz?
4 YANIT belgisaygi

Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.
1 YANIT vildirivizzik

Tam iç dünyanız kararmışken nasıl kendinize gelirsiniz acaba hı?
0 YANIT sirayet

Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Kader kismet diyoruz. Hoş, peki sizce insanin kaderi bir midir? Evet sayi ile 1 midir sadece? Lakin insan kaderini kendi cizer klişesini de goz onune alirsak insanin kendi insiyatifiyle yonlerdigi kaderi tartismaksizin bir de Allah`in bize yazmis oldugu kaderi konusacak olursak insanin aslinda bir suru kaderi oldugunu ve anlik kararlarla aslinda herseyi her an degistirebilecegini varsayabilirmiyiz? Copcu birini dusunun (Asagilama olarak algilaanmasin-Itibar duzeyi) Copcu olmasi kayitsiz sartsiz Allahin takdiri midir? Degil ise kendi takdiri midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Alaaddin sihirli lambasindan çıkıp : sadece bir süper güç edinebilme hakkın var dese seçimin ne olurdu?
2 YANIT omerkomurcu

Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Günümüzde yaşayan Türk yazarlar
0 YANIT nazliyildirim

Hava durumu tahminleri nasıl yapılıyor?
0 YANIT Caimsun

Parse error: syntax error, unexpected ')' in /home/a6931709/public_html/CreativePlayer/themes/default/functions.php on line 5
0 YANIT selimayaydin

Merhaba benim 2 sorum yayından kaldırılmış. Benzer bir soru yokken, kaldırılmasının Nedeni nedir?
1 YANIT anildogan

Arkadaşlar telefon almayı düşünüyorum ama bir türlü karar veremiyorum.Galaxy note 4, LG G3 ve HTC M8 arasında gidip geliyorum. Yarımcı olursanız sevinirim
1 YANIT ismailkacmazer

Sizce ortaokul 5. Sınıf zor mu?
0 YANIT omercelikel

Acaba neden ellerde olduğu gibi ayak parmaklarının birer adı yok?
3 YANIT belgisaygi

Günlerdir geçmek bilmeyen mide ağrısına var mıdır bi'çare? 0 YANIT devrimdeniz
Günlerdir geçmek bilmeyen mide ağrısına var mıdır bi'çare? 1 YANIT devrimdeniz

Adnan Oktar'a bir soru sormanız gerekseydi, o soru ne olurdu?
3 YANIT anildogan

Çocukluk hayalleriniz nelerdi?
3 YANIT anildogan

İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
1 YANIT guzinturhan

bir kahraman olmak istediniz. Bu hangisi olurdu? ( film karakteri, çizgi film karakteri... ) :)
0 YANIT nedimalpsecgel

En çok sevdiğiniz sarılar?
2 YANIT anildogan

Php de oturumlar konsunu ve header konusunu acces veritabanı olay yordamlarını ve acces sql kodları bilen var mı
0 YANIT serdarakar1994

En iyi hava durumu veren xml web servisleri hangileri
0 YANIT KUYUCUOGLU

Orf ve adetlerlere gore evlilik hazirliklarinda , kiz tarafi 'yatak odasini', erkek tarafi diger esyalari aliyormus..... Peki namusuna bu kadar duskun olan bir ulkede, Yatak odasinin kadin tarafindan aliniyor olmasi bir gonderme midir? Neden mutfak veya salon takimini degilde, yatak odasini alir?
0 YANIT Minerva

1000000 lira kazanmak için 1 milyon kişiden 1 er lira yada 100 bin kişiden 10 ar lira almak için nasıl bir yol izlersiniz?
1 YANIT anildogan

Yahu ne dir ne değildir ? Bu durum hissetmeleri? Sanal alemde almış başını gidiyor.Yeni bir akım başladı da bizim mi haberimiz yok açlık tokluk sevgi eksikliği fazlalığı sancılı keyifli durumlar diş ağrıları boyun tutulmaları hayır yani face den durum güncellemelerine hissiyata göre cevap mı geliyor
0 YANIT tcnesimesakrak

Babasız büyümenin eksileri nelerdir?
5 YANIT eskiz

Şair Hasan PULUR “Hadi ordan hain-i vatan sümüklü cenabet' sözleriyle neyi ima etmektedir?
3 YANIT devrimdeniz

Ödenmeyen Fatura? 0 YANIT neverwalkalone
Dil Nasıl Ortaya Çıkmıştır? 0 YANIT aydintanis

Ölüme yakın uykulardayım cümlesinden ne anlıyorsunuz?
2 YANIT guzinturhan

11. Sinif öğrencisiyim hala idealimdeki mesleği bulabilmiş degilim ve artık bir hedef belirlemem gerektiginin farkindayim , tavsiyeleriniz ?
0 YANIT baharsalici1

Tercih etme hakkınız olsaydı. Dünya da hangi canlı türü olmak isterdiniz.
0 YANIT bedirhanoguz

Bir sevgiliye alınacak en güzel kitap sizce nedir? Aklımda o kadar seçenek var ki secemiyorum :)) )
0 YANIT seydakrtll

günlük hayattan buharlaşmaya örenekler süblimleşmeye örnekler kırağılaşmaya örnekler katıya örnekler
0 YANIT ozgegurel

Sosyal sınavına gireceğim. Sizce nereden çalışabilirim?
0 YANIT tuanaberfintur

merhaba arkadaşlar, ben şu anda makinada okuyorum 10. Sınıfım bu sene iki seçeneğim var ya teknik resim yada cnc fakat bölümümden memnun değilim. Teknik resim olabilir bu arada teknik liseyim ben. üniversitede bölüm değiştirme gi bir hakkım söz konusumu sayın arkadaşlar lütfen cevap yazın bekliyorum
1 YANIT mehmetkutlu

inploid nasıl kullanılır, nasıl popüler kullanıcı olunur? 1 YANIT hepinizgibi
inploid nasıl kullanılır, nasıl populer kullanici olunur 0 YANIT hepinizgibi
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende

İstatistik Frekans Sınıf Sayısı Sınıf Limiti 0 YANIT ebb

Ask denilen sey bir kere mi oluyor :) 0 YANIT guzinturhan

Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende
Ağrı tarifi nasıl yapılır, yapılmalıdır? 0 YANIT nazende

İnploid benim soruları sansürlüyor! Bu faşizan uygulamanın sizce bir mantığı var mıdır, doğru mudur
7 YANIT cevahircakir

Emc bilişim kampanyaları sayesinde projelerinize daha uygun fiyata daha fazla değer katmak ister misiniz?
1 YANIT emcbilisim

Seviyorsan git elini tut bence halay çekersiniz olursa olur olmadı bi çay içersiniz derken?
2 YANIT cevahircakir

Buranin modetörü kim 0 YANIT guzinturhan
Eniştenin baldızı ile çok fazla ilgilenmesi doğru mudur? 57 YANIT MehmetAktas
Bir toplantida sikıntidan patladiginizda naparsiniz ? 0 YANIT guzinturhan
Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :) 0 YANIT guzinturhan
Bir toplantida sıkıntıdan patlamak uzeresiniz naparsiniz :) 0 YANIT guzinturhan
Kalbinizde kac gül kuruttunuz? 0 YANIT guzinturhan

Hastane atıklarının en tehlikeli kısmını oluşturan besiyerieri vb. enfeksiyöz atıklar; buharla sterilize edildikten sonra rahatlıkla kentsel atıklarla birlikte gömmeye gönderilebilir. Bu ifade doğru mudur yanlış mıdır ?
0 YANIT abdulkerim

Bin odanız olsa odalarınızı nasıl döşerdiniz? 0 YANIT chamacon

deneme.. 0 YANIT dodgegtscharger

Ben gerçeğim ya siz gerçek misiniz ?? 1 YANIT cevahircakir

Cübbeli Ahmet Hoca Atatürkçü olsaydı saygı duruşuna kalkmayanların kafalarını be yapardı?
0 YANIT aslanoz

Kişi diş fırçası olduğu halde neden dişlerini fırçalamaz? 0 YANIT devrimdeniz
İç mimarlik olmak icin izlenmesi gereken yol nedir ve bu meslek hakkinda dusunceleriniz neleedir???
0 YANIT hilalkacr

ALMANYA 1 dünya savaşında niçinTÜRKİYE nin yanında yer aldı çıkarı neydi.
1 YANIT ademsahin

Ben 100 e 100 bi duzlemde calisma yapacam hangi malzemeyi secmeliyim mimarlarr :)
0 YANIT kadircanaydinl

Ben 100 e 100 bi duzlemde calisma yapacam hangi malzemeyi secmeliyim mimarlarr :)
0 YANIT kadircanaydinl

===========================================================

Sevgili Şaman, öncelikle yazdığın bazı şeylere hem üzüldüğümü hem de kırıldığımı belirtmek istiyorum. Senin buradaki varlığın ve emeğin bizim için elbette önemli. Her kişinin emeği için de aynı düşüncedeyim. Fakat yazdığın şeylerde çok haksızlık ediyorsun bence.

"Benim kanaatim inploid akapeci yatırımcı buldu ve onun siteyi kurtaracağını umuyorlar ama yanılıyorlar. Dikta yönetimi sürerse biz olmayacağız... "
"Yok abi ne serti, inploid de senin gibi düşünüyor, her bir kullanıcıyı harcamaya hazırlar... "
"Sadece benim değil hepimizin emeklerini harcıyorlar, yokmuşçasına. Yazılı emeğe değer vermez bir site oluyor burası ama doğru dürüst fotoğraf ve video paylaşım özelliği de yok ki... "


Bunlar kesinlikle çok çok yanlış değerlendirmeler, bence ayıp ediyorsun.

Düşünsene dostum, çok basit bir örnek vereyim sana; hangi internet sitesinin kurucusu TeamViewer ile senin bilgisayarına bağlanıp, site ile ilgili fotoğraf yükleme sorununu çözmeye çalışırdı?

Pekala, bazı teknik veya kullanım sorunları var haklısınız. Fakat bu sorunları sizlerle beraber listeledik ve ilerliyoruz. Her defasında söylüyorum, ilerliyoruz ve düzeltiyoruz. Biraz zaman alıyor bazı şeyler ancak devam ediyoruz. En azından devam etmek istiyoruz.

Umarım yazdıklarım herkese faydalı olur.
 • Paylaş
9

Hakan, 1.Öncelikle bir soru,mükerrer olduğu için silinebilir.

2.Bir soru,çok fazla yazım hatası içeriyorsa ve anlam eksikliği var ise silinebilir.

3. Bir soru,soru değil ise silinebilir.

4. Bir soru, soran kişinin eğlence çabası ya da fazlaca geyik ise silinebilir.

5. Bir soru,şikayet aldığında silinebilir. Buna şu an örnek veremem ancak şikayet konusu soru ve şikayet edenin rahatsız olduğu noktalar dikkate alınarak silinme ile sonuca bağlanabilir.

6. Bir soru,hakaret, küfür, aşağılayıcı kelimeler, kişinin sadece kendi düşüncesini, reklam ve bunlara benzer sakıncalı şeyler içeriyorsa silinebilir.

7. Bir soru,sürekli olarak aynı kişi tarafından yukarıdaki sebeplere dayalı olarak ve genel kullanımı bozmaya yönelik biçimde soruluyor ise silinebilir.

Liste budur yani. Ve Güzin turhan ortalığı karıştırmış bu mudur.

Hakan Köse, Evet diyebiliriz. Bir de moderasyon işlemini yapan kişilerin birbiri ile teması yoktur. Her moderatör ayrı bir değerlendirme yapar. Bir moderatörün istemesi ile işlem gerçekleşmez, 3 farklı moderatör ayrı ayrı inceler ve demokratik oylama ile Evet veya Hayır derler. Buna göre işlem ancak gerçekleşir.

Silme işlemi için özel bir durum vardır bazen, yukarıdaki gibi durumlarda bazen anında admin olarak biz silebiliyoruz, küfür..vs içeriyor ise özellikle.

Bir de, sadece guzinturhan değil mesele, bence hem yukarıda bahsettiğim biçime uymayan hem de buna rağmen "neden benim sorularım siliniyor" diyen kişiler önce kendilerine bakmalı bence.

Bunu bir eleştiri olarak söylemiyorum, esasen bunu olması gereken şeyi ortaya koymak için söylüyorum. Bizler bu sistemleri kendi başımıza değil sizlerin de önerilerini alarak ortaya çıkardık hep. Bu sebeple ve ayrıca buradaki içeriği oluşturan da sizler olduğunuza göre bizler sadece bu işin bir parçasıyız. Bunun ne yöne gideceğine karar verecek olanlar ise kullanıcılardır.

Şaman, Sevgili @hakank öncelikle sonunda bir ses geldiği için çok teşekkür ederim. inploid yönetiminin kullanıcılarla yakinen ilgilendiğini başından beri takdir ettiğimi ve bunu defalarca dile getirdiğimi bildiğine eminim. Bunda darılacak, alınacak, kırılacak bir şey yok, kuralların bilinmesi gerektiğini en azından son bir aydır özel mesajla dile getiriyorum. Hatta aynen böyle, sizde madde madde yoksa verin ben düzenleyeyim diye bir teklifte bile bulunmuştum. Teknik konularda bir süredir hiçbirimizin şikayet etmediğini de biliyorsunuz. Bu soruyu sorduğımdan beri isteğim kuralları öğrenmekti, şimdi biliyorum. Kuralları @hakkan da yazmış, hatta benden hızlı bir şekilde, onun da yaptığı çıkarımı kullanarak bir liste yaptım.

inploid soru silme kuralları
1. Tekrarlanmış ya da benzeri olan sorular silinebilir ya da birleştirilebilir (inploid sildiği soruların nerede tekrarlanmış olduğunu göstermekle mükellef değildir.) Örnek: Bir daha dünyaya gelecek olsanız nerede veya hangi zamanda doğmak isterdiniz?
2. Bir soru çok fazla dilbilgisi ve imla hatası içeriyorsa ve bu hatalar anlam eksikliğine yol açıyorsa silinebilir. Örnek: günlük hayattan buharlaşmaya örenekler süblimleşmeye örnekler kırağılaşmaya örnekler katıya örnekler
3. Bir soru sonunda soru işaretini bile hak etmeyecek şekilde soru niteliğinde değilse silinebilir (soru eki yoksa, soru cümle yapısında değilse). Örnek: yağmur kar bulut ve dolu arasındaki benzerlikler
4. Bir soru şikayet alındığında şikayetin gerekçesi dikkate alınmadan silinebilir. inploid gerekçeyle ilgilenmez ve gerekçe göstermez. (şikayetlerde gerekçe gösterme seçeneği yoktur)
5. Bir soru, soran kişinin eğlence çabası ya da fazlaca geyik ise silinebilir. Örnek: İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
6. Bir soru hakaret, küfür, aşağılayıcı sözcükler içeriyorsa silinebilir. Örnek: İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
7. Bir soru kişinin sadece kendi düşüncesini içeriyorsa silinebilir. (kişinin sadece kendi düşüncesi olduğuna editasyon karar verir, mesela o anda soruyla ilgilenen üç editörden birinin düşüncesini temsil etmiyorsa) Örnek: Birkaç gündür sağ tarafta çıkan Travel Girls reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kızları davet etsek gelip bizde mi kalıyorlar? ☺
8. Bir soru reklam ve/veya benzeri sakıncalı içeriğe sahipse silinebilir. Örnek: Emc bilişim kampanyaları sayesinde projelerinize daha uygun fiyata daha fazla değer katmak ister misiniz?
9. Bir soru sürekli olarak, aynı kişi tarafından yukarıdaki sebeplere dayalı olarak ve genel kullanımı bozmaya yönelik biçimde soruluyorsa silinebilir. Örnek: inploid nasıl kullanılır, nasıl popüler kullanıcı olunur?
10. Edebi, siyasi ve felsefik içerikli sorularınızın değeri inploid editasyonu tarafından değerlendirilir ve siteye layık görülmezlerse silinebilir. Örnek: Şair Hasan PULUR “Hadi ordan hain-i vatan sümüklü cenabet' sözleriyle neyi ima etmektedir?
11. Anket nitelikli sorular inploid editasyonunun değerlendirmesine göre silinebilir. Örnek: Adnan Oktar'a bir soru sormanız gerekseydi, o soru ne olurdu?
12. Sorunun sorusu açıklamaya açıklaması ise soru kısmına yazılmışsa soru silinebilir. Örnek: Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.
13. Dini içerikli sorular inploid editasyonunun takdirine bağlı olarak silinebilir. Örnek: Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.
14. Geyik ve geyik muhabbeti ağına yazdığınız soruların hepsi editasyonun takdirine göre silinebilir. Örnek: Acaba neden ellerde olduğu gibi ayak parmaklarının birer adı yok?
15. Farazi temelli anket niteliğindeki sorular silinebilir. Örnek: Alaaddin sihirli lambasindan çıkıp : sadece bir süper güç edinebilme hakkın var dese seçimin ne olurdu? Not: Alaaddin zaten kendi sihirli lambasından çıkıyor olamaz.
16. Bilimsel içerikli sorular editasyonun takdirine göre silinebilir. Örnek: Hastane atıklarının en tehlikeli kısmını oluşturan besiyerieri vb. enfeksiyöz atıklar; buharla sterilize edildikten sonra rahatlıkla kentsel atıklarla birlikte gömmeye gönderilebilir. Bu ifade doğru mudur yanlış mıdır ?
17. inploid silinen soruların silindiğini soru sahibine bildirir, gerekçe göstermez.
18. Silinen sorular eğer birleştirilmemişse yanıtlayanların emeği göz önüne alınmaz.

inploid'in soru silme kuralları bunlar mıdır yani...

Hakan Köse, Daha önce yanıt vermemiş olmamın nedeni bu soruyu yeni görmüş olmam. Görünce zaten hepsini ayrı ayrı okudum. Yani zaten herşeye her an hakim olabilmemiz mümkün değil elbette.

Güzin Turhan, Tamam geyik olsun diye bazi sorulari yazdik ve geyik kismina yazildi. Ama bazi sorularinda kötu oldugunu dusunmuyorum. Sikayet alinan sorularin ve cevaplarin silinmesi daha mantikli degil mi ya da en azndan moderatorden gecip yayinlanmamali nerdeyse yarim gun duruyor soru ve cevaplarida guzel oluyor ama siz siliyorsunuz.

Hakan Köse, Silinen ve bu kadar konuşmaya mevzu olan sorunuzun etiketleri Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe ve Muhabbet idi. Şimdi böyle etiketleyince Psikolog, Sosyolog veya Felsefe ile ilgili insanlar bu soruyu görüyor ve haklı olarak diyorlar ki böyle ilgisiz bir sorunun benim önümde ne işi var? Sonunda vardığı kanı ise inploid'in kötü ve kalitesiz bir yer olduğu.

Diyeceksiniz ki o zaman şikayet etsinler. .vs. Ben de diyorum ki kimse sizin sorduğunuz alakasız soruları takip edip şikayet etmek zorunda değil, kaldı ki bu da ayrıca bir zaman kaybı. Moderatorler görünce inceliyor..vs. Fakat buna da itiraz ediyorsunuz şu an.

Şaman, O kadar da büyütmeye gerek yok, kuralları istedik ve kurallar sancılı da olsa geldiler. Bu arada ben silinen sorularımın haksızlık olduğunu hiç düşünmedim ama silinen sorular altındaki yanıtlarımın çöpe gitmesini hiç hoş karşılamadım, hani madem kırılmak moda kırıldım yanıtlarımın gerekçe gösterilmeden, ve bana bildirilmeden silinmesine.

Hakan, Bence uzasın, uzasın ama moderasyonla beraber kullanıcıların da faydasına olacak şekilde uzasın buradaki herkesin 3-4 yıl geriye giderek düşünmesini sitenin geçtiği aşamaları gözden geçirmesini tavsiye ediyorum. 4 yıllık dostluklarda bazen ortaya çıkan ifade bozuklukları o ilişkinin temelden sarsılmasına sebep olmamalı.

Olaya tersten bakınca @chamacon ve @hakank nın ifadelerinin temelinde siteye verilen emekten bahsediliyor @serkan ın da yazacağını söylediği yazı belliki buradan yola çıkarak siteye geçen emek ve kullanıcılara verilen önemden bahsedecek.

Aslında herkes siteden bahsederken aradankkırgınlık çıkması güzel gözüken bir saçmalık. Madem hem mod tarafı hem user tarafı site ve emek üzerinden daha iyi yi istiyorsa bu sonunda sitenin daha iyiye gitmesini sağlayacak bir adımdır. Madem tam etkileşimli bir siteyiz buyurun etkileştik.Ve bu da inploid tarihinde bir ilk . Demek ki mini bir kriz yeni fırsatlar doğurabilir. Hem mod tarafının hem user tarafının birbirlerine olan katkısı konusunda sidik yatıştırmak yerine ben sitenin bu konudan nasıl kazançlı çıkacağına bakarım.

Bu mini krizde gördük ki

1. soru silinmesi için mod inisiyatifi kullanmak sitenin kendi içindeki kültüründe tehlikeli.

2. Soru yanıt almışsa mod inisiyatifi daha da azalıyor.
3. Şamanın alt yorumda ki yazısına gelen tepkilerden site bir iç savunma mekanizması oluşturmuş ,
4. Soruları yazarken kalite ve anlam bütünlüğü sağlanmalı özellikle eski userlar denk geldiklerinde bunu kullanıcıdan talep etmeli.

5. Hem mod hem user tarafı inploidi seviyor.
6. Mod tarafı kriz içerikli sorularda olaya müdahale etmekte gecikmemeli.
7 user tarafı sabır gösterip mod tarafına yönelttiği sorunun cevabını beklemeli ve olayı köpürtmemeli.

Her krizden alınacak bir ders vardır. Bu iki günlük furyada kendi adıma yazdıklarım münasebeti ile @serkan ve @hakank da bir kırgınlığa sebep olduysam özür dilerim.


Ama yanıt almış soru silinmesin be abicim. :-) editlensin mesela .

Ne inat adamım ya la :-)

Nazende , Cevap verdiğiniz için öncelikle bende teşekkür ederim. yıkıcı değilde yapıcı olmak taraftarıyım. Sebepler Beni pek tatmin etmedi. Mobilden yayazmayı birtürlü beceremiyorum. Yarın itirazmı yazacağım:)

Dün bir soruya yarım saat kadar uğraşıp yanıt yazdım. Paylaş, güncelle, hop soru silinmiştir... İlk defa da olmuyor. Neyin silinip neyin silinmeyeceğini inploid yönetiminden bilmek istiyoruz. Kimsenin benim emeğimi bu şekilde harcamaya hakkı yok.. .
 • Paylaş
24

Jawair Chaker's, Cevabınızı okudum abi süperdi bu sıkıntılı bi durum insanın sinirini bozuyor 😡😡😡

Şaman, Kuralları yazmaları lazım. Ekşi sadece entry silmiyor, yazarı da uçuruyor ama kurallarını da yazıyor. Ayrıca inploid yönetimi kadar da tutucu değil.

Güzin Turhan, Benim soruma baya yazmstn ve sorumunda kötü oldugunu dusunmuyorum.

Şaman, Soru çok güzeldi Güzin...

Güzin Turhan, Nereye gtcen saman peki :.(

Şaman, Buradan sevdiğim tüm insanlarla bağlantım var. Kaldı ki içerik üretmeden de burayı kullanabilirim.

Jawair Chaker's, Abi siz giderseniz biz zaten durmayız biz gözümüzü sizde açtık kimse kusura kalmasın 😡😡😡

Güzin Turhan, He saman rafet elromanin parcasindan seninle actk bu gözleri seninle kapariz ancak :)

Şaman, Yav gitmek falan yok, önce kuralları görelim. Bakarız formata uyabileceksek ve hevesimiz de kırılmadıysa kalırız, olmadı kocaman bir facebook, whatsupp, hang grubu falan yapar kendi halimizde takılırız

Şaman, En son silinen yani benim fark ettiğim bu oldu: 'Bir bakireden beklenmeyecek sürpriz kaltaklık yetti canıma sarraflık' cümlesini felsefik, sosyolojik ve psikolojik açıdan açıklayabilecek misiniz?

Güzin Turhan, Tipimizi mi begenmediler :))

Ece Naz Sonat, Ne silindi abi takip edemedim?

Şaman, Valla artık tiye alınacak boyutları aştı...

Şaman, Silinen çok Ece, ben harcadığım emeğe yanıyorum. Son silinen şu: 'Bir bakireden beklenmeyecek sürpriz kaltaklık yetti canıma sarraflık' cümlesini felsefik, sosyolojik ve psikolojik açıdan açıklayabilecek misiniz?

Yoldan Geçen, Tüh kaçırmışım yanıtınızı Şaman Bey, haklısınız, ben sizi site sahibi sanmıştım uzun dönem :) sonra da kesin ciddi ücret alan bir yöneticidir demiştim :) İnploid= Şaman'ın emekleri.

Şaman, Bir garezim de yok bu insanlara, bu konuyu özel mesajlarla çözme yolunu denedim önce...

Şaman, Abicim ben gidecem demiyorum, önce kuralları bilmek istiyorum diyorum.

Şaman, Dedi minimum emek sarf etmiş olan Kaan...

Hakan Köse, Az sonra bu konuda bir şeyler yazacağım arkadaşlar. Önce durumu bir incelemek istiyorum, silinen nedir, niye silinir ve burada yazdıklarınız ile ilgili biraz düşünmek istiyorum.

Gül Yılmaz, ya durun gitmeyin ben aranıza yeni katıldım ;) bence ruhsal durumlarına göre begenmedikleri soru yada yanıtı siliyorlar kural falan da yok

Şaman, İşte problem de orada zaten, kuralları görmek istiyoruz.

Hakan Köse, Arkadaşlar, Travel Girls veya reklam kutularında çıkan reklamları Google gösteriyor, biz belirlemiyoruz.

Hakan Köse, Yani burada durup durup "peze**nk" falan gibi kelimeler yazmayın lütfen, reklam gösterimlerinin bizimle ilgisi yok ve boşu boşuna biz kötü bir duruma düşüyoruz. Reklamlarda gösterilenler ile ilgili inploid'in veya inploid yönetiminin ve hatta moderatörlerin kimsenin yapabileceği bir şey yoktur.

Şaman, O kadar da büyütmeye gerek yok, kuralları istedik ve kurallar sancılı da olsa geldiler. Bu arada ben silinen sorularımın haksızlık olduğunu hiç düşünmedim ama silinen sorular altındaki yanıtlarımın çöpe gitmesini hiç hoş karşılamadım, hani madem kırılmak moda kırıldım yanıtlarımın gerekçe gösterilmeden, ve bana bildirilmeden silinmesine.

Soru silmenin çok az nedeni olmalı genelde de öyle uygulandı son haftaya kadar. Yanıtların silinme sebebi daha çok olabilir ama sorunun silinmesi inploidin varlık sebebine aykırı bir kere.

Soruda kalite olmak zorunda değildir.
Soruda özgünlük olma zorunda değildir.
Soruda rahatsız kitleler olabileceği ihtimali önemli değildir.
Sorunun hedef kitlesi olmaz.
Soru varsa inploid vardır . Silinen sorular direk hakaret içermiyorsa yada mükerrer soru değilse asla silinmemelidir.
 • Paylaş
37

Şaman, Aslında ben sadece kuralların açıklanmasını istiyorum. Hak hukuk konusunu bir sonraki aşama olarak görüyorum. Emeğim harcanıyor, soru silinince yanıtım da gidiyor... Neye emek harcayacağımızı ya da belki de artık emek harcamayıp sırf geyik sitesi olarak kullanacağımızı bilelim...

Hakan, Aynen katılıyorum üstad o yüzden soru ve yanıt ayrımı yaptım bende. Soru silinince, tüm takipçiler cezalandırılıyor. Sanırım moderasyon bu detayı atladı ayrıca aptalca bir soru olsa bile , sosyal ağlarda paylaşılması ve sonrasında sorunun silinmesinin yaratacağı teknik karmaşa ve imaj kaybı da düşünülmemiş.

Ha birde kimi döveceğiz onu bilelim dimi tüm moderasyona dalmadan önce :-):-):-)

Güzin Turhan, Adamsin hakan :))

Şaman, Ben kimseyi dövmeyeceğim, emek verip vermemeye, inploid'in yazdıklarıma layık olup olmadığına karar vereceğim.

Hakan, Ben Ankaradan uçan kafayı yolladım walla :-)

Şaman, Üstat sen yolla tabii ki. Ben sağduyulu olmalıyım...

Hakan, Soru can :-):-)

Şaman, Evet Kaan insan verdiği emek kadar hayal kırıklığına uğruyor.

Şaman, Serkan'la tabii ki önce özelden görüştüm.

Şaman, Kuralları yazın dedim, açıklayın, herkes bilsin dedim.

Şaman, Şimdi de başka bir şey istemiyorum, kuralları görmek istiyorum. Görmek istemediğin soruların ağlarını kapatıyorsun ve görmüyorsun, o sistem gayet güzel işliyor.

Şaman, Twitter'da kural yok. Ekşi sadece format istiyor, inci'de de kural yok.

Şaman, Kaan bak sen de yazmışsın olayı zaten, ben de buna benzer bir yorum yazdım. Soruda'da hiçbir aksaklık görmüyorum, bakire ve kaltak laflarının editörlerin ve kuralları koyanların sevişini depreştirme ihtimali haricinde.

Nazende , +10.....Benden de tam destek...Bırakın insanlar soru sorabilsin. Geyik etiketini ekleyin olsun bitsin.

Hakan, Obaaa o ne yaa komploya girmişsiniz o kadar değil bi dakka yaw. Akope, ejdercikler filan konu bu değil abilerim ablalarım öyle iki dakkada da konu başka yerlere girmesin yani, siteyi ve köse kardeşleride gömmeyelim hemen, konuyu gereksiz detaydan arındıralım sorular neden silindi ve hangi kural uygulandı bilmek istiyoruz.

Nazende , Desteğim zaten o yönde. Akapeyle yada diğer şeylerle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Yıllardır bu sitedeyim. Çok aşamalardan geçti. Buda öyle birşeydir diye düşünüyorum. Köse kardeşleri niye, neden gömelim. Çoook emekleri var bu sitede. Gömmek haksızlığın en büyüğü olur.

Şaman, Hakkan espri yapıyor ama "bir bildikleri vardır" denip geçilmesine de karşıyım. Gerekçesiz, yargısız infaz yapılıyor gibi görünüyor. Talep ettiğimiz sadece gerekçe listesi. Farkındayım herkes emeği ve mağduriyeti ölçüsünda bu listeyi talep ediyor. Kullanıcıların emeği olmadan bu site ayakta kalamayacağina göre, emeklerimizin silinmesinin gerekçesini bilmek da hakkımız oluyor.

Nazende , Haklısınız Şaman Bey. İnşallah silmeler konusunda @hakank ve @serkan beyler tatmin edici bir açıklama yapacaklardır. Bu güne kadar hep böyle olmadı mı?

Şaman, Valla ben tatmin edici açıklamayı önce özel mesajlarla uzun süre önce talep ettim, yapacaz dendi, hiçbir şey yapılamıyorsa editörlerin eline verilmiş olan silme kuralları listesi yayınlanmalı. Bunu yapmıyorlarsa o listelerde kötü niyetli bir şeyler olduğunu düşünmek zorunda kalıyoruz. İşimiz başımızdan aşkın diyerek bir liste yayınlamaktan yırtılmaz. Liste mevcut ki çatır çatır siliyolar. O listeyi görmek biz sitenin içeriğini emekleriyle oluşturanların da hakkı. Kuralları bilmediğimiz durumda boşa emek harcadığımız durumlar oluşuyor.

Hakan, Beni asıl rahatsız eden nokta insanların biat etmeleri bakın bu konuda da yine belli tipler burada konuşuyoruz. bazen bu sitede 10-15 kişi mi varız diye düşündüğüm oluyor. Olmadığımızı biliyorum değişik kafalar da binlerce kullanıcı var ancak bunlar nerede? neden konuya bir şekilde dahil olmuyorlar ? fikirsizler mi? yoksa içlerinde ki otoriteye! koşulsuz biat güdüsü mü onları engelliyor. Modersayon yapıyorsa doğrudur diye bir dünya yok. Zaten köse kardeşlerin böyle bir tutumu da hiç olmadı hatta kullanıcıları editasyon yetkisi ile donatılar ki etkileşim ve üretim daha hızlı olsun diye. Ancak kullanıcılar bunun ya farkında değil yada pısırıklar. Şaman üstad gibi bende soru silinmesinde ki inisiyatifin hangi kriterlere göre yapıldığını bilmek hatta tartışmak istiyorum.

BU BAŞLIK CANLI KALDIĞI SÜRECE SÜREKLİ HATIRLATACAĞIM ÇOK BASİR 1-2 KRİTER HARİÇ İNPLOİDTE SORU SİLMEK OLAMAZ. SİTENİN GENEL MANTIĞINA VE İŞLEYİŞİNE AYKIRI.

Şimdi bir adım öteye gidiyorum . Diyelim ki inploidte ki hesabımı kapattım. Bugüne kadar sorduğum sorular hala benim kullanıcı adım ile canlı olarak kalıyor değil mi? Bu neden var peki? Var çünkü siteye soruyu gömdüğünüz zaman değil, o soruya cevap geldiği zaman sorunuz hayat buluyor ve hayat bulduğu için ben hesabımı silsem bile sorularım benim adımla kalıyor. ben bile sorumu silemezken, emeğimi inploidten geri çekemezken ,değil moderasyon, rızam olmadan btk bile silemez sorumu eğer yanıt gelmiş ise. Çünkü o soru artık canlanmıştır.

Şaman@hakkan üstada yine çok hak veriyorum. Biat edenler zaten bir rahatsızlık veriyor, bir de buraya gelip "yapıyorlarsa nedeni vardır" diyenler ve benimle dalga geçenler hiç de hoşuma gitmiyor. Ben de emek harcamamış olsam beni ilgilendirmezdi, ya dalga geçerdim ya da yapmışlarsa nedeni vardır derdim, aslında benim ahlakım bunların hiçbirini yapmama elvermezdi ve doğru yol olan transparan site ynetimini savunamıyorsam sessiz kalırdım ama durum öyle değil. Birileri bir tür soruları görmek istemiyorlarsa ilgili ağları kapatırlar ve görmezler. Eğer kadın erkek ilişkileri ağınız açıksa seviş sorularını görürsünüz, görmek istemiyorsanız ağdan ayrılırsınız. Aynı şekilde ateizm ya da Müslümanlık soruları. Biri ateizmle ilgili tartışmaları görmek istemiyorsa buyurur çıkar ateizm ağından aynı Müslümanlık ağı gibi. Zaten bu ağ takip sistemi bunu sağlamak için kuruldu.

Site yönetiminin silme hakkı olan her şeyi biz kullanıcıların da silme hakkı olmalı. Demokratik site demiyorum, sadece kendi paylaşımlarımızı. Silememe nedenimiz olarak paylaşımların google'da indekslenmiş olması beyan edilirken site kendi oturduğu dalı kesebiliyor. Biz de en azından kendi sorularımızı, yanıtlarımızı, yazılarımızı silebilmeliyiz. Sitenin tutumu bize gösteriyor ki, bunların silinmesinin teknik açıdan hiçbir mahsuru yok...

Neden hala yönetimden bir ses çıkmıyor? Bütün bunları düzelmenin yolu öncelikle silme kurallarının paylaşılması. Zaten dijital ortamda olan bu listenin buraya yazı olarak kopyalanmasının önündeki engel ne olabilir? Kurallar var, emeğimiz o kurallara göre hatta biz kurallara uygun bir yanıt vermiş olsak da sorular o kurallara göre silindiğinden emeğimiz hiç düşünülmeden siliniyorsa haydi gelsin kurallar. Görelim ki soruya emek verip vermemeye karar verebilelim.

Nazende , Neden @serkan Bey hala cevap vermiyor anlamıyorum:( Söylenmesi gerekenleri söylediğinizden tekrara düşmek istemiyorum. Acaba bu konuyu tartışma yerine götürsek, üstüne davet etsek insanları daha çok insan katılır mı?

Şaman@nazende aslında yönetim soruyu silmediği sürece burada da tartışmaya devam edebiliriz. Ben takipçilerimden konuyla ilgilenebilecek herkesi davet ettim, eğer sizler de davet ederseniz (Soruyu yönlendir tuşu) tartışma burada da sürebilir. Adres değiştirip kafa karıştırma taraftarı değilim ama isteyen herkes tabii ki tartışma da açabilir. Bu tartışmanın trend topic olarak sitede bulunması bana daha mantıklı geldi sadece. Diğer bir taraftan emek vermiş aktif kullanıcılar zaten buradan da konuya dahil oldukları için tartışma platformunda değişen bir şey de olmayacağını düşünüyorum... Bence site yönetimine kurallar yazılı olarak önümüze konana kadar içerik üretmeyerek baskı yapabiliriz. Yapmaları gereken tek şey kuralları bir yazı olarak paylaşmak ve ya bizi hala buna layık görmüyorlar ya da kurallar zaten kabul etmeyeceğimiz cinsten. Bu sorunun ve o kadar davetin yönetimin gözünden kaçabileceğine hiç ihtimal vermiyorum...

Nazende , İş arasında takip bu kadar:) Katılım artsın ve insanların haberleri olması için böyle bir teklifte bulunmuştum. İyi fikir soru yönlendirmeyi düşünemedim. Şimdi bende yönlendireyim.

Nazende @serkan Bey bundan sonra burda her yazıma @serkan başlayacağım. Benim protestomda bu şekilde olacak.Taaakii cevap verene kadar. Olmadı beni İnploidden atar:)

Nazende @serkan @hakank soruyu takibe başladı sanırım açıklama gelecek:)

Şaman, Açıklama çok yapıldı, ben kural listesini bekliyorum. Emeğe saygı gerekli...

Nazende @serkan ben açıklama okumadım. Size özelden yapıldıysa onu bilemem. Açıklama silme nedenlerini de içereceğinden kurallarda ortaya çıkar diye düşünüyorum. Tabii liste daha pratik olur:)

Şaman, Açıklama yaptılar, yargı ve infaz kurullarının işleyişi anlatıldı ama yasalar belli değilken kurulan mahkeme ancak engizisyon mahkemesi olur...

Nazende @serkan hakim kim? infaz eden kim? neye göre? kime göre? engizisyon başkanı rahip değilmiydi? offf gittiii caanım devrelerim:)

Şaman, Yok onlar hakim değil, hükumet, şunları yargıla ve şu cezaları ver diyorlar, kimse neden ceza aldığını bilmiyor. Bu bana hala iktidar partisinin yöntemlerini çağrıştırıyor.

Nazende @serkan ama hükümetin iyi kötü bir anayasası var (işlerine geldiği gibi değiştirselerde) burda oda mı yok?

Şaman, Aslında var inploid infaz kurulu belli yazılı kurallara göre yargılayıp infaz ediyor ama o kurallar bizden gizleniyor, sanırım kafaya göre değiştirebilmek için...

Sertaç Kunduz, Ben her şeyi yeni okuyorum. Keşke daha önce okuma fırsatım olsaymış... yarın yazacağım... şaman farkında olarak mi yapıyorsun net anlamadım ama büyük haksızlık etmişsin...

Hakan@serkan Şamanın haksızlık ettiği noktalar var ve yazdım. ama bunları tamamen bilinçli ve sizi harekete getirmek için yaptığını düşünüyorum ben. İnanın bu konuyu özelden Şaman ile hiç konuşmadım ama tüm inploid biliyorki Şaman zaman zaman provake ederek sonuç alır. Bu sebeple Şamanın bazı göndermeleri hoşunuza gitmemiş olabilir. Konunun aslından ayrılmadan şunu söylemeyi kendime görev olarak biliyorum. İnploid sizin fikir sahibi olarak oluşmuş bir platform olsa bile kullanıcılara sahiplenmeyi güdüleyen farklı bir yer oldu. Allah var sizde buna çok destek oldunuz siteyi kıskanmadan bizlerle editasyonu paylaşınız, ve sitenin varlık sebebi soru olunca ve soru silinince bizler sitemize ne oluyor lan kafasına girdik. Çünkü Köroğlunun dediği gibi ferman padişahısa dağlar bizimdir hesabı inploid kimin olursa olsun sorular bizimdir duygusu öne çıktı. Yukarıda da yazdım soruya yanıt veya altyanıt gelince artık moderasyon beğenmedim sildim diyemez çünkü soru hayatla buluştu. Çok çok edit edip moderasyon kurallarına uygun hale getirilebilir. Çünkü mal artık inploidin dir . E inploid te soru cevap platformu olduğuna göre moderasyon buna artık müdahale edemez. Şimdiye kadar hem teknik hemde sosyal anlamda biz inploid ile hep tam etkileşimli site diye övündük kullanıcılarda bunu sizin iyi niyetiniz ile birlikte hissetti. Ama gerekçe ne olursa olsun inploid te bir iki kriter haricinde soru silinmesi olmamalı. Yanıt için aynı düşünmüyorum yanıt için moderasyon daha çok inisiyatif kullanabilir ama soru hayatla yanıt veya alt yorum aldıysa o sinerjinin silinmesi olamaz sitenin varlık sebebine aykırı bu eylem.

Şamanın tepkisi ve tepkisini bir mizansen olarak abartması tuhaf gözükse bile inploidin kendi içinde oluşan yapı dahilinde aslında olumlu görülebilir. Benzetmelere bende tepkimi koydum ama sonuca bakarsak bu tepki çok ta acaip değil Şaman profilinde bir kullanıcı için. @hakank nın açıklamaları beni hiç tatmin etmedi aslında Güzin in yada cevahirin (her ikisini de gerçek hayatta hiç tanımam) konu başlığına uymayan, abartılı yada üstü kapalı mesaj içeren sorularının silinmesi yerine iki tıkla edit edilip başka bir başlığa taşınması 3 Sn lik bir iş. Silmek daha büyük bir risk atarsınız geyik konusuna felsefeci abiler rahatsız olmaz.

Hiç değinmedim, hatta @hakank yazana kadar farkında bile değildim. Benim de bir silinen sorum varmış vatikan. Sarıgül Akp ve papa konulu . Hakanın yazdığı hiç bir kriter bu soruyu silmeye gerekçe değil mesela . Gerek duyulması halinde detayları ile bunun hem siyasi hemde ahlaki sebeplerini açıklayabilirim.

Sonuç okarak bu siteden soru silinmesin eğer yanıt aldıysa.

Şaman, O kadar da büyütmeye gerek yok, kuralları istedik ve kurallar sancılı da olsa geldiler. Bu arada ben silinen sorularımın haksızlık olduğunu hiç düşünmedim ama silinen sorular altındaki yanıtlarımın çöpe gitmesini hiç hoş karşılamadım, hani madem kırılmak moda kırıldım yanıtlarımın gerekçe gösterilmeden, ve bana bildirilmeden silinmesine.

Bilmek istememiz gayet doğal bir durum ve artık öğrenmişiz de. Fakat soruların silinme haksızlığı konusunda pek katılmıyorum. "Geyik" için zaten alt yorumlarda bolca müsaade ediliyor. Ayrıca sorunun anlamlılığı ve işe yararlılığı konusunda eksiklikler varsa silinmesi gayet normal.

Şu ana dek silinmiş bir sorum ya da yanıtım olduğunu sanmıyorum, varsa da muhakkak makul bir nedeni vardır.

Ayrıca ilk üyelik zamanlarımda "Autocad kullanan var mı? " gibi bir işe yaramayan ve bunun öğrenmenin kimseye pek bir şey kazandırmayacağı bir takım sorular sordum belki hala buralarda bir yerdedir. Denk gelirsem silinmesi için ben talepte bulunacağım.

Ayrıca ortak bir noktamız "inploid" u seviyor olmamız. O yüzden burada buranın gerektirdiği şekilde davranabiliriz, geyik yapmak istiyorsak inploid için bir whatsApp grubu ya da diğer sosyal mecralarda etkileşime geçip gülüp eğlenebileceğimiz yapılar oluşturabiliriz.

Gerçekten çok sevecen ve iyi niyetli bir kitleyiz.
Burada ki topluluğun bir parçası olmaktan ve sizinle tanışmış olmaktan dolayı gayet memnunum.

Sevgiyle kalın.
 • Paylaş
4

Ece Naz Sonat, Söylediklerine katılıyorum. Ben dahil olmak üzere son zamanlarda geyik muhabbetlerini cok abarttık. Sebebi de burada tanıştığımız tatlı muhabbetli insanlardı fakat sitenin amacından uzaklaşmış olması beni de rahatsız etti ve şuan kaliteli soru/cevapları özlüyorum. Ama bunu degiştirmek yine bizim elimizde tabiki...

İbrahim Aydın, Kurucuların iyi niyetinden ve site üzerinde verdikleri emeklerden şüphem yok. Silinen konuların silinmeyi hak ettiğinden de kesinlikle şüphem yok. Ancak ciddi bir sitenin, belli bir içeriği, kullanıcılardan özellikle şikayet almadan, sırf başlıklar ciddiyetsiz ve kurallara uygun değil diye, yönetim tarafından direkt müdahale ederek silmesi bence profesyonel bir davranış değil. Küçük bir "forum" sitesi mantığıdır bu yapılan... -Ki bir çok forum sitesinde bile, içeriği direkt silmek yerine, genelde "çöplük" benzeri başka bir kategoriye taşıma yapılır ki, kişinin girdiği içerik ne kadar saçma ve anlamsız olsa da kaybolmasın istenir... Bu söylediklerim benim kişisel görüşüm... "Silmek" eylemi ile "uyarmak, düşük puanlamak, konunun önemsiz hale gelmesini sağlamak" eylemleri arasında çok büyük fark olduğunu düşünüyorum. Silme eylemi sadece şikayet üzerine yapılması gereken bir hareket olmalı. Örneğin bu başlıkta benim yazdığım yorum belli ki diğer kullanıcıların pek hoşuna gitmemiş. Düşük puanlanmış ve en sona itilmiş. Bu yeterli değil midir? Uygunsuz bulunduğu için silinse hoş olur mu, olmaz... Ciddiyetsiz ve kurallara aykırı içerikler de aynı şekilde değerlendirilmelidir. Özellikle diğer kullanıcılar tarafından şikayet almadığı sürece silinmemelidir.

Aykut Kardaş@noldor Söylediklerinin çoğuna hak veriyorum. Profesyonellik ile ilgili olanlara da katılıyorum, fakat silme için şikayet ve oy üstünlüğü gibi şeylere ihtiyaç duyulduğunda sonuçlar doğrudan çok, çoğunluğun tercihine göre şekillenir. Çoğunluk, çoğu zaman kötü sonuçlara yol açar ve bunun tarihte bolca örneği mevcuttur.

İbrahim Aydın, Silinme işlemi çoğunluğun oyuna bırakılsın demek istemedim ama ben, olmadı.. Çoğunluğun oyunu almadığı için veya eksi oy aldığı için, içerik zaten aşağıda kalacak, kimse iplemeyecek, silmeye ne gerek var demek istedim. Birebir şikayetler de kayıtsız şartsız dikkate alınacak diye bir kaide yok. Daha önce yazdığım yorumdaki gibi; şikayeti değerlendiren ve haklıysa silme işlemini yapan bir ekip olmalı. Bu işlerin yolu yordamı budur... İçerik kullanıcılar tarafından rapor edilir, rapor değerlendirilir, haklı görülürse silinir. Silinen içerikle ilgili de içeriğin sahibine mail atılır, şu şu sebeplerden şikayet aldığı için içeriğiniz silinmiştir şeklinde...

Merhabalar herkese öncelikle benimde bu konuda söyleceklerim var. Sitenin yaklaşık 3 senelik üyesiyim emekten bahsedecek olursak benimde çok fazla paylasimim olmuştur. Ülkenin her türlü durumunu hiç bir sansür yemeden burda yazdığım, içimden gelen her şeyi yazdığım çok yazım vardır. Bu güne kadar tek bir sorum ve yanitim silinmedi. Burda hepimiz bildiklerimizi paylaştık, bilmediklerimizi araştırıp birbirimize aktardık ve bu böyle de devam ediyor. Hangi platform da bu kadar özgür oldugunuzu bir düşünün? Iki gün üst üste yazdığınız şeyler facebook arkadaşlariniz tarafından çok sıkıcı bulunup sizi arkadasliktan cikaracakken biz burda birbirimizi tanımadan her düşüncenizi okuyup buna birde kendi fikrimizi katiyoruz. Yapılan yorumların çok nankorce olduğunu düşünüyorum bu site için arka planda ne kadar özverili çalışıldığını yakınan tanıma şansı yakaladim. Sorulan Afedersiniz saçma sapan sorularınızın bile bir kenarından tutulup kullanıcıya red gelismesin diye duzeltigini, siteyi daha kolay nasıl kullanıp fikirlerinizi ortaya koyabilceginizi düşünen, bunun için yıllarını ortaya koymuş bir avuç insanın başarısını insanlara hiç bir şey katmayacak bir sorunun silinmesi yüzünden harcamanizi anlayamıyorum.. Ayrıca dip not : hayattaki duruslari bu kadar kararlı ve kaliteli insanların elinden çıkan bir siteyi kullanıyorsunuz.. Çok sevdiğim ve takip ettiğim Saman in yaptığı yorumuna çok üzüldüm.
 • Paylaş
Ben geçenlerde Hakan Köse (@hakank) 'nin konuyla ilgili bir yazısını gördüm, sanki bu soruya cevaplar var gibiydi ama şimdi bulamadım. Sizin haberiniz yok mu o yazıdan? 3 aşamalı bir moderasyon sisteminden bahsediyordu. Biri şikayet edince bir moderatör değerlendiriyormuş, ondan sonra diğer moderatör değerlendiriyormuş, fikir ayrılığı olursa üçüncü vs. öyle bir şeyler. Yani belirli bir prosedür işletiliyor silinmeden önce.

Ayrıca ben bazı soruların silinmesini makul buluyorum. İnsanların kontrolsüz şekilde başlıklar açması, yorumlar yazması, yazılar paylaşması platformun kalitesini etkiler. Burası kimsenin oyun parkı değil ve olmamalı da bana göre.

Kurallar konusunda Şaman Bayyurt (@chamacon) bey'e hak veriyorum elbette net olmalı. Ancak kontrolsüz ya da gelişigüzel bir silinme durumu olmadığı da aşikar. Üstelik her olası problemi de kuralların çerçevesine sokamayabilirler. Bence burada sağ duyudan uzak, duygusal tepkiler veriliyor.
 • Paylaş
3

Şaman, O yazıyı hatırlıyorum, sadece silme mekanizmasını anlatıyordu. Editör kadrosunu hangi insanlardan seçtiğine çok bağlı bir durum. Pek tabii ki editörlerden biri bunu siliyorum abi diyor, diğeri de sil sil, diyordur. Silme kurallarını anlatmıyordu. Yani yargı ve infaz mekanizmasını anlatıyor ama kanunlardan bahsetmiyordu. Talep ettiğimiz şey kanunlar. Editörlerin ellerinde bir liste var ve o listeye göre soruları, yanıtları vb değerlendiriyorlar. Tam o liste bizim de elimizde olmalı ki ne zaman inploid yasalarına aykırı bir şey yaptığımızı bilelim. Şu anda emeğimiz kim ve ne olduğunu bilmediğimiz bir editör grubunun elinde, ister gözünü kırpmadan infaz ediyor, ister bırakıyor. Ben editörlerin birincisi hiçbir durumu benim kadar yetkin bir şekilde değerlendirebileceklerine inanmıyorum. İkinci olarak yetkin olmayan sözde bir yargı mekanizması kurulmuş olsa da aynen akape yargısı gibi kanunsuz infaz yapılıyor. Yine aynı akape polisi gibi, bir infaz yapıyorlar ama suçunun ne olduğunu öğrenemiyorsun. Yeni yargı paketi inploid'i çok etkiledi... Kurdukları yargı ve infaz sistemine diyecek bir şeyim yok ama madem o kadar katı kurallar oluşturdular, bu kuralları bize açıklamaları gerekiyor.

Hakan Köse, Sistem o şekilde değil Şaman, editörler birbirinden tamamen bağımsız ve bir çoğu başka kimlerin editör olduğunu bile bilmiyor. Yani tarafsızlık olması açısından bu gerekli.

Sorular neden siliniyor ? ?
 • Paylaş
10

Güzin Turhan, Hele senin sorular hc aklim almiyor :) hep bilimsel hep bilimsel adamlar kaldiramiyor tabi :)))

Jawair Chaker's, soru sildirme konusunda rekora koşuyorum güzocan 😆😆😆

Güzin Turhan, Arkandanda ben kosuyorum jawayirim :)))

Jawair Chaker's, aynen Güzocan sen bu konuda daha istikrarlısın aşkolsun sana ipi en önde göğüsleyensin morenostum hesabı 😆😆😆

Güzin Turhan, Maraton kosayim sen pesime wer cewocan :))

Jawair Chaker's, peşine ne vercem güzocan 😀😀😀

Jawair Chaker's, anlamadım sordum be ne kızıyon kezocan 😀😀😀

Güzin Turhan, Sinir stres sahibi ettn beni :)

Çoğu yenilik için, güncelleme için fikir alınabiliyorken pekala uyulması gereken kuralların belirlenmesi aşamasında da tartışma yapılmasının gerektiğini düşünüyorum. Benzeri şekilde herhangi bir içeriğin kaybolduğuna daha önceden dikkat etmemiştim ama yakaladığım silme özeline, bir soru sormak çok eğlenceli olacak.
 • Paylaş
1
Arkadaşlara katılıyorum... Eğer sorulan soru bizim bilmediğimiz bir kurala göre silinecekse, soruyu sisteme eklemeden önce onaya alsınlar, kabul edilirse yayınlansın... Kabul edilmezse, sebebi soru sahibine iletilerek bir bildirim yapılsın... Yok biz böyle yapmayız diyorsanız sorulara neden müdahale edildiğini, kuralları, kaideleri açıklanmalı... Bir de arada sırada gerçekten saçma sapan sorular da oluyor... Zaten bu tür soruların altında cevap değil genelde espriler oluyor ki bu duruma bile karşı değilim... Arada da gülmek lazım.... :)
 • Paylaş
1
Çok hem de çok büyük ayıp etmişsiniz... Yoldayım hepsini okuyamadım yarın uzun bir yanıtım olacak... Ama Yazık... Yine de şimdi kısaca fikrimi yazayım... Burada şu an olan şey gerçekten yıllardır gösterdiğiniz emeklerinize bizim saygısızlıgimiz değil sizlerin 10 katı emek gösteren bizlere yapılan bir saygısızlık olmuş asıl.... Olayı tartışma boyutunun bile düzeyi olmamış olamamış.. Üzüldüm... Yarın konuşmak üzere. . .
 • Paylaş
2

Şaman, O kadar da büyütmeye gerek yok, kuralları istedik ve kurallar sancılı da olsa geldiler. Bu arada ben silinen sorularımın haksızlık olduğunu hiç düşünmedim ama silinen sorular altındaki yanıtlarımın çöpe gitmesini hiç hoş karşılamadım, hani madem kırılmak moda ben de kırıldım yanıtlarımın gerekçe gösterilmeden, ve bana bildirilmeden silinmesine. 10 katı emeğin şöyle önemi yok, biz emeğin karşılığını maddi olarak almadığımızdan sizin harcadığınız emek size sonsuz kat fazla maddi kazanç sağlıyor. kazancınızın fazla olmadığına eminim ama az da sıfırın sonsuz kat fazlası oluyor. Biz emeğimizi sadece manevi tatmin için gömüyoruz, harcanmasından da en azından ben hoşlanmadım. Bence büyütmeyelim, bir süredir listenin peşindeydim ki aslında başından beri siteye kalite katması için istiyordum listeyi, kaderde böyle sancılı bir şekilde gelmesi varmış ve geldi. Teşekkürler @hakank, teşekkürler @serkan .

Bütün yorumları/cevapları okumadım aslında epey azını okudum açıkcası ama yine de bişiler yazmak istiyorum. Calm down arkadaşlar really yani:)) bu arada sorular anlık denetimden geçirilip, cevap yazılmadan istenirse silinebilir böylece altına zaman harcanılarak yazılanlar silinmemiş olur. Ama bu tabii moderator masrafı getirebilir. Yok eğer uygunsuz soru olup ta sonra silinmesi mevzu bahis olacaksa yani moderator anlık bakmayacaksa o zaman da soru gizlenir yanına da uygunsuz soru işareti konur isteyen bakar istemeyen bakmaz. İlk anda benim aklıma gelen bu belki daha sonra ayrıntılı düşünürüm. Ha bu arada bu site gerek teknolojik açıdan olsun gerekse sağlayabileceği içerik ve yardımlar olsun benim hayranlığımı kazanmıştır(tabi daha fazla içerik iyi olacaktır, ne kadar fazla o kadar iyi). yani ben şahsen türkiye den böle zor sitelerin daha fazla çıkması taraftarıyım. Burayı yapan arkadaşlar gurur duymalılar bence. Ha bu siteyi site yapan en başta yazılım geliştiriciler ve sonra da buraya içerik giren kullanıcılardır. Bunun yanında benim hayalim bu site inglizce olarak en kısa zamanda globalleşmesi. Bilmiyorum böyle planları var mı? Ha kolay mı çok zor o kadar içerik nasıl çevrilecek bilemiyorum. Çok zor bir iş. Bir de mesela ben soru silme özelliği eklenmesi taraftarıyım. Mesela bir soru ekledim dielim ama hemen sonra cevabını buldum, işte o zaman silebilmiyim bence çünkü gerek kalmadı o soruyu sormama artık. Ya da ne bilim sorumu beğenmemiş olabilirm.
 • Paylaş
1
Şaman Bayyurt (@chamacon) bence soru silmeye yönelik olması gereken yaklaşımları pek makul bir şekilde özetlemiş. Katıldıklarımı kalınlaştırarak metin üzerinde belirginleştirdim.
Görünürlük olarak çoğalması adına bu maddeleri iletimde bir kere de ben paylaşmak istiyorum.


1. Tekrarlanmış ya da benzeri olan sorular silinebilir ya da birleştirilebilir (inploid sildiği soruların nerede tekrarlanmış olduğunu göstermekle mükellef değildir.) Örnek: Bir daha dünyaya gelecek olsanız nerede veya hangi zamanda doğmak isterdiniz?
2. Bir soru çok fazla dil bilgisi ve imla hatası içeriyorsa ve bu hatalar anlam eksikliğine yol açıyorsa silinebilir.Örnek: günlük hayattan buharlaşmaya örnekler süblimleşmeye örnekler, kırağılaşmaya örnekler, katıya örnekler.
3. Bir soru sonunda soru işaretini bile hak etmeyecek şekilde soru niteliğinde değilse silinebilir (soru eki yoksa, soru cümle yapısında değilse). Örnek: yağmur kar bulut ve dolu arasındaki benzerlikler
4. Bir soru şikayete alındığında şikayetin gerekçesi dikkate alınmadan silinebilir. İnploid gerekçeyle ilgilenmez ve gerekçe göstermez. (şikayetlerde gerekçe gösterme seçeneği yoktur)
5. Bir soru, soran kişinin eğlence çabası ya da fazlaca geyik ise silinebilir.Örnek: İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
6. Bir soru hakaret, küfür, aşağılayıcı sözcükler içeriyorsa silinebilir.Örnek: İnploidde tanıdığınız ağzı yayık bir şamar oğlanı var mı, varsa ismi nedir?
7. Bir soru kişinin sadece kendi düşüncesini içeriyorsa silinebilir.(kişinin sadece kendi düşüncesi olduğuna editasyon karar verir, mesela o anda soruyla ilgilenen üç editörden birinin düşüncesini temsil etmiyorsa) Örnek: Birkaç gündür sağ tarafta çıkan Travel Girls reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kızları davet etsek gelip bizde mi kalıyorlar? ☺
8. Bir soru reklam ve/veya benzeri sakıncalı içeriğe sahipse silinebilir. Örnek: Emc bilişim kampanyaları sayesinde projelerinize daha uygun fiyata daha fazla değer katmak ister misiniz?
9. Bir soru sürekli olarak, aynı kişi tarafından yukarıdaki sebeplere dayalı olarak ve genel kullanımı bozmaya yönelik biçimde soruluyorsa silinebilir.Örnek: inploid nasıl kullanılır, nasıl popüler kullanıcı olunur?
10. Edebi, siyasi ve felsefik içerikli sorularınızın değeri inploid editasyonu tarafından değerlendirilir ve siteye layık görülmezlerse silinebilir. Örnek: Şair Hasan PULUR “Hadi ordan hain-i vatan sümüklü cenabet' sözleriyle neyi ima etmektedir?
11. Anket nitelikli sorular inploid editasyonunun değerlendirmesine göre silinebilir. Örnek: Adnan Oktar'a bir soru sormanız gerekseydi, o soru ne olurdu?
12. Sorunun sorusu açıklamaya açıklaması ise soru kısmına yazılmışsa soru silinebilir. Örnek: Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.
13. Dini içerikli sorular inploid editasyonunun takdirine bağlı olarak silinebilir. Örnek: Kapısı kapalı ve saatte 100 km hızla giden bir otobüs düşünün. Siz koltuğa sabitsiniz ve gözünüzün önünde yer değiştirmeyen bir sinek uçuyor. Klima açık veya kapalı olabilir. Camlar ve kapılar tamamen kapalı.
14. Geyik ve geyik muhabbeti ağına yazdığınız soruların hepsi editasyonun takdirine göre silinebilir.Örnek: Acaba neden ellerde olduğu gibi ayak parmaklarının birer adı yok?
15. Farazi temelli anket niteliğindeki sorular silinebilir.Örnek: Alaaddin sihirli lambasindan çıkıp : sadece bir süper güç edinebilme hakkın var dese seçimin ne olurdu? Not: Alaaddin zaten kendi sihirli lambasından çıkıyor olamaz.
16. Bilimsel içerikli sorular editasyonun takdirine göre silinebilir. Örnek: Hastane atıklarının en tehlikeli kısmını oluşturan besiyerieri vb. enfeksiyöz atıklar; buharla sterilize edildikten sonra rahatlıkla kentsel atıklarla birlikte gömmeye gönderilebilir. Bu ifade doğru mudur yanlış mıdır ?
17. inploid silinen soruların silindiğini soru sahibine bildirir, gerekçe göstermez.
18. Silinen sorular eğer birleştirilmemişse yanıtlayanların emeği göz önüne alınmaz.
 • Paylaş
10

Emre Akyürek, 13ün dini içerikle alakası ne hocam?

Ayhan Şimşek, Sorduğunuz soruya cevabı ben değil @chamacon cevap verebilir. Ben katıldıklarımı bold olarak işaretledim sadece.

Şaman, Karışmış araya

Şaman, Yalnız sorulara baktım aslında %90'ını silebiliriz ☺

Şaman, Doğru yada yanlış nedir? Yanlışla gunah ayni kavramlar midir? Degilse yanlis neden gunah olmaz. Ornegin; Acliktan olmek uzere olan evsiz ve parasiz bir cocugun bir markete girip konserve calmasi dogru mudur yanlis midir? Calmak olumsuz bir eylem ise ve cocugun sadece karnini doyurmak icin hirsizlik yapmasi yanlis ise dogru olan nedir? Tabi bu yanlis ise gunah midir degil midir?
0 YANIT mutlutesaduf

Şaman, Bu olmalıydı

Hakan, Ayhan dostum Bu mesaj da kendi adıma bir düzeltme yapmam lazım . Benim yazdığım satırların tamamı hakan kösenin yazdıklarından alıntı ve anladıklarımdır. Bu kriterlere en ufak bir katkım yoktur . İnploid in sistematiğine dair görüşlerimi hiç bir zaman aleni yazmadım. Site hakkında arayüz ve görebildiğim bug lar hariç Tabiiki. Sistemden kastım inploidin işletme kurallarıdır.

Bu soru da ise şöyle bir ayrım yaptım hiç alışkın olmadığımız bir şekilde yorum yada alt yorum alan sorular silindi. Yukarıda bir yerlerde de değindim. "ki site moderasyonu da bana katılacaktır " yorum veya altyorum alan soruların silinmesi hem kullanıcı psikolojisi hemde teknik olarak daha büyük risk içerir.

Sonuç itibarı ile bu kriterler de herhangi bir dahlim yoktur.

Ayhan Şimşek, Ya Hakan kusura bakma dostum yani sabahın yedisinde rakı bazlı mide kaynamasıyla bu kopan kıyameti okurken yazdıklarını yanlış algılamışım. Yanıtımı düzeltiyorum. İkaz için eywallah..

Hakan, Estağfurullah dostum ne kusuru bilgi olarak ek yapayım dedim. Ayrıca rakı öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılır insan hayatı :-) birinci sadece hayattır ikincisi Abı hayattır :-)

Ben bakmayalı neler olmuş neler dönmüş buralarda... Öncelikle ben hala sorulan soruların silinmesi için yeterli gerekçe göremiyorum. Bu soruya yazılmış tüm yanıtları okudum. Tek tek şu söyle yazmış bunu böyle değerlendiriyorum diyemeyeceğim. Çünkü belki buradaki yanıtım da silinir de harcadığım zamana yazık olur. Lütfen kimse kırılmasın. Ama hissettiğim bu. Eğer böyle hissediliyorsa bu user'ın kusuru olamaz. Şimdi hala anlayamadığım moderatörler birbirini tanımıyor ya da birbirinden habersiz oluşu. Diyelim ki öyle; moderatörler silmeden önce soruyu sorana düzeltme şansı verebilir. Bunun düşünülmemiş olmasını gerçekten aklım almıyor. İnploid'in en sevdiğim özelliği kullanıcının özgürlüğünün olmasıydı. Ne olursam olayım, eğer bir başkası aynı fikre sahip değilse düşüncesini ifade ediyor. Üslup konusunda belki taşkınlıklar olsa da illaki herkes bunun farkına varabiliyor, düzeltebiliyor ya da takibi bırakabiliyor. Ben demokrasiden de öte kullanıcı özgürlüğümü isterim. Neden sorduğum sorunun başka bir şeklini tartışma da sorabiliyorum ve silinmiyor? Açıkçası denedik de. Ama sorunun ilk halinde çok keyifli cevaplar verdik, sohbet başka yerlere de varmaya başlamıştı. Gerçekten o cevapların silinmesi beni çok üzdü. Üç tana cevabı vardı ama alt yorumları uzundu. AyrıcaHakan Köse (@hakank) da listelediği silinen sorular listesinde yer alan o soruda ne zaman veya nerede olmayı isterdiniz diye sormuş olmama rağmen yanlış yazılmış.
Bu arada ben üzüldüm siz de üzülün demiyorum. Lakin cevaplar hala içime sinmiş değil. Dolayısıyla aklıma şunu sormak da geliyor; İnploid neden var? İnploid'i özel kılan nedir?
Ben güzel insanlar tanıdım ama daha da güzelleri neden olmasın? Diye düşüncelere fena daldım. Kaldı ki benim daha önce de silinen sorularım var. Sistemde hiç görülmediler bile. Daha önce ses çıkartmadım çünkü kimse cevap vermemiştir diye düşünüyordum. Neyse benim içim hala rahat değilSerkan Köse/inploid
Kaldı ki; burayı 7'den 70'e, eskilerinden benim gibi dünkü çocuklarına kadar ne kadar sahiplenmişsek, okuyor ve talep de bulunuyoruz. Lütfen bunları da göz ardı etmeyin.
Bence soruların silinmesi ya da bazı soruların varlığı ile ilgili sıkıntılar var ise nasıl zarar vermeden halledilebileceğini tartışabiliriz. Ya da buna da değmez de kalabiliriz. Ben bir daha soruyorum lütfen İnploid nedir? Neden "Geyik Muhabbeti" diye konu başlığı vardır? Ya da "Genel Kültür" kriterlerini belirleyen göstergeleriniz nelerdir?
 • Paylaş
1
Selam. Üstad şimdi öğrendim. Okudukça anladım.
 • Paylaş
Bilerek yapıldığını düşünmüyorum. Site zaten çok gelişmemiş durumda. Ama şaman beye de katılıyorum. Sitenin belli kuralları olmak zorunda ve bu kuralları kullanıcıların bilmesi gerekmekte.
Bazı aptalca sorular oluyor bunların silinmesi de gerekli tabiki. Ama bunu neye göre belirleyeceksin. Çorabımı kaybettim aacaba nerede diye bir soru da olmaz. Bunları neye göre ayıklayacağız. Herkezin fikirlerine saygı duymak lazım
 • Paylaş
1
Burası kimsenin çayırındeğil diyorsunuz ya asıl burası herkesin çayırı olmalı yoksa buraya kitleleri toplayamazsınız ha bizim derdimiz bu değil diyosanız o ayrı... Bence sadece şikayet edilen sorular veya cevaplar silinmeli
 • Paylaş
2

Bazarov, Zannediyorum ki 'kimsenin çayırı değil diyorsunuz' derken benim 'kimsenin oyun parkı değil' lafımı hedef aldınız. Şunu belirtmek isterim ki ben bu sitenin ne moderatörünü, ne sahibini hiçbir şeyini tanımam. Yani orada yazdığım cümleler benim şahsi fikirlerimdir. Site yönetiminin görüşü değildir.

Arkadaşlar,

Madem bu konudan herkes bu kadar rahatsız olmuş durumda, o halde ben de yorum yazmak zorunda hissettim kendimi.

Dragons' Den'de ilk duyduğumdan beri üyeyim buraya. Kurucuları (fiilen tanışmasam da) iyi niyetli, akıllı, yaratıcı, hoş sohbet ve oldukça duyarlı insanlar. Öyle egoları için başkalarını, hele ki onların ticari varlığını sürdürecek kullanıcıları harcayacak adamlar değiller.

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, özellikle bu sene (2014'te) Inploid'a bir şey oldu. Sorulan soruların ve cevapların kalitesi öyle bir düştü ki yemin ederim neredeyse artık Inploid'a giresim ve cevap yazasım gelmiyor. Bir de her şeye muhalefet edip "beğenme" tuşuna basmaktan zevk alan arkadaşlarımız iyice su kattı işin içine...

Üye olduğumdan beri en büyük korkum buydu: her sosyal paylaşım sitesi gibi bu sitenin de cılkının çıkması. Ne yazık ki korktuğum başıma geldi.

İsteyen alınıp, üzülebilir hatta sövebilir. İşin doğrusu budur arkadaşlar. Sonra kalkıp da kimse "vay onu yazdım da sildiniz, bunu yazdım da düzenlediniz" demesin.
 • Paylaş
Açıkçası bende isterdim ama olayın üstünden çok zaman geçtiği ve burada olamadığım için yorum yapamıyorum
 • Paylaş
Gına geldi : -D
Bu kadar çok soru silinir mi mübarek :)
Artık o meşhur beddualara baslicam.
Evlerinize ateş............... ?
Avucumda alev topları : -D
 • Paylaş
İnploid'in yanıt sildiğini ilk defa duydum. Böyle bir şey varsa, tabii ki bilmek isterim.
 • Paylaş
1
Benim bundan anladığım (ve desteklediğim) nokta şudur ki soru-cevap sistemi üzerine kurulu ismi lazım değil bir müdavim siteye oranla inploid'in kendisi, sahip olduğu kalitenin bozulmasını bırak, dalgalanmasını bile istemiyor. Açıkçası ben sayısız kere o ismi lazım olmayan siteye takıldım ama geyiğin bini bir para olduğu için sorularına cevap alamayanlar, taş yağmuruna tutulanlar, ciddi sorulara laf sokma çabasına giren cehalet tohumlarının nefes alışverişleri ve bilimum sahte sorular da buna ek olacak şekilde yarattığı izlenim sebebiyle oradan soyutladım kendimi. Sonra inploid'i buldum ki açıkçası oranın tam tersi bir yer olduğunu düşündüm, düşünüyorum. Bazı bazı bunda yanıldığımı gösteren soru ve muhabbetler de önüme gelmiyor değil ama tabii herkes ciddiyet iğnesiyle yaşayacak da diyemiyoruz. Yine de sitenin kendince bir kalitesi ve bu kalitenin belli prensip temelleri var ki bence bunlar sarsılmaz veya törpülenmezse kalite aynen kalmaya devam eder. Zannımca fikrim, kanımca hissim bu yönde; teşekkürler.
 • Paylaş
1
Gecen gun bı tartısma olarak actım ama kımse katılmadı sadece bır kısı o da aynı seyı merak edıyor. Biri de gelip yorumumu eksilemiş hatta: D varsa bı kural soylesınler ona gore yazalım, uyalım. Kafalarına gore bu yorum guzel orjınal vs dıye siliyolarsa orda bi sıkıntı var.yeni geldik, tasımızı tarağımızı toplayıp gitmesini de biliriz.
 • Paylaş
3

Hakan Köse, Benim yazdığım yanıtı okursanız sevinirim. Aksine kimsenin kafasına göre bir şey sildiği gibi bir durum yoktur. Bizim böyle bir yaklaşımımız olmadı hiç bir zaman. Aksine burada kalıcı olabilecek içeriği her zaman destekledik ve hatta bu konuda çoğunlukla şikayet alan yorum ve yazıları bile zorunlu kalmadıkça silmiyoruz.

Emre Akyürek, Okudum hocam az da olsa bilgim oldu yanıtın tekrarlanması,şikayet,imla kurallarına uyulmaması,geyik yapılması vs.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

526 Görüntülenme30 Takipçi22 Yanıt

Konu Başlıkları