Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yoga nedir? Gerçekten işe yarar mı?

Gerçekten insanın zihnini boşaltır mı?Düzenle
Yeni uygulamaya ve araştırmaya başlayan biri olarak şunu diyebilirim; vücudunuzun sınırlarını zorluyorsunuz. "Eklemler, kaslar, odaklanmaya çalışmak, nefes, denge, sabır" hepsi bütünleşiyor. Hepsini kullanırken, esneklik kazanıyorsunuz.. Hareketlerin birçoğu gerçekten zor ve çalışmayı gerektiriyor. Esneklik kazanırken, bünyenizdeki gerginlik kısa süreli de olsa yerini rahatlamaya bırakıyor. (uzun süreye yayılması için sanırım devamını getirmeniz ve hayatınıza dahil olması gerekiyor) Ve herşeyde olduğu gibi; doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişi ile başlamanın da etkisi büyük diye düşünüyorum. Yani uygulamayan kişilerin yorum yapmamasında fayda var:)
  • Paylaş

   Yoga

Fiziki düzenden ilerleyip ruhsal ve zihinsel düzeye ulaşmanın sağlığı ve huzuru korumanın anahtarıdır; Hint felsefesine göre tabi ki.

İşe yaradığına inanlar var ama bana sorarsanız hiçbir işe yaramaz. Bir arkadaşımın ısrarı üzerine katıldığım bir yoga seminerinde yaşadığım bir anıyı paylaşmak isterdim ama uzun hikaye. Kısaca özetlersem eğer, ölüyordum neredeyse ve kimse istifini bozmadı... :) Huzur için gerek yok böyle şeylere. p
  • Paylaş
Yeni başlayan biri olarak söyleyebilirim ki, evet işe yarıyor. Ben ki oldukça tembel biriyim. Başta pöffleyerek gidiyordum hatta bırakmayı düşünüyordum. Ancak sonradan hareketsizlikten ötürü çoğu insan gibi bende vücudumun oldukça ham olduğunu farkettim. Sınırları zorlayarak eklemleri çalıştırıyorsunuz. En güzeli de esnemeyen o kazık gibi olmuş kaslar zamanla esniyor =). Rutin hayatta farkına varmadan okadar çok geriliyoruzki. Dolayısıyla oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim. Hareketleri yapmaya üşeniyorsanız en azından nefes egzersizleriyle ciğerlerinizi genişletin!(dikkat ilk zamanlarda baş dönmesi yapabilir nefes alma işini abartmayın=) )
Vücudun toparlanmasına yardımcı oluyor, düzenli yapıldığında zihni bedeni rahatlatıyor, bedeni esnetiyor, eklem ağrılarına iyi geliyor ve hatta cinsel hayata bile artısı olduğu ispatlanmış.(hocalar, en azından benim hocam hareketleri yaparken hangi hareketin vücudun neresini çalıştırdığını ve neye iyi geldiğini söylüyor.)
  • Paylaş
Saçmalığın önde gidenidir.Yoga yapacağınıza gidin 2 rekat namaz kılın hem rahatlarsınız hem de biraz sevap kazanırsınız
  • Paylaş