Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yoga yapmanın kişi üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir?

Yoganın insanı sakinleştirdiği ve kendi içindeki değerleri açığa çıkarmada yardımcı olduğu söylenmektedir. Aydınlanma adı altında kişinin evrendeki yerini anlaması, dengeli, ahlaklı, kendiyle, doğayla barışık bir insan olması amaçlanır. Kutsal güce derinden bir bağlılık ve sevgi duyarak kutsal güçle bütünleşmeyi esas alır. Öğretiler olmadan yapılan yoganın jimnastik ve ya aerobikten bir farkı yok gibidir. Yoga; üç temel varlığımız olan fizik, zihin ve ruh planlarımızın mükemmel sekilde ahengini temin eder.
  • Paylaş
Asıl amaç iç huzurun farkına varmak ve onu dışarıya çıkarmak. Yoga yapan insanlarda ben şunu gözlemledim, ufacık bir mutluluk veren şey çok büyük anlam ifade ediyor ve pozitif enerji ekliyor onlara. Üzüntü verebilecek olaylarda ise süreç tam tersi konumda ilerliyor ve etkisi oldukça azaltılıyor..
  • Paylaş
Bence burada yoga'yı yaptıranın cüzdanı üzerindeki etkisi daha önemlidir. Zira günümüzde bu tür New Age akımları, tamamen ticari kaygılarla günümüz insanının içine düştüğü bunalımlar üzerinden ruhsal ticaret yapmak için kullanılmaktadır. Elbette yoga ya da meditasyonun insan üzerindeki etkisi şüphe götürmez, ancak bunu yapmaya düşündüğünüz zamana ve ortama bakın önce: Aklınız cep telefonunuzdayken, mail kutunuzdayken ya da evin önüne park ettiğiniz pahalı arabanızdayken yapacağınız yoga 'kendinizi psikolojik olarak kandırmaktan' başka bir işe yaramayacaktır.

 Bakmayın siz bu işin pazarlamasını yapan insanların günde 15 dakika bile yeter demelerine; 23 saat 45 dakika boyunca elektrikle, düşüncelerle, elektro manyetik dalgalarla yüklenen bedeninizin, ruhunuzun 15 dakikada huzura ereceğini mi sanıyorsunuz? Üstelik Buda bu huzuru para ödeyerek bulmadı, aksine herşeyden vaz geçerek ulaştı bu huzura, bilince (derler ki bunun sonunda bir karıncanın bile ayak sesini duyabiliyordu, iç sesini duymak bir tarafa). Eğer insan günümüzde biraz da olsa huzur bulmak istiyorsa, bunalımlarına teslim olmak yerine onları kullanmayı öğrenmelidir. Çünkü çağımız bunalım çağıdır, herşeyden midemiz bulanması bu yüzdendir! (bu arada 'siz' derken yukarda genel anlamda kullanıyordum bunu @june kastım siz değilsiniz :) )

Şiddetle bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum, o zaman demek istediğimi daha iyi anlarsınız:
solsoledo.blogcu.com/bulut-ve-su/246616
  • Paylaş
Zaman kaybı,para tuzağı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1166 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları