Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yoğun stres ya da üzüntü şizofreniye neden olur mu?

Bu konuda bilinen şu ki; sağlıklı bir kişinin yoğun stres ya da üzüntüyle şizofreniye girmesi mümkün değil.Ama bu eğilimi taşıyan insanlarda yoğun stres ve üzüntü yaşanması bu durumu tetikleyip şizofreniyi başlatabilir.
  • Paylaş
Stres, üzüntü veya travma ştek başına şizofreniye yol açmaz. Birçok ruhsal hastalıkta olduğu gibi şizofreni de de öncelikle genetik yatkınlık olması gerekir. Ardından da bu durumun ortaya çıkması için gerekli koşulların sağlanmış olması ki sıkıntı ve stres bu durumda devreye girer. 
  • Paylaş

şizofreni sonuç itibarı ile psikolojik bir hastalık olsa bile sonuçta hastalğı meydana getiren sebepler beyin kimyasıyla alakalı. uzman doktarların bile teşhis ve tedavisinde zorlandıkları bir hastalıktan bahsediyoruz, sadece üzüntü stres şizofreni sebebi değilse de beyin kimyası bozuk yada bozulmaya yatkın tiplerde aşamalı olarak etksi vardır gibime geliyor.

Misal son derece sağlıklı bir insan durduk yere panik atak hastası oluveriyor halbuki bunu bir şey tetikledi ki  atak gerçekleşti. bu belki üzüntü  belki stres belkide bir bisikletin dönmekte olan tekeri hiç bilemeyiz ama şu bilinen birşey ki atak hastalığı yedavi edilmezse ileri ki aşamalarında şizofreni ye dönüşebiliyor, böylebaktıımız zamanda panik atağı tetikleyen o bilinmeyen olgu şizıfreniyide tetiklemiştir diyebiliriz.

  • Paylaş