Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yoğurt yapabilmek için biraz yoğurt gerekiyosa, biri bana ilk yoğurdun nasıl yapıldığını anlatabilir mi?

Mesleki bir araştırmam sırasında Osmanlıca kaynaklardan tesadüfen öğrendiğim bir bilgidir: 
Biliyorsunuz atalarımız göçebe bir yaşam sürüyordu. Bu yüzden tarımla çok fazla ilgilenemezlerdi. Ancak hayvancılık onlar için vazgeçilmezdi. Elde ettikleri ürünleri göçtükleri yerlere de taşıyabilmek için saklama yöntemleri geliştirdiler. 
Sütün daha uzun süre dayanabilmesi ve daha kolay taşınabilmesi de bunlardan biriydi.
Yapılan araştırmalar yoğurdun o zamanlarda karınca toprağı veya karınca yumurtası ile mayalandığını gösteriyor. Bu konuda daha sonra kaynak adı da verebilirim ancak şu an hatırlayamıyorum.

  • Paylaş
Sütün mayalanarak yoğurt haline dönüşmesi, Lactobacillus ya da Streptococcus cinsine ait bakteriler tarafından gerçekleştiriliyor. İlk yoğurdun, büyük olasılıkla, bir kenara bırakılmış olan sütün mayalanma (fermentasyon) sonucu istemsiz olarak meydana geldiği düşünülüyor. Daha sonra bunun "nasıl" olduğunu anlayabilmek için yoğurt incelendi ve buradaki mayalayıcı bakterilerin varlığı anlaşıldı.
Yoğurdun yapımında mayalama için, sıklıkla yine bir miktar yoğurt kullanılıyor. Ancak, bunun dışında doğal mayalayıcı maddeler de kullanılabiliyor. Bunlardan birisi de, formik asit içeren karınca yumurtaları. İlk yoğurdun yapımında da formik asit kullanılmış olabileceği düşünülüyor.
  • Paylaş

Bu konuda bir araştırma yapmadım lakin yoğurt mayasında bulunan mikroorganizmaların havada  bulunduğunu düşünüyorum.ki gözlerimle görmedim ama Mısır Piramitlerinde de sütü bıraktığınız zaman bir süre sonra bozulacağına, yoğurt haline geldiği literatürlerde var. O havanın florasına bakmak lazım..

  • Paylaş
(İlk yoğurt, kutsal maya ormanın, 50mil ilerisindeki bir göl yakınına gökten inmiş.. Bunu gören Nasrettin hoca ...)
  • Paylaş
Aynı mantıkla herşeyi sorgulayabiliriz 
  • Paylaş
Ne yani suan dunyadakı butun yogurtlar bitse bı daha yoguurt yıyemeyecegımızı mı dusunuyosunnn?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

576 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları