Bilmek istediğin her şeye ulaş

YÖK mühendislik tamamlama programı ile teknik öğretmenlere mühendislik unvanı verme peşinde midir?

Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programı Başlıyor'. Örnek soru tipleri YÖK'ün sitesinde verilmiştir, soru tipleri ilk okul düzeyinde?Düzenle
Zaten şu eğitimi anlamadım gitti....
  • Paylaş
Beni radyasyon değil, Türkiye'deki sistem kanser etti"... Kazım KOYUNCU yıllar önce sistemimize noktayı koymuş.
  • Paylaş
Evet aynen bunun peşindedir. Yalnız benim kafama takılan bir şey var; buna karşı mühendisler bir sınava girip Çevre Mühendisleri ile aynı yetkilere sahip olabilecekleri Çevre Görevlisi belgesini alırken ki düşünceleri neydi. Yüce devletimiz bu tür hak ihlallerini çoğu meslek grubunda yapmaktadır.
  • Paylaş
Ben de anlamadım bu durumu. Şimdi bu arkadaşlar inşaat mühendisi olacaksa ve ilk iki seneyi de okumuş kabul edileceklerse, ilk iki seneyi de kapsayan mesleki bir sınava tabi tutulmalılar. Böyle bir sınavı da YÖK'ün hazırlaması diye bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir sınavı da zaten hasbel kader yapı öğretmenliği okumuş kişilerin kazanması oldukça zor olacaktır ki nitekim bu insanlar seçim yaptıklarında yapı öğretmenliğinin üzerine muhakkak ki mühendislikleri de sıralamış olacaklardır. Kaldı ki bu arkadaşlar zaten ancak girebildikleri bölümü okuyarak bir 4 yıllık eğitim haklarını kullandılar, bu kişilere yeniden eğitim sunulması da kaynak israfıdır. Nasıl ki ben mimar olmak istersem yeniden öss, ygs (her ne halt ise) sınavlara girmek ve o bölümü belki saydırabileceğim bir kaç birinci sınıf dersi haricinde okumak zorundaysam, yapı öğretmenleri de aynı yoldan gitmeliler. Kimse isteyerek yapı öğretmenliği ya da Hint filolojisi okumaz, kapasite o kadardır ancak oraya girebilmiştir ve onu okur. Zaten piyasada yeteri kadar integral eğrinin altındaki toplam mı yoksa üstündeki mi bilmeyen mühendis var. Benim işimi etkielyeceğini düşünmüyorum ama yapılarımızın sağlamlığı ve düzgün inşaası için daha fazla kalitesiz mühendis mezun edilmesinden kaçınılması gerektiği kanaatindeyim. Devlet açtığı bölüme istihdam sağlamak zorunda değildir, bazı mesleklerde ekmek yoktur ama isteyen de okuyabilmelidir. İnsanlar Urartu dili okumak isteyebilir, bunun için bölümler de olabilir ama devlet bir Urartuloğa istihdam sağlamak mecburiyetinde değildir aynı şey felsefe, sosyoloji, fizik, matematik gibi bilim dallarının bölümleri için de geçerlidir, kimi oralara o bilime ilgi duyduğu için gider çoğu ise başka bir bölüm kazanamadığından...
  • Paylaş
Teknik Eğitim Fakültelerinin tamamı Teknoloji Fakültesine dönüştürülmüş durumda. Aynı akademisyenlerden, aynı fiziksel imkanları kullanarak yeni mezun olacaklara Mühendislik unvanı verilecekken, bir yıl önce aynı okuldan mezun olmuş kişiler atama yapılmayan bir sistemin teknik öğretmenleri olarak kalmakta. Teknik öğretmenler, ne atanabilmekte ne de aldıkları eğitim doğrultusunda istihdam edilebilmekte idi. Buradaki haksızlıgın giderilmesi amacıyla böyle bir sınav hakkı tanınmıs. Sınavdan başarılı olduktan sonra, mühendislik tamamlama eğitimini basarıyla tamamlayabilecek olanlara mühendislik diploması verilecek. Basaramayanlar ise bu diplomayı hak etmediklerini kendi elleriyle göstermis olacaklar.

Herkes kendine özgü yetenekleri, kisiliği ve bunlara eklediği bilgisiyle istihdam yarısı içerisinde olduğu için bu durumu "Rakiplerimi ÖSYM arttırıyor" diye algılamamak gerektiğini düsünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR