Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yolcu uçakları neden kilometrelerce yukarıdan uçar?

Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü, yüksekliğin her 5 km’lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, 10 km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız 960 km/sa olup, bu değer; sıcaklıkla birlikte değişmekle beraber 1200 km/sa civarında olan ses hızından yeterince uzaktır. Sonuç olarak; 10 km yükseklikte 960 km/sa hızla uçan bir uçak; deniz seviyesinde bu hızın yarısıyla uçarken karşılaşacağı kadar sürtünme kuvvetine maruz kalır ve belli bir yakıt stoğuyla, deniz seviyesinde uçarak katedebileceği mesafenin iki misli yol alır. Tabii, yükseklerdeki basıncın düşüklüğü, kabinlerin yeterli oranda oksijen içeren havayla basınçlandırılmasını gerektirir.
  • Paylaş
Fatih in yazısında belirttiği gibi aslında asıl büyük neden Havanın uçak üzerinde yarattığı sürtünmedir.Alçak irtifalarda hava yoğun,yüksek irtifalarda hava daha az yoğun olur. uçaklar bu nedenle havanın daha az yoğun olduğu yüksek irtifalarda uçarlar.çünkü uçak yüzeyindeki sürtünme azaldıkça uçak, çok daha az yakıtla daha fazla mesafe kateder.Fakat şunu unutmamak lazım. Jet motorlarıda araba motorlarındaki gibi havaya ihtiyaç duyar. çünkü hava olmadan yanma gerçekleşmez. oksijen yanmanın olması için mutlak gereklidir.
eee iyi eyvallah hava da var ama 30 bin feet de uçarken hava yoğunluğu o kadar az ki bu motor 130 tonluk aleti nasıl uçuyor derseniz;
jet motorlar genel olarak fan,komprasör,yakıt odası,türbin den oluşur.
az yoğun hava fan yardımı ile içeri komprasörlere girer. komprasörün amacı havanın hızını yavaşlatarak sıkıştırıp basıncını arttırmaktadır. bu motordan motora çok yüksek oranda olmasa da değişir. mesela general motors un 777 için ürettiği motorda sıkıştırma oranı 23:1 dir.bu sayede az yoğun hava yakıt odasına girmeden sıkıştırılır ve yanmaya hazır hale gelir. yakıt odasında yakıt ile birlikte karıştırılarak yanma sağlanır. yanan hava türbinleri döndürür ve yanmış egsoz gazını dışarıya püskürtür. bu uçağa bir itki gücü sağlar. aynı zamanda türbin öndeki komprasör ve fan ın dönmesini sağlar.

Havacılıkda herşey hesap kitap işi.Adamlar oturup araştırmışlar ve uçakların en iyi performansla hangi irtifalarda uçabileceklerini belirleyip ona göre donanım üretmişler. bu nedenle 10 km yukarda hava çok az yoğun bile olsa jet motorları sayesinde daha az sürtünme ile günümüz uçakları maksimum mesafelere uçabiliyorlar.

Motorların çalışma tekniği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler. Aşağıdaki video yu izleyebilirler.

  • Paylaş
Kilometrelerce yukarıda olduğunuzu düşünün.

Ayağınızı bir adım ileri attığınızda sizin için 30 cm'lik bir uzunluk olur o.

Ama ileri attığınız ayak ile arkada kalan ayağınızın yeryüzüne gelen hizalarına bakarsanız yeryüzünde yüzlerce metre fark görürsünüz.

Sadece bu örnek aklıma geldi. :)
  • Paylaş
Sürtünme kuvveti haricinde bu irtifalarda kuvvetli arka rüzgarı alma şansı vardır aynı sürati daha az güçle ve doğal olarak daha az yakıtla sağlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11183 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları