Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yolda gördüğüm kişilerle göz teması kuramıyorum, başkasını gördüğümde hep gökyüzüne ya da yüksek binalara bakmaya çalışıyorum. Sebebi özgüven eksikliği mi? Bu durumda ne yapmalıyım?

Bu yaşadığınız hafif de olsa bir anksiyete. Bahsettiğiniz durum olan göz göze gelme korkusundan bahsedyorsunuz. Teşhisinin birden fazla çeşidi olabilir ama özgüven eksikliğinin olduğu bence rahatça görülebiliyor.
  • Paylaş
Kendim için düşündüğümde yürürken yolda gördüğüm tanımadığım kişilerle neden göz teması kurayım ki . Konuştuğunuz kişilerle göz teması kurmakta zorlanıyorsanız ki bence bu da şart değil belki rahatsızlık duyulabilir. . Göz teması kurmak bir zorunlulukmuş gibi sunulduğu için aslında bir parça herkezde sosyal fobi varmış gibi anlaşılıyor. Göz teması kurmak istemiyorsunuzdur belki de. bu bir eksiklik değil seçimdir belki. Herkez göz teması kurmalı, kurmaz ise özgüven eksikliği vardır kesin gibi algı bana yanlış geliyor. Hem yolda yürürken tanımadımız insanların gözünün içine bakmak kimi zaman tehditkar veya davetkar olarak algılanmanıza da sebep olabilir.
  • Paylaş
Yüksek binalara bakıyor olman egonun yüksek olması ile ilgili olabilir... Bence öz güven eksikliği değil başkasına güven problemi yaşıyorsun... ...
  • Paylaş
Sosyal fobi gibi duruyor. Bir uzmandan yardım alabilirsin. Yardım alamayacak kadar sosyal fobiksen ya da yardım almayı düşünmüyorsan bir kaç önerim olabilir. Başkaları için kendini yorduğunun farkında mısın? Onların gözlerine baksan ne olur, bakmadan ne olur, gözlerini kaçıran ne olur. Evlerine gidip tüm gün senin gözlerini düşünmeyecekler. Zaten bunun dışında da seni pek düşünmüyorlar. Onlarda aynı senin gibi kendilerini ve insanların kendileri hakkında ki düşüncelerini düşünüyorlar. O yüzden bunu bir problem haline getirmene gerek yok. Yine böyle bir durumla karşılaşırsan olası sonuçları düşün. Bir kişiden(tanıdığın veya tanımadığın) gözlerini kaçırdığında ne olabilir ki? Bu soruya cevap verdiğinde ne kadar saçma birşey için kafanı yorduğunu anlayacaksın.
  • Paylaş
Bu durum seni rahatsız ediyorsa belki bir psikoloğa görünmek isteyebilirsin, ya da bir psikiyatriste... Ve lütfen uzmanlık alanı insan psikolojisi olmayan kişilerin sözlerine pek kulak asma, gereksiz yere sıkma tatlı canını; eğer merak ediyorsan ve bu durum senin için bir sorunsa bunu uzmanına danış ama birebir olarak... Eğer bir sorun varsa, isterse Freud gelsin otursun klavyenin başına seni gerçekten anlayamaz... Bu nedenle çekinmeden bir uzmanla yüzyüze görüşmeni öneririm, Bu öneriyi bir "Tıp Öğrencisi" olarak değil vatandaş olarak yaptım varsay : -)
  • Paylaş
Evet temel olarak daha çok aileden kaynaklana ve cevre etkisi ile kendinizi yetersiz görme sonucunda göz göze gelme korkusu yada bana bir şey sormasın diye yapılır. Yada karsındaki insanla muhatap olmamak amaçı ile de olur.
  • Paylaş
Yaşadığın toplumun sana öğretmiş olduğu bazı toplumsal davranışların etkisi altında da olman olabilir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

487 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt