Bilmek istediğin her şeye ulaş

Youtube embed ile bir video klibi sitede paylaşmak yasal mıdır?

MUYAP'ın avukatı diyorsa doğrudur diyen arkadaşlara sesleniyorum. Olmayabilir "Telif Hakları" ile ilgili çok çeşitli görüşler ve yorumlar var. Farklı farklı yorumlanmış pek çok dava var. Youtube'un ve dijital platformların nasıl çalıştığını bilmeyen bir avukatın bu işin içinden sağlık bir şekilde çıkması mümkün değil görüşüme göre.

1) Youtube'a yüklediğiniz videoyu embed edilelbilir veya edilemez diye ayarlamanız mümkün. Anlaşılan o ki bundan pek haberdar değil. Gerekli önlemi almazsan, gidip bu konuda da bir hak talep edemezsin önce sen kendi önlemini alacaksın.

2) Embed edilmiş videonun izlenme sayısı Youtube tarafından hesaba katılıyor ve ödemeler ona göre gerçekleştiriliyor. Reklam yayınlanıyorsa embed edilmiş videonun içerisinde oluşan gelir yine video sahibine aktarılıyor.

Burda bahsedilen olay bana sorarsanız, iki yan yana kafeye gidip MUYAP'ın aynı şarkı için para istemesine benziyor. Yandaki kafede çalan müziğin sesi buraya kadar geliyor. Senin müşterilerin de buraya o müziği dinlemeye geliyor. Yan taraftakinden şimdi bir çantayla para aldım. Sen de bana bir çanta para ver demekten çok da farklı değil.

Embed edilmesin istiyorsan seçeneği var kapatırsın, sen bu seçeneği kapatmana rağmen hala başka bir yolu bulup o videoyu siteye embed ettiyse zaten içeriğini izinsiz kullanıyordur ona göre müdahale de bulunursun.
  • Paylaş
Bildiğim kadarı ile embed videoları paylaşmak yasal. Telif hakkı ile ilgili bir problem çıktığında zaten youtube ilgili yasal sebep varsa embed video içinde bu sebebi göstererek videoyu kaldırıyor.

eBurada paylaşmak değil ama örneğin belirli bir formatta video haline getirip DAĞITIMINI yapmak yasal değildir.
  • Paylaş
Müyap'ın avukatı şöyle bir açıklama yapmış, bundan yola çıkarak yasal olmadığını düşündüm, soruyu sorma nedenim de buydu, mantıksız geliyor bana da ama yasal değil diyor avukat:
Sözü edilen videolardaki eserler Müyap ile sozlesmelidir ve lisans bedeli ödemektedir. Siz bu sitelere kendi web sitenizde link vererek ya embed kodu verdiginizde siteniz youtube veya benzeri sitelere yönlenmemekte youtubeda yayınlanan bir klip veya müzık eseri sizin web istenbizde açılmaktadır. Bu durumda sizin web siteniz müzik klibinin ya da müziğin kaynagı neresi olursa olsun müzik yayını yapar pozisyona gelmektedir.

Ya da müzık eserleri web sitenizde açılmamakla birlikte sadece embed kodları ve linkleri yer alıyor ve bu kodlar tıklandıgında yine youtube adlı linke bir yonlendirme sozkonusu oluyorsa, bu durumda şu hususu değerlendirmek gerekir.

Siz bu müzık eserlerini yayınlamıyorsanız, bu durumda sitenizin trafigini artırmayı amaçlıyorsunuzdur. Bu embed kodları dolayısıyla google da şarkı araştırması yapan kullanıcıların bir kısmı sizin sitenizde embed kodlara yer vermeniz dolayısıyla sizin sitenizi de tıklamaktadır. Bu sayede trafigi artan siteniz google reklamları veya baska mecralardan daha fazla reklam payı almaya başlamaktadır. Zaten eğer siz de müzik yayınlamıyor sadece linklere sitenizde yer veriyorsanız amacınız web sitesinin trafiğini artırmaktır.

Bu durumda müzik eserleri ve iceriği sayesinde haksız kazanç sağlıyorsunuz. Ya bu haksız kazanca son vereceksiniz ya da lisans alacaksınız. Yasal dayanak FSEK md. 25 ikinci fıkra ile FSEK m. 80-1/B 3. Fıkra gerçek kişilerin istedikleri yer ve zamanda eserlere ullaşımına imkan sunma (making available right) Youtube ve benzeri sitelerden embed kod ile yayın yapan web sitelerine karsı da MÜYAP tarafından yasal mücadele yürütülmektedir. Embed kodları yayınlayan siteleri de tespit eden bir birimimiz var ve bu birim tespit ettikten sonra önce yasal uyarı gönderiyor. Yasal uyarıya cevap verilmezse bu durumda fsek EK-4 mdadde kapsamında Savcılığa yaptırım uygulanması icin başvuruluyor. "

YAPTIĞIM ARAŞTIRMA SONUNDA MUYAP denen bu kuruluşun youtube gibi videoları barındıran siteler yerine bunları embed kodları ile sitelerine ekleyenlere taktığını gördüm. Adamlar videonun eklu olduğu sayfanın resmini alıp uyarı gönderiyo ve 3 gün veriyolar. Birkaç ay için de de site kapanıyor. Maalesef bu siteleri kapatan hakim vs bunların da bu konularda bilgisi yeterli bilgisi yok ve kendinizi savunacağınız bir mecra yok. Muyap videoları youtube'a yüklerken embed özelliğini kapatmak yerine ufak tefek sitelerle uğraşıyor ve büyük webmaster forumlarında yaptığım araştırma sonunda sitesi kapatılan bir sürü adam var bu olay hala da devam ediyor.
  • Paylaş
5

Serkan Kiose, Avukat elbette ki doğrusunu biliyordur. Ancak MUYAP'ın telif hakkı ile embed içinde goruntulenmiyor bazı şarkılar belirli bir müddet sonra. Burada Youtube bu yayının yapılmasını embed içinde engelleyerek aslında yasal olarak MUYAP'ın istediğini yapmış oluyor. Trafik kısmı ilginçmiş ama. Bunu avukat arkadaşlara da danışacağım ilk fırsatta.

Erol Sürmeli, Kullananlara mail atmışlar 3 gün içerisinde içeriği silin aksi halde mahkemeye başvuracağız diye, yazmışlar madem öyle neden embede izin veriyorsunuz :) Tuhaf embed imkanı açıkken mail atıp içeriği kaldırmak istemeleri.

Serkan Kiose, İlginçmiş harbiden..

Erol Sürmeli, Ayrıca aynı içeriği sosyal medyada falan da paylaşmak telif hakkı ihlaline giriyormuş onu da bir avukattan okudum az önce :D

Serkan Kiose, Ayvayı yedik desene :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1279 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt