Bilmek istediğin her şeye ulaş

Youtube ve benzeri siteler bir gün tamamen televizyon yayınının yerini alacak mı?

Televizyon izleme yaşı gittikçe artıyor çünkü yeni nesil televizyon izlemiyor! İnsanlar televizyonda olan diziler yada programlarla yetinmiyor artık, istedikleri dizileri, filmleri, programları istedikleri zamanda, istedikleri yerde internetten izleyebiliyorlar. Hatta istedikleri gibi geri sarıp tekrar tekrar izleyebiliyorlar. Digiturk'ün son zamanlardaki çabalarını şimdi anlayabiliyoruz. Adamlar televizyondaki herhangi bir yayını kaydedip, o yayını tekrar izleme olanağı sunuyorlar, onlarca dizi ve film kanalı sunuyorlar... Ama sizce bu yeterli mi? Bence yetersiz. Çünkü artık insanlar istedikleri dizileri, filmleri yada herhangi başka yayınları anında izlemek istiyorlar, bekleyerek değil. Ayrıca insanlar yarım saatlik dizileri reklamlarla beraber 1.5 saatte izlemek istemiyorlar. Bu ve bu gibi birçok nedenden dolayı insanlar artık bilgisayarlara yöneliyor birşeyler izlemek için. Mesela internet üzerinden bir yatırım yap deseler bu tarz yani video yayını yapan bir site düşünmemem için hiç bir sebep yok. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen nesil bu dünyadan göçtüğünde bence televizyonlarını ve üzerindeki dantel işlemeleride beraberlerinde götürecekler ve bilgisayarlar televizyonların tahtına oturacak. Tabi youtube de reytingi en yüsek kanal olabilir gelecekte.
  • Paylaş
"içerik kraldır" die bir söz vardır medyada. İçeriği tüketenler için önemli olan internet ya da televizyondan bu içeriğe erişiyor olması mıdır yoksa içeriğin kendisi midir ?
Bence içeriğin kendisidir önemli olan.

Örneğin takip edilen bir dizinin yeni bölümü ya da bir maçın canlı yayını televizyondan verildiği sürece onu tüketenler televizyondan tüketmeye devam edeceklerdir.

Televizyonun yerini bir gün tamamen internet medyasının alacak olması içerik üreticilerinin televizyon için ne kadar içerik sağladıklarına bağlı olacaktır bence. İçerik üreticileri de internet medyası ile rekabet halinde ya da kavgalı bir şekilde değil internet medyasını da kendi içlerine alacak bir şekilde iş geliştiriyorlar ve büyüyorlar. Türkiye'deki büyük medya kuruluşları buna en güzel örnek.

Televizyondan erişilen içeriğe aynı zamanda internetten de erişmek ayrı bir konudur. Bu bilgiye erişim ile ilgilidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

350 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları