Bilmek istediğin her şeye ulaş

Youtube ve Vimeo arasındaki farklar nelerdir?

Youtube ve Vimeo her ikiside video yükleyip paylaşım yapabileceğiniz ve yüklenmiş videoları izleyebileceğiniz sitelerdir.

Kuruluş olarak baktığımızda Vimeo, youtube dan bir kaç ay önce kurulmuştur.
Fakat şu anda aralarındaki en büyük fark içerik miktarıdır. Vimeo da 1 milyon üzerinde video olması çok gibi görünse de youtube daki 1,5 milyar video ile kıyas bile edilemez. Spesifik bir video arıyorsanız bulacağınız yer kesinlikle youtube'dur.

Kendi videolarınızı yüklema aşamasında da youtube'un Vimeoya göre bir çok üstünlüğü vardır.

1. Yüklenecek video boyutu : Vimeo da en büyük video 500 MB olmalıdır. Youtube da ise 20 GB a kadar video yükleme imkanınız bulunmaktadır. Yani videonun uzunluğu değil ne kadar yer kapladığı sizi sınırlayan şeydir.
Youtube.com

2. Görüntü kalitesi : bir video ne kadar yüksek çözünürlüğe sahipse, o kadar çok yer kaplar. Vimeo 720p HD video görüntüleyebilmektedir. Bu genellikle bir çok kişi için uygundur. Sadece büyük ekranlı Tv lerde görüntü pikselli olabilir. Youtube 1080p görüntü sağlar.


Youtube.com


3. Üç boyut : Youtube da olan ve Vimeo da olmayan bir diğer özellik 3D'dir. 3D bir ekran ve gözlük ile youtube dan 3D bir video izleyebilmektesiniz.


Yukarıdaki özellikleri değerlendirdiğimizde, Youtube video yükleyebileceğiniz en ideal sitedir diyebiliriz. Hem yüklediğiniz video çok daha fazla kişi tarafından izlenir hem de size sağladığı imkanlar çok fazladır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

879 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları