Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek gerilim hatları neden vardır?

Eskiden çoğu işletme ve fabrika kendi elektriğini jeneratörler yardımıyla kendisi üretmek zorundaydı. Bugün ise elektrik şebekelerden gelir. Prizdeki elektriğin voltajı 220-240 volttur. Elektriği iletmek için yüksek gerilim hatları kullanılır. Bunun sebebi gerilim düşüşüdür. Örneğin nispeten düşük gerilimli olan 12 voltluk bir araba aküsü alalım ve bunun yardımıyla bir dizi lambayı aydınlatalım. Kablonun boyu ne kadar uzarsa lambalar da o kadar zayıf ışımaya başlar. Her elektrik iletkeni aynı zamanda bir dirençtir ve iletim mesafesi ne kadar artarsa gerilim o kadar düşer.

Elektriğe geçiş dönemlerinin başlangıcında bu sorun öncelikle kalın kablolar kullanılarak çözülmeye çalışıldı çünkü iletkenin çapı arttıkça gerilim düşüşü azalır. Ancak yüksek gerilim hatları çok daha iyi bir seçenektir. Akımın transformatörler vasıtasıyla alçak gerilimden yüksek gerilime çevrilmesi gerekir. Bu dönüştürme yalnızca alternatif akımla mümkün olur. Bu yüzden evdeki prizlerde pillerin aksine sabit artı ve eksi kutuplar yoktur.

Westinghouse transformatörler aracılığıyla yüksek gerilim hatlarını kullanmak istiyordu. Westinghouse'un alternatif akım prensibinin önemli bir avantajı vardı: İnce iletim kabloları daha az bakır kullanıyordu. Bu yüzden çok daha ucuzdu. Mayıs 1886'da Westinghouse ve yardımcıları bu yöntemle elektriği ilk kez bir enerji santralinden 1 mil uzağa iletebildiklerini gösterdi ve Westinghouse yüksek gerilim hatlarından bahsetmeye başladı.
  • Paylaş
Nispeten ince kablolardan yüksek enerji geçirebilmek için yüksek gerilim kullanılır. Voltaj yani gerilim arttırıldıkça akım yani amper düşer. Düşük akım düşük sürtünmeye yani daha az ısınmaya neden olur. Dolayısıyla bol miktarda elektrik enerjisinin nispeten ince kablolarla taşınması mümkün olur.

Bunun bir yan etkisi de enerjinin ısıya dönüşerek kaybolmasının önlenmesi yani daha uzağa taşınmasının mümkün olmasıdır.
  • Paylaş
Akım az olsun diye. Akışı azaltırsanız gerilim yükselir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

682 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt