Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi sunucumu yüksek güvenlik seviyelerini de sağlayarak nasıl oluşturabilirim?

Windows tabanlı bir sunucu oluşturmak istiyorsanız. Size aşağıdaki maddelerdeki süreçleri önerebilirim:

  • Yapabiliyorsanız, Windows Server 2008 R kurmaya çalışın. Oldukça faydalı geliştirmeleri var ve şu anki en son Server sürümü.
  • Windows'un sunucu güvenliğinizi belirli bir seviyeye kadar test eden ve size önerilerde bulunan Microsoft Baseline Security Analyzer 2.2 (for IT Professionals) programını sunucunuza kurarak -olabildiğince uyarılarına kulak vererek- ayarlarınızı güncelleyin. Program linki: microsoft.com/download/en/details.aspx?id=7558
  • İhtiyaç duymadığınız portları kullanıma kapatın ve sunucunuzu barındırmak için kullandığınız altyapı firması ile görüşerek herhangi bir güvenlik donanımı, yazılımı -firewall tarzı- kullanıp kullanmadıklarını sorun. Mümkünse bunu sağlayan firmalar ile çalışın.

Bunun dışında sunucunuz web sunucusu ise veya farklı türlere göre farklı güvenlik ayarları yapmanız gerekebilir.

  • Paylaş
2

Codemaster, ama ben php uzerine çalışıyorum linux kurmam gerekmez mi?

Ahmet Ertem, Windows için de apache mevcut. Xampp işinizi görür diye düşünüyorum. Filezilla server, MySQL, Apache ve birkaç özelliği daha mevcuttur. apachefriends.org/en/xampp.html

Ben cloud (bulut bilişim) sistemlerini öneriyorum. Çünkü çok basit bir web arayüzüyle yönetebiliyorsun ayrıca, gerçek bir makinaya bağlanır gibi bağlanıp herşeyi yapabilirsin. En önemlisi bir sürü bakım, yedekleme, güvenlik, güncelleme vb gibi özellikleri de otomatik sunuyor. 

Aslında ciddi bir sununucun sorumluluğunu almaktan çekindiğim için bunu tavsiye ediyorum. Sonuçta bir sürü açıdan ciddi bir zaman ve bilgi gerektiriyor.

Not : ben kendi projemde Amazon Web Servislerini kullanıyorum şu an için memnunum ama maliyetleri biraz fazla olabilir o konuda yorum yapamayacağım. 
  • Paylaş
1

Codemaster
benim demek istediğim kendi bilgisayarımı web sunucusu yapıp onun uzerinden web yayını yapmak :D

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

735 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt