Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek hitlerde performanslı, az kaynak tüketen ücretli/ücretsiz hangi CMS'yi önerirsiniz?

CMS

Wordpress temelde bir blog yazılımı olmasına rağmen özelleştirebilir tema ve eklentileriyle her türlü site ihtiyacı için kullanılmaktadır. Düzenlemeleri herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan hazır tema ve eklentilerle yapabilirsiniz. Wordpress seo açısından başarılı olduğundan kısa zamanda basit çalışmalarla yüksek hitlere ulaşmanıza olanak sağlar. Ancak günlük 1-2k hite sahip birkaç eklentisi olan wordpress tabanlı site aşırı kaynak tükettiğinden dolayı sahiplerinin başını ağrıtmaya başlar, paylaşımlı hostinglerde barınamaz hale gelir. Çünkü paylaşımlı hostinglerde cpu kullanım izni %10-%20'den fazla değildir.
Joomla ücretli/ücretsiz eklenti ve temalarıyla gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir ancak seo açısından fazla güçlü değil ayrıca sistemi esnek hale getirmek için fazlaca kod bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Karmaşık bir kod yapısına sahiptir. Ayrıca Joomla'nın da kaynak tüketimi oldukça fazladır.

Datalife Engine şiddetle önerebileceğim Rus yapımı bir CMS'dir. Hem güvenlik yönünden oldukça gelişmiştir hem de warez vb. çok yüksek hite sahip sitelerde bile sorunsuzca çalışmaktadır. Eklentileri ve temaları da oldukça boldur. Şeffaf esnek bir içerik yönetim sistemidir. Ancak kullanımı bira zordur. Ufak düzenlemeler için bile html, php kod bilgisi gerekebilmekte, içerik ekleme kısmındaki editörde yazıya dair ayarları html kod bazında yapıyorsunuz.

Drupal, en gelişmiş, şeffaf, güvenli bir CMS'dir. Oldukça bol tema ve eklenti seçeneğine sahip olan Drupal şeffaf yapısıyla her türlü site yapımına imkan vermektedir. Aşağıda drupal ile yapılmış profesyonel sitelerden sadece birkaç örnek yer almaktadır.

Drupal.org
Spread Firefox
Mozilla Labs
Mozilla Quality Assurance
Windy Citizen - Chicago News Site
DivX Labs
Oxfam International
French Ministry for Health, Youth and Sport
Italian Space Agency
MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory
Pearl Jam
Sanyo

Open Source Initiative (OSI)
Ubuntu
Alliance of Action Sports
Mid-Columbia Libraries
Network World Community
Computerworld Blogs
Open Architecture Network
Common Dreams
Energy Bulletin
  • Paylaş
En çok kullanılan CMS'ler Wordpress, Drupal, Joomla, Typo3 ve Plone'dur. Ancak hangi CMS'yi kullanacağınız sitenizle direk alakalıdır.

Şöyleki;

Eğer sadece içerik yönetim panelinden kendiniz içerik girip yayınlayacağınız bir sistem arıyorsanız Wordpress'i tercih edebilirsiniz, ancak Wordpress sitenizde trafik artışı ne kadar çok ise sorunlarınız o kadar artabilir. O yüzden ilk başta cache eklentilerini iyi kurup sistemi optimize etmeniz gerekmektedir.

Kod bilginiz varsa, temanızın functions.php'sine ekleyeceğiniz kodlarla da gereksiz alanların yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede daha hafif dosya boyutuna sahip tema dosyalarınız olur.

Ayrıca Wordpress'i kullanacaksanız tema geliştirme bilginizin olması da artı sağlayacaktır.

Sitenizde üyelerinizin de rahatlıkla içerik girebileceği, ve standart içerik türleri dışında (başlık, içerik, resim vb.) özel yapılara ihtiyacınız varsa Drupal'i tercih etmenizi öneririm.

Ancak Drupal'in en büyük handikapı tema yapısının alışılmışın biraz dışında olması, o yüzden öğrenme eğrisi biraz yüksektir. Ama bir defa öğrendiğiniz mi, sonrası çorap söküğü gibi gelir.

Son olarak Drupal'de CCK ve Views (özellikle Views) eklentilerinin kullanımını iyi bir şekilde öğrenmeniz oldukça rahat hareket etmenizi sağlar.

Joomla, eklenti yönünden güçlü ve kullanımı nispeten kolay bir içerik yönetim sistemidir, esnektir ama benim gözlemlediğim geliştirme yapısında bazı sorunlar yaşıyorlar. Şuan 3.0 sürümünü yayınladılar, ama ben yeni site yapacaklara 2.5 sürümünü öneririm.

Joomla'ya alışmak için Wordpress'ten fazla ama Drupal'den daha az zaman geçirmeniz gerekir. Eklentilerinin bir bölümü ücretlidir ve istediğiniz yapıyı bu eklentiler sağlıyorsa seçim yapmak tamamen sizin ekonomik durumunuza bağlıdır.

Çoklu dil desteğine sahip sitelerde kullanımı oldukça yüksektir, tema yapısına alışırsanız göze oldukça hoş gelen temalar geliştirebilirsiniz.

Typo3 ise kendine has özel bir kodlama yapısı olan bir CMS'dir. Sadık ve güçlü bir topluluğu vardır. İstediğiniz yapıda bir site kurmak sorun değildir ama o siteyi kurana kadar geçireceğiniz süre ömrünüzden ömür götürebilir.

Gelişmiş içerik, içerik türü ve kullanıcı yönetimine sahiptir.

Plone ise diğer 3 içerik yönetim sisteminden ziyade Python dili ile geliştirilmektedir. Oldukça etkin bir topluluğu vardır ve eklenti yönünden gelişmiştir. Ancak daha önce Wordpress veya Joomla kullanmış birisine karmaşık gelen yönetim paneli vardır. Birde sisteminize özel bir eklenti geliştirmek isterseniz dili python olduğu için geliştirici bulmanız diğerlerine göre nispeten daha zordur.

Yukarıda ki ve diğer tüm CMS'lerin geliştirilmesinin özel bir nedeni vardır. Misal Wordpress ile bir blog oluşturabilirken, Drupal ile üyelerinizin kendi bloglarını oluşturabileceği bir yapı kurabilirsiniz. Bu yüzden seçiminizi tamamen ihtiyaçlarınız belirleyecektir. İhtiyaçlarınızı iyi analiz edip ona göre bir seçim yaparsanız ilerde daha rahat edersiniz.

Ücretli sistemler de piyasayı vignette ve opentext domine ediyor diye biliyorum. Ancak o sistemleri kullanmadığım için bir şey söyleyemem. Ayrıca .net sistemleri de test etmedim.
  • Paylaş
Joomla hız ve sistem kullanımı açısından çok rahat optimize edilebilen ve CDN kullanımı için eklenti ve bileşenlerle desteklenmiş, ileri derecede SEO ve Cache ayarı yapabileceğiniz bileşenler de sunuyor. Ayrıca aklınıza gelebilecek her türlü gelişmeyi daha önceden yapılmış eklentileri ile çözerek oldukça kolaylık sağlıyor.
  • Paylaş
Aslında WordPress için optimizasyon yaparsanız ve cache kullanırsanız yüksek trafiklerde performans ve cpu sorunu yaşamazsınız. Sunucu/Hosting de önemli tabii.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1264 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları