Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek IQ'lu öğrencilere nasıl yaklaşılmalıdır?

Bu tarz öğrencilerin okul hayatında bir çok zorluk yaşadığını biliyoruz çünkü farklı olduklarının farkındalar ve sosyalleşme sorunları oluyor. Öğretmen olarak bu öğrencilere okul sürecini kolaylaştırmak için neler yapabiliriz? Yoksa kendileri gibi öğrencilerle mi eğitim görmeliler? Düzenle
Yüksek IQ'lu öğrenciler için özel sınıflar oluşturuluyor. Üniversiteler bünyesinde sınıflar açıldığını biliyorum. Tabiki ilk adım ailelerin bilinçli olması gerekiyor. Ailelerin fark edemediği durumlarda öğretmenler de devreye girmeli tabiki. Öğrenciler IQ testlerine girerek bu bölümlere alınıyorlar. Eğer öğrencinin yüksek IQ'lu oluduğu düşünülüyorsa en azından bu testlere sokularak en azından bir değerlendirmeye alınarak bu okullara yönlendirilmeleri gerekir.
Yüksek IQ'lu bir öğrenci normal bir okulda eğitim alıyorsa öğretmenin onun için ayrı çabalaması gerekir ki bu ne kadar yararlı olur bilemiyorum. Bir öğretmen değilim fakat bildiğim kadarıyla sınıflarda anlatılan dersin seviyesi sınıf ortalamasında olur. Bu da tabiki yüksek IQ lu bir öğrenci için düşük bir seviyedir. Öğretmenin bunu bilerek o öğrenci için ayrı bir eğitim seviyesi belirlemesi gerekir ki bu da sanırım öğretmenin tecrübesine ve aldığı eğitime bakar.
  • Paylaş
Aslında böyle sorulara cevap vermek istemiyorum zira bu gibi uzmanlık gerektiren konularda bizim oturduğumuz yerden ahkam kesmemiz pek doğru gelmiyor bana. Ama yine de sınırlı bilgim dahilinde bir yorum getireceğim belki fikir alış verişi sırasında bir şeyler öğreniriz.

İlk olarak, bu öğrencilerin 'normal' olarak öğrenmediğini biliyorsak mutlaka kendilerine özel bir programları olmalı diye düşünüyorum. Benzer zeka düzeylerinde, benzer algılayış şekli olan öğrenciler bir arada olduğunda ve müfredat da onlara uygun bir biçimde hazırlandığında hiç şüphesiz eğitimin kalitesi artacaktır.

Öte yandan, bu öğrencilerin her zaman ayrı okullarda ya da sınıflarda eğitim görmelerini sağlamak mümkün olmuyor. Sınıfa girdiğimizde böyle bir öğrenciyle karşılaştığımızda kısa vade için dahi olsa bazı çözüm yolları geliştirmek gerekebilir. Bence burada yine temel strateji bu öğrenciyi de göz önünde bulundurarak programı hazırlamaktır. Zaten farklı zeka ve algı şekillerine hitap edecek şekilde program hazırlamak sınıfta 'özel' öğrenci olmasa dahi faydalıdır. İşte biz bu farklı beyinlere hitap etme noktasında yüksek IQ'lu öğrenciyi de göz önünde bulundurmalıyız. Onu zorlayacak ya da onun ilgisini çekebilecek şekilde özel görevler, ödevler programlar hazırlanabilir.

Hemen akıla 'özel olursa yine ayrıştırmış mı oluruz' sorusu gelebilir. Elbette bu durum göz önünde bulundurulmalıdır ancak öğretmenin bu durumu idare edebileceğini düşünüyorum. Üstelik bu yüksek zekalı öğrenci olmasa dahi 30 farklı öğrenciye aynı ödevi vermek de bana pek adil, mantıklı görünmüyor.

İstanbul'da staj yaptığım bir özel okulda öğretmenlerin 3 farklı kitapçık hazırladıklarını görmüştüm. Çocuklara çalışma kağıtları dağıtılırken, sessizce ve sakince farklı öğrencilere farklı kağıtlar veriliyordu. Çocuklarda bu durumu pek fark etmiş gibi değildi. Tabii ki öğrencilerin fark etmeme ihtimaline güvenerek böyle hareket edilmemiştir ancak velilerle, öğrencilerle uygun bir iletişimle gerçekleştirilmesi bana makul göründü.

Özetle söylemek istediğim şey, özel öğrencilere özel muamele gösterilmelidir. Ancak bunun için de öğretmenlerin yine özel eğitimler alması, bu konuda araştırmalar yapması gerekir diye düşünüyorum. Böyle platformlardan alınacak cevaplarla çocuklara zararımızın dokunması bile söz konusu olabilir.
  • Paylaş
5

Ece Naz Sonat, Söylediklerinize katılıyorum, ayrıntılı yanıt için teşekkür ederim. Aslında her öğrenci özel ve farklı sürelerde farklı şekillerde öğreniyor. Ben zorlanıyorum, çoğunluğa hitap etmem öğretildi okullarda ama kendim de hep bir azınlık olduğumdan bunu yapmak istemiyorum. Farklı ödevler, farklı görevler konusunda çok haklısınız. Biz çocuklara kapasitelerinden bir tık daha fazla bilgi yükleriz ki gelişebilsinler ama yüksek Iq'lu öğrencilerle çalışmak çok tuhaf. Her dediğinizi alıyor çocuk hatta demediğinizi bile kendisi çıkarım yapıyor. Tecrübe gerek, bu konuda ayrıntılı eğitilemiyoruz maalesef.

Bazarov, İnternette mutlaka bir şeyler vardır. Sizi uzman yapmaz ama en azından pratik bir şeyler kapabilirsiniz belki. Ders matematik olsa onun dişine göre de bir şeyler bulunur ama ingilizcede bu durum nasıl çözülmeli bilemiyorum. Belki de hafif ders dışı bir şeyler de verilebilir. Çocuğun dosyası falan varsa ya da en azından önceki öğretmenlerine ulaşabilirseniz onlardan da faydalı bir şeyler öğrenebilirsiniz belki.

Ece Naz Sonat, Kapsamlı araştırmalar yapıyorum ben de. :) Çok ilginç sadece bir kere dinleyerek her aksanı kusursuz yapabiliyor. Fonetik alfabesi öğretmeliyim ona biraz oyalar onu bu... :) Fikir geldi beyin fırtınasıyla.

Bazarov, birkaç hafta sonra görüşelim bakalım neler değişmiş olacak :)

Ece Naz Sonat, Bakalım uğraşsın. :)

Şu anda çocuk üniversitesi, Ustun Zekalılar Okulu gibi oluşumlarla bir ilgi alaka gösterilmekte. Yurtdışından gelme zeka testleriyle IQ ler belirlenmekte. Bu tip çocuklar-mesela ben- çabuk sıkılır ilgisini çekmek zordur yaşıtlarına göre daha çabuk kavradığı için herhangi bir olaydan çekilir siz bunu içine kapanıklık olarak algılayabilirsiniz. Profesyonellere teslim etmek lazım. Kaşar ekmekle olacak iş değil yani.
  • Paylaş
1

Bahadır Ryan, Bir yerde zeka ile ilgili bir konu açılsa da hemen işin içine kendimi katsam stereotypeı

Farklı zeka düzeylerine sahip öğrencileri heterojen olarak gruplandırıp onlara etkinlik yaptırılabilir. Örnek vermek gerekirse; Ahmet, Mehmet, Ali grubunda Ali'nin ıq'su diğerlerinden çok daha üstün diyelim. Grupta Ali'ye verilecek etkinlik düzeyi (problem düzeyi) diğerlerine verilenlerden daha zor olmalıdır. Şimdi bu etkinliği uygulamanın ne gibi faydaları olabilir? En başta grup etkinliklerinin en önemli faydası sosyalleşmenin sağlanmasıdır. Peki Ali bu grupta kendini sosyal hissedebilir mi? Öncelikle şunu söyleyeyim: Bir kasa düşünün bu kasayı açmak için 3 anahtara ihtiyaç olsun, 1 ya da 2 anahtar yeterli olmaz, kasa açılmaz. 3 doğru anahtar kasayı açacaktır. Ali'nin iq'su yüksek olduğu için onun anahtara ulaşması yolunda verilecek problem diğerlerine göre daha zor olmalı. Bir de anahtarlara ulaşma yolunda üç öğrencide bireysel olarak problemi çözmeli. Bu pek grup etkinliğine benzemiyor diyebilirsiniz. Fakat öyle değil. Burada önemli nokta bireysel olarak çözülmesi gereken problemler tek bir çözüm olarak sunulacaktır. Yani Ali, Ahmet ve Mehmet anahtara ulaştıktan sonra kasayı üçü birden açmak durumunda kalacaklar. Peki problemi bireysel olarak bulduklarını nasıl anlayacağız? Bunu anlamanın yolu da öğrenciye problemi nasıl bulduğunu, hangi yollara başvurduğunu sormak. Eğer birine danıştıysa siz bunu zaten anlarsınız. Çünkü sizin istediğiniz hangi yolları izlediğidir.

Bu etkinlik zeka düzeyi farklı öğrencilere uygulanabilecek proje ya da problem çözme etkinliği olarak verilebilir. Sınıf içerisinde ders anlatımlarında yapılacak şey sadece "orta yol izlemek" olabilir. Bunun haricinde soru-cevap etkinliği sırasında bireysel sorular sorulabilir. Ali'ye sorulabilecek soru ile Ahmet'e ya da Mehmet'e sorulabilecek soru farklı olabilir.

Burada kilit nokta aslında şudur: Bireysel olarak verilecek faklı ağırlıktaki konu, problem ya da projeler öğrencilerin birbirlerinden bağımsız olarak yapması: Yapılma sürecini sadece kendisinin takip etmesi. (bireysel çaba- farklı iq'lere uygunlık) Grup olarak problemin sunulması.(sosyalleşme aşaması). Burada bir çelişki gördüğünüzün farklındayım. Ali bireysel olarak bir konu araştırıyor. Araştırdığı bu konunun, araştırılma sürecinden bahsetmeden, diğer arkadaşlarıyla bu konuyu nasıl sunacak? Burada önemli faktör zorluk derecelerine göre verilen problem sonucunu her öğrenci bireysel olarak araştırdıktan sonra bulduğu o sonucu diğer öğrencilerle sunduğunda araştırılma sürecine gereksinimleri olmamasıdır. Yani öğrenciler size kasanın içinde ne olduğunu sunacaklar. . .
  • Paylaş
Bence yaklaşılmamalıdır : D
  • Paylaş
Tabii ki ideali kendileri gibi öğrencilerle okumaları olur ama yurdumuzda o öğrencileri eğitecek yüksek IQ'lu eğitimci bulmak da zor olacaktır. Ayrıca o tür okullar olsa bile en pahalı özel okullardan daha da pahalı olacaktır.

Sınıfların şubeleri ayrılıp yüksek IQ'lular bir sınıfa toplanabilir ama o durumu da zekası daha az olan öğrencilere ders veren hocalar pek istemeyeceklerdir.

Ben çok değil ama biraz yüksek IQ sahibiyim; ikokulda öğrencilerden çok hocalardan çekmiştim. Okula başladığımda okuma, yazma, ilk okul matematiği tamdı. Dolayısıyla bir derste okutulan Ali topu at gibi şeylere çok sıkılıp haylazlık yapıyordum, ödev olarak verilen bir sayfa Ali topu at da yazmıyordum. Keşke yazsaymışım, yazım şu anda berbat. Sonuçta sürekli ceza olarak arkam dönük bir şekilde sınıfın gerisinde köşede duruyordum.

Her şeyi hemen kavrayacakları için yaramaz olacaklardır. Hiçbir ekstra yapılmasa bile mümkün mertebe az ceza verilmelidir. Ödevlerini de yapmayacaklardır, ona da kızmamak gerekir.
  • Paylaş
3

Ece Naz Sonat, Abi yüksek Iq'lu birinden cevap bekliyordum ben de çok iyi oldu. :) Sınıf öyle ki bir grup geç algılıyor, bir kişi genius, bir grup standart, bir grup ortalama üstü. Ben de grup çalışmalarıyla çözmeye çalışıyorum. Daha iyileri daha zayıflarla eşleştirip birbirlerine yardımcı olmalarını istiyorum. Ama yüksek Iq konusu biraz daha farklı diğ erlerinden. Çok iyi araştırmak lazım.

Şaman, Bir kişi genius çok zor bir durum :) Aman ceza verme, küser :) Sınavlara öğretmen masasında girebilir ama, hem eğlenceli, hem de havalı oluyor, kopya da veremez :D

Ece Naz Sonat, Hmm tamam denerim :):) Sıkılmasın diye şaklaban olduk zaten haha

Yani normal bir insan gibi yaklaşılmalı insanın kendini başkalarından ayrı hissetmesi kendisinde bencil bir tavır veya başka psikolojik bir izlenim bırakabilir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

204 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları