Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek IQ'su olan insanların depresyonda olma olasılığı daha mı fazladır?

Literatürde IQ ile depresyon bulguları arasında bir ilişki bulunduğundan bahsedilmiyor. Ancak deha derecesinde yüksek IQ bazen sosyal becerilerde ya da o düzeydeki bir IQ'yu işlevsel olarak kullanma yani işlevsellik becerisinde bazı sıkıntılarla birlikte seyredebilir. Çünkü bir popülasyonun normundan herhangi bir yönde -ister zeka geriliği ister deha- farklı olmak çevreyle uyumsuzluk sorunlarını gündeme getirir. Farklıysak uyum sağlamak güçtür. Bu uyum sorunları zaman zaman hayattan zevk alamama isteksizlik anlamsızlık gibi bazı belirtileri de beraberinde getirebilir. Bu belirtiler de depresif belirtiler olarak yorumlanabilir. Bu durumda da depresyonu tetikleyen IQ değil, beraberinde gelen uyum sorunudur..

  • Paylaş
Bu genellemeye pek katılamıyorum. Düşük IQ'lu insanların depresyona girme ihtimalinin az olduğunu kabul edebilirim. Çünkü genelde belirli sınırlar içinde yaşarlar, hayattan çok fazla bir beklentileri yoktur. Bir dizi izlemek bile mutlu eder örneğin. Zeki insanların çok sık karamsarlığa kapıldığı da son derece doğru çünkü onların yapmak istedikleri, karşısındakilerden bekledikleri çoktur ve çoğu zaman yalnız hissederler. Ama zeki insan çözüm üretir. Ne kadar sorgulayıp mutsuz olmak için neden buluyorsa o kadar sorgulayıp mutlu olacak neden de bulur diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Yüksek IQ'lu insanlar daha çok sorgular diye bir genelleme varsa, o zaman depresyona daha yatkın olabilirler. Çünkü çok sorgulayan insan kendisini kıyaslamaya başlar. Eğer kişi aynı zamanda mükemmeliyetçi bir karakter taşıyorsa bu kıyaslamadan mağlup çıkması daha olası. Ya da yine IQ'su yüksek insan daha fazla düşüneceği hatta düşüncelerini durduramayacağı için küçük şeyleri kafasına takıp kendisini olumsuzluğa sürükleyebilir. Bunun sonucunda da depresyona girmeye daha meyilli bir insan tipi karşımıza çıkar.
  • Paylaş
Çok kesin olmamakla ve böyle bir araştırma okumamakla beraber sanki daha az depresyona girerlermiş gibime geldi. Fakat güzel bir araştırma konusu olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4392 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları