Bilmek istediğin her şeye ulaş

Almanya'da mı Avusturya'da mı Makina Mühendisliği Yüksek Lisansı yapmak daha faydalı olur?

Mesela Viyana Teknik mi yoksa Darmstadt Teknik mi? Üniversitelerin adına takılmayıp verdiği eğitime ve fırsatlara göre değerlendirelim.Düzenle
Şimdi bazı arkadaşlar efsanelere dayanarak Almanya demişler. Ben de yıllarca Avusturya'da yaşadım ve endüstriyel bina tasarımlarında çalıştım. Bir zaman şu fabrika için yeni bir bina tasarlıyordum. borbet-austria.at/index.html İlk resimde görünen kısmın tamamını ben tasarlamıştım zaten :) Önde gelen Alman makine üreticilerinden biriyle binayı ve makineyi koordine bir şekilde 3B olarak tasarladık. Makinecinin en önemli problemi makineyi binaya sokmak. Sonrası kolay. Neyse bir ay kadar çalışma sonucu bina ve makine hem tasarlandı hem de inşa edildi. Büyük gün geldi çattı. Arkadaş makinesini getirdi ve gördük ki makineyi hatalı tasarlamış, binaya sokamadı. Hata onun olduğu için gıcır gıcır makinesini kapının önünde kesip içeride kaynaklamak zorunda kaldı. Hata bende olsaydı benim binanın kapısı kesilecekti.

Kıssadan hisse Almanların teknolojide ileri olmalarının nedeni tam olarak da eğitimleri değil her şeyi ilk defa denemeye bayılmalarıdır. Bol bol hata yapar onları düzeltirken bol bol öğrenirler. Almanların tüm fabrikaları prototiptir. Yeni bir tesis tasarlarken düşünmeye tamamen baştan başlar ve yepyeni bir tesis geliştirirler. Tabii ki bir kısmı hatalı olur ama o hatalar düzelince o anda dünyadaki en verimli tesis olur.

Kötü demiyorum ama mesela dünyanın tüm savaş pilotları ve astronotlarının eğitiminde kullanılan santrifüj makinesini de Avusturyalılar üretiyor ya da neredeyse tüm uçaklarında kullanılan ince alüminyum levhaları. Levha deyip geçmeyin, iş alüminyuma gelince, metalin yüksek yüzey gerilimi nedeniyle ileri teknoloji gerekir. İki ülkede de teknoloji ve eğitim sistemi ileridir.

Okul bazında bakmalısınız diyen arkadaşlara hak veriyorum. Avusturya düşünürseniz bildiğim kadarıyla Innsburg TU en ileri olanı. Yani Viyana değil ama Innsburg, Viyana'dan da daha güzel bir şehirdir.
  • Paylaş
Ülke bazında bakmak kesinlikle yanlış olur, Üniversite olarak hatta bölüm olarak incelemek gerekli. Almanya makine konusunda ileri bir ülke fakat Avusturya'da ki bir üniversitenin bölümü çok daha nitelikli kaliteli eğitim veriyor olabilir. Kısacası bu alanda ek tek üniversitelerle iletişime geçip bilgi almak daha mantıklı...
  • Paylaş
Kardeşim, Ahmer beyin söylediklerine sonuna kadar katılmakla beraber; sana bir iki tane alman makinesi göstereyim sen karar ver sonrasında(nokta şeklinde gözüken insanlara dikkat!!).
Bu almanların monster machine, 70 yıl önce yapılmış:
Yurtdışında Eğitim

Buda daha sonrasında yapılan bir makine:

Yurtdışında Eğitim
  • Paylaş
Tabiki Almanya
Teknoloji disiplin dil kriter olmalı :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

578 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt