Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek lisans öğrencilerinin daha havalı oldukları doğru mudur?

Yüksek lisans öğrencileri daha mı havalılar yoksa kendilerini öyle görüp daha havalı mı davranırlar? Yoksa böyle bir durum yok mudur sizce?Düzenle
Daha bilgili, bilinçli, olgun, oturmuş kişilikli olmaları bence dışarıdan daha havalı gibi görünüyordur.
  • Paylaş
1

Fat Ma, akademik olarak havalı 👍 ama kişi olarak zibidi gibiyse hiç havalı değil

Bu soruda ilk olarak havalı kelimesinden kasıt nedir onu netleştirmek gerekirdi ama anladığım kadarıyla siz kibirli gibi bir anlamda kullanmışsınız ben de ona göre cevap vereyim.

Efendim yüksek lisans öğrencilerinin daha az havalı olması beklenir çünkü ne kadar az bilgi sahibi olduklarını anlamak için, ortaya bir yargı koymanın ve onu bilimsel bir biçimde desteklemenin ne denli zor olduğunu öğrenebilmek için daha az eğitim almış insanlara göre daha fazla imkan bulmuşlardır. İnsan bilgisini artırdıkça, bir konuda derinlemesine bilgi sahibi oldukça aslında bilgi dağarcığının deryalardaki damladan fazla olmadığını kolayca anlayabilir. Ayrıca büyük cümleler kurmaktan imtina etmenin aslında ne kadar değerli olduğunu fark edebilir. Böylece kendisinin diğerlerinden üstün olmadığını ve her insana saygı duyulması gerektiğini kavrayabilir.

Tabii pratikte yukarıda söylediklerimden daha farklı durumlar ortaya çıkması da muhtemeldir ancak aksi sonuçları yalnızca yüksek lisans öğrencisi olmaya bağlamak çok da rasyonel bir yaklaşım olmaz kanaatimce.
  • Paylaş
"Havalı olmak" durumu aslında bir çeşit kişinin kendini eksik hissettiği bir yönünü kapatma eylemidir. Bir insan yüksek lisans yaptığı için kendini diğer insanlardan üstün gören bir davranış biçimini benimsemişse (istem dışı da olsa) yüksek lisansı akademik olarak yükselip, bilimsel anlamda daha etkili ve faydalı biri olabileceğini ben pek zannetmiyorum. Ayrıca kime göre neye göre havalı olur sorusu da akıllara geliyor ister istemez. Birazda bu durum bakış açısıyla da ilgilidir, yani bir insan yüksek lisans yapan kişileri kendi statüsünden yüksek olduğu için havalı olduklarını da düşünüyor olabilir. Kısaca özetleyecek olursak kişilere göre değişen bir durumdur.
  • Paylaş
Tezli havalı ama ezik, tezsiz havalı ama büzüktür. Yüksek lisans öğrencisi ders verilen değil dersi araştırıp anlatması beklenen öğrencidir. Lisans sınıflarına derse giriyorsa üzerlerinde bir hava olur ki, bu NŞA 2 atmosfer dir. Bu cinslerin erkek olanları Çakır gözlü, beyaz tenli, süslü püslü, güleç yüzlü "hocacım" diyen bir kız öğrenci görünce o hava 5 atmosfere kadar çıkar Taa ki ders anlatırken bir gün danışmanı gelip sınıfın içinde o tez haftaya gelmesin, o sınav kağıtları yarın okunmasınttüründen fırça atana kadar o dakka hava gider civa kalır dilenci sümsüğü gibi yere yapışır.

Kadın olan yüksek öğrencisi ise erkek olana nazaran daha ılımlı olsa da her lafın arkasına hocaya bir soralım kelimesini yapıştırarak "bana asılan bu dersten bok geçer hoca cepte o na göre" havası atar, taaaki hoca lisanstan bi çıtırla flört edene kadar.

Onun da hava civa olur, soğukta kalmış bekçi poposu gibi içine kapanıp kitap okuyup gözlükleri bir numara daha büyütür tez savunmasına kadar.

Ama ne olursa olsun, havalı gibidir yükseğin ergen hocaları. : -) : -)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

544 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları